Odkrywamy "magiczną moc" lepienia z gliny. To świetna terapia na stres

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odstresuj się przy glinie
Odstresuj się przy glinie
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na neutralizację stresu. W uzyskaniu zdrowego balansu pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem może pomóc tworzenie ceramiki poprzez pracę z gliną. Ta czynność zmniejsza stres, uspokaja i rozwija nowe zdolności. Na czym polega jej "magiczna moc"? O tym opowiedziała malarka i ceramik Agnieszka Beer.

Co daje nam kontakt z gliną?

Nasza głowa obciążona jest wieloma sprawami i obowiązkami. Często czujemy się tym przytłoczeni i potrzebujemy czynności, która pozwoli nam się mentalnie zregenerować. Świetnie sprawdzi się tutaj własnoręczne tworzenie wyrobów ceramicznych.

Jak podkreśla malarka Agnieszka Beer, ceramika redukuje stres, poprawia naszą koncentrację i skupienie. - Nic nie wyjdzie nam, jak będziemy robić to bardzo szybko i nerwowo - wyjaśnia. Glina nas ukorzenia w rzeczywistości, dając namacalne efekty.

Proces tworzenia naczyń z gliny

Jak wygląda proces tworzenia naczyń z gliny? Artystka przyznaje, że jest on dość czasochłonny. - Wymaga cierpliwości, ale tutaj jest ona efektem ubocznym - tłumaczy Agnieszka Beer. Naczynie musi schnąć przez około 10 dni i dopiero wtedy można wstawić je do pieca. - Później szkliwimy (...) my w pracowniach robimy to poprzez malowanie pędzelkiem - dodaje. Gotową pracę ponownie wstawia się do pieca.

Kto może zapisać się na zajęcia? Czy trzeba mieć do tego predyspozycje artystyczne? Według malarki udział w zajęciach może wziąć osoba w każdym wieku i nie musi przejmować się brakiem doświadczenia. - Zachęcam wszystkich do lepienia. Dorosłe osoby mogą sobie ulepić zastawę stołową. Ma się takie poczucie sukcesu i sprawczości - podsumowuje malarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości