proces

  proces

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki wybrał się na próbę generalną - "Procesu" Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy w Nowym Teatrze w Warszawie. Co o spektaklu mówią aktorzy i sam reżyser? Zobaczcie!

  Jedna z gdańskich fryzjerek ma zapłacić klientce 10 tysięcy złotych odszkodowania za spalenie włosów podczas zabiegu trwałej ondulacji. Czy sprawa musiała trafić do sądu? Jak ułożyć się z fryzjerem, który zniszczył nam włosy? Na co zwrócić uwagę, gdy idziemy do nieznanego nam salonu? Czy fryzjer może odmówić klientce zabiegu? W Dzień Dobry TVN o tym wszystkim Maciej Maniewski z "Afery Fryzjera" oraz adwokat Eliza Kuna.

  Małgorzata Niedzielska miała 16 lat, gdy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z siedzibą w Krakowie. Po odejściu z zakonu zdecydowała się pozwać, zgromadzenie w którym była o utratę zdrowia. To pierwszy taki proces w Polsce. Dlaczego zdecydowała się na ten ruch? Co dzieje się za murami żeńskich klasztorów i jak wygląda codzienne życie sióstr?

  Dostępność leczenia, warunki bytowe, przeludnienie, nadawanie kolęd w więziennym radiowęźle. Więźniowie skarżą się na wszystko. Rocznie to około 80 tysięcy skarg. O pozwach jakie składają więźniowie i odszkodowaniach, które udaje im się wygrać od Skarbu Państwa, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z adwokatem Zbigniewem Romanem.

  Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?

  Rozpoczął się być może najgłośniejszy proces w Polsce. Jak zginęła Ewa Tylman? Dlaczego wywód procesowy jest tak kontrowersyjny i trudny