W wirze domowych obowiązków często zapominamy o czyszczeniu sprzętów kuchennych. Żeby jednak spełniały prawidłowo swoje funkcje, należy odpowiednio o nie dbać. Jak zatem pielęgnować zmywarkę, by służyła nam przez lata, a naczynia zawsze były czyste i lśniące? Zdradzamy nasze sprawdzone sposoby.
Większości z nas - przynajmniej raz - zdarzyło się przypalić potrawę i przy okazji też garnek. Jak tego uniknąć? W jaki sposób wyczyścić naczynie, do którego przywarły nam resztki jedzenia. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Aleksandra Juszkiewicz, kucharka, zwyciężczyni IX edycji programu "Masterchef".
Kamionkowe naczynia od wieków stosowane są w kuchniach całego świata. Wyróżniają się niską ceną i licznymi właściwościami, także zdrowotnymi.
Agnieszka Kałuża, znana jako Aga Pomaga, pokazała sprawdzone patenty.
Przed nami godziny spędzone na gotowaniu tradycyjnych potraw, później czeka nas również sprzątanie.
Zakupy w sieciówkach i masowa produkcja często pozbawiają nasze mieszkania i domy oryginalności. Ekspertka od urządzania wnętrz Ewa Mierzejewska, nie ma wątpliwości, że trend na ceramikę wziął się z potrzeby posiadania rzeczy unikatowych.
GIS wycofał ze sprzedaży zestaw szklanek z motywem bałwanka. - Stwierdzono wysokie poziomy migracji ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża - przekazano w komunikacie. Jakie są zalecenia dla konsumentów?
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością. Na świątecznych szklankach sprzedawanych w popularnych drogeriach wykryto bowiem szkodliwe substancje. Sprawdź, czy masz ten produkt w swojej kuchni.
Garnki odróżnia wiele cech. Zarówno rodzaj tworzywa z jakiego zostały wykonane, rodzaj powłoki, jak i grubość dna. Wszystko to decyduje o tym, które z nich są najbardziej trwałe, a w których gotowanie jest najzdrowsze. Sprawdź jak wybrać najlepsze garnki na kuchenkę gazową.
Zobacz, co zrobić, kiedy okazuje się, że szafki nie zmieszczą kolejnych artykułów przydatnych w kuchni.
Gąbki do mycia naczyń to ważny element wyposażenia kuchni. Z ich pomocą można usunąć tłuszcz z patelni czy osad z kubka po herbacie, a nawet wyczyścić zlew. Wszystkie te czynności okażą się o wiele łatwiejsze, jeśli zwrócimy uwagę na kolor popularnego akcesorium. Jak przekonuje znana tiktokerka, każdy z nich ma swoją funkcję.
Chyba każdemu zdarzyło się wrzucić jedzenie na patelnię zbyt wcześnie lub nieco za późno. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ nie mamy pewności, czy jest już odpowiednio rozgrzana. Jak więc to sprawdzać i więcej nie popełniać tego błędu?
Samodzielne wykonanie dekoracji do mieszkania lub domu nie jest trudne. Wykorzystując do tego masę samoutwardzalną, w prosty sposób stworzymy wyjątkowe świeczniki, misy i wazony. Jak to zrobić?
Kuchnia i wszelkie jej zakamarki mają za zadanie przede wszystkim umożliwiać sprawne i wygodne przygotowywanie posiłków. Wiele osób ceni sobie rozwiązania, które pozwalają na optymalizację przestrzeni i lepsze jej wykorzystanie. Jednym z nich jest inteligentny koncept naczyń. Na czym polega?
To świetna terapia na stres.
Artur Wesołowski to znany polski fotograf, który pracował dla najważniejszych czasopism i kolorowych magazynów. Teraz zakochał się w ceramice i własnoręcznie wyrabia naczynia. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Bambus to długożyjąca roślina, która ma ponad sto trzydzieści gatunków. Najwięcej z nich można znaleźć w tropikalnej i subtropikalnej Azji. Drewno z bambusa od dawna wykorzystywane jest w budownictwie z uwagi na lekkość i wytrzymałość. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się także włókno bambusowe, z którego produkuje się naczynia oraz ubrania. Czy warto je kupować?
