Każdy rodzaj kawy to inna tradycja, która w dużym stopniu reguluje to, w jakim naczyniu podaje się napój. Choć w domowych warunkach często jest to bez znaczenia, czy ulubiona latte, biała kawa lub espresso będą nalane do filiżanki, szklanki bądź kubka, w restauracjach i kawiarniach sposób podania odgrywa istotną rolę. Jeśli zależy ci na tym, żeby cappuccino było podawane prawidłowo, musisz wziąć pod uwagę nie tylko sam rodzaj naczynia, lecz także jego pojemność i kształt.
Jak zrobić cappuccino? Proporcje, dodatki do kawy
Cappuccino to kawa wywodząca się z Włoch, gdzie najczęściej stanowi dodatek do śniadania. Co ciekawe, sama nazwa z kolei jest nawiązaniem do kapucynów, a konkretnie do tradycyjnego koloru ich szat. Podobnie jak habit mnichów, kawa wyróżnia się brązowym, orzechowym odcieniem.
Żeby zrobić dobre cappuccino, oparte na oryginalnej włoskiej recepturze, trzeba wybierać nie tylko dobry typ ziaren kawy, lecz także zadbać o odpowiednie proporcje składników napoju. W idealnym cappuccino powinno znaleźć się tyle samo espresso, parzonego mleka i mlecznej pianki. Po przygotowaniu kawy całość można udekorować cynamonem, sproszkowaną czekoladą, kakao czy gałką muszkatołową. Może być podawane również z gałką lodów. Cappuccino serwuje się zazwyczaj we wcześniej podgrzanej (np. sparzonej wrzątkiem lub ogrzanej na ekspresie do kawy) porcelanowej filiżance.
Filiżanki do cappuccino – jakie wybrać?
W przeciwieństwie do latte, do którego wykorzystuje się specjalne wysokie szklanki, cappuccino powinno być podawane w filiżankach. Są one dość niskie, najczęściej wykonane z grubej porcelany. Spotykane są również szklane, przezroczyste naczynia. Gruba porcelana pozwala jednak znacznie dłużej utrzymać ciepło kawy. Filiżanka do cappuccino powinna mieć lekkie wybrzuszenia po bokach, spód powinien być płaski, całość powinna rozszerzać się ku górze.
Jaka powinna być pojemność filiżanki do cappuccino?
Klasyczne cappuccino jest podawane w filiżance o pojemności 150 ml. W wielu kawiarniach jednak kawa podawana jest w naczyniu o innej pojemności. Nie zaleca się, by było to ani mniej niż 120 ml, ani więcej niż 180 ml. Zdarzają się wyjątki, kiedy cappuccino serwowane jest w filiżankach o pojemności 250 ml, jest to jednak rzadkość.
Kubki i szklanki termiczne do cappuccino – jak działają?
Zarówno kubki, jak i szklanki termiczne do cappuccino mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które często przygotowują kawę w pośpiechu. Szklanki termiczne to naczynia, które mają podwójne ścianki pozwalające utrzymać temperaturę kawy na dłużej, zamykane kubki z kolei pełnią funkcję termosu.
Szklanki dobrze sprawdzą się do picia kawy w domu, zwłaszcza tej, którą chcemy wypić na ciepło, a zapominamy o niej przy porannym przygotowywaniu się do wyjścia z domu. To dobra opcja również wtedy, kiedy chcemy rozkoszować się ciepłym napojem znacznie dłużej. Kubki termiczne są polecane głównie w podróży i wtedy, kiedy cappuccino trzeba zabrać ze sobą na wynos. Dobrej jakości produkty potrafią utrzymywać ciepło kawy nawet przez kilka godzin, są zazwyczaj niezwykle lekkie i występują w wielu wzorach i kolorach, a co najważniejsze – nie wpływają negatywnie na smak.
Filiżanki do cappuccino – co warto mieć w kuchni oprócz nich?
Jeśli jesteś prawdziwym smakoszem kawy i nie wyobrażasz sobie zrezygnowania z mlecznych kaw, oprócz filiżanek do cappuccino możesz zainwestować również w inne akcesoria kuchenne. Takie, które świetnie sprawdzą się zarówno podczas przygotowywania aromatycznych, gorących napojów, jak i podczas samego ich serwowania gościom. Filiżanki do cappuccino i odpowiednie szklanki do latte to nie wszystko, zwłaszcza jeśli nie posiadasz profesjonalnego ekspresu do kawy. Choć niektóre ze sprzętów mają osobną dyszę do spieniania mleka, inne mogą być pozbawione takiej funkcji. Żeby zrobić cappuccino lub inną mleczną kawę, będziesz potrzebować spieniacza do mleka, który dosłownie w kilkanaście sekund zamieni je w piankę, idealną do zalania espresso.
Kawosze powinni zainteresować się także specjalnymi szablonami, które można wykorzystać do dekoracji kawy. Występują one w różnych kształtach – przesypane przez nie kakao lub cynamon zamienią się w gwiazdę, serce czy roślinny motyw.
Jeśli lubisz eksperymentować ze smakiem, to oprócz stosowania przeróżnych posypek i syropów do kawy, możesz rozważyć również zakup zestera, czyli obieraczki do cytrusów. Dzięki temu ulubione cappuccino zyska zupełnie nowy, orzeźwiający smak.
Zobacz wideo: Kawa na ławę o kawie
Zobacz także:
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i kiedy ją stosować?
Proste dania z jabłkami - tarta, schab i biały barszcz. Oto niezwykłe przepisy Sebastiana Olmy
Mikołaj Rey poszukuje nowych smaków. Na Mazowszu odkrył pyzuchy: "Jakie to pyszne!"
Autor: Adrian Adamczyk