Letnim spotkaniom na świeżym powietrzu towarzyszą często jednorazowe lub specjalne, sezonowe naczynia. Mogą być z plastiku, ale też np. z bambusa. Jednak nie wolno łączyć tych dwóch materiałów – przestrzega inspekcja sanitarna. W całej Europie wykrywane są plastikowe naczynia z dodatkiem mielonego bambusa, które zawierają dodatkowo całą paletę trucizn. Często przeznaczone są dla dzieci. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Dzieci z miejscowości w gminie Lubsko (woj. lubuskie) dokonały niezwykłego okrycia. Podczas zabawy w piaskownicy znalazły... grób. Zdaniem badaczy mogiła pochodzi jeszcze z epoki brązu.
Kawa cappuccino podana w odpowiedni sposób pozwala poczuć się jak we włoskiej kawiarni bez wychodzenia z domu. Każdy rodzaj kawy to również inne naczynie, w którym powinno się go serwować. Zobacz, czy do cappuccino nadają się szklanki, jak w przypadku kawy latte, czy może lepiej wybrać filiżanki.
Zabrałaś się już za wiosenne porządki? Być może znalazłaś w zakamarkach kredensu pojedyncze, niekompletne naczynia? Nie wyrzucaj ich - przekonaj się, jak łatwo możesz przemienić je w coś pięknego i użytecznego. Czemu by nie zrobić z nich ozdobnej patery? Spokojnie - jej wykonanie jest banalnie proste.
Wybierając się na spacer po lesie lub wyprawę górską należy być dobrze przygotowanym. Szczególnie jeśli idziemy z dziećmi, warto zabrać ze sobą rozgrzewającą herbatę lub ciepły posiłek. Konrad Koterba pokazał naczynia termiczne, które sprawdzą się idealnie.
Jednorazowe kubki, talerze i słomki to przedmioty, z którymi przyjdzie nam się pożegnać. Znikną bowiem wkrótce ze sklepów, restauracji i hoteli. Powodem jest unijny zakaz dotyczący wyrobów z plastiku, który powinna wdrożyć także Polska. Niektóre firmy i samorządy już wprowadziły stosowne ograniczenia.
Porcelana kostna (tzw. bone china) uznawana jest za jeden z najszlachetniejszych i najpiękniejszych rodzajów porcelany. Niegdyś spotykana jedynie u arystokratów, dziś zdobi stoły wszystkich eleganckich domów oraz restauracji. Czym jest porcelana kostna i jak powstaje?
Konwisarstwo to jeden z popularnych wymarłych zawodów. Uprawiane było już w czasach średniowiecznych i wymagało zręczności oraz talentu artystycznego. Dlatego warto się przekonać, czym zajmowali się konwisarze.
W czasach, w których tworzywa sztuczne zalewają nas z każdej strony, każda alternatywa dla plastiku jest na wagę złota. Sonia Jaśkiewicz opowiedziała o swoim innowacyjnym projekcie, którego podstawą jest burak cukrowy.
Co można, a czego nie należy myć w zmywarce? Jakie błędy najczęściej popełniamy? Jak dbać o ten baaardzo istotny, dla domowego gospodarstwa sprzęt, żeby służył nam wiele lat? Na wszystkie te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN blogerka - Małgorzata Kowalewska-Kawuza.
Okazuje się, że to w czym gotujemy ma ogromne znaczenie nie tylko dla smaku potrawy, ale również dla naszego zdrowia. Czy garnki i naczynia mogą być toksyczne? Wybór garnków na rynku jest ogromny. Emaliowane, żeliwne, teflonowe z aluminium, tytanowe. Które z nich są najbezpieczniejsze i w które warto zainwestować? Zapytaliśmy o to Katarzynę Bosacka, prowadzącą program "Wiem co jem" i "Wiem co kupuję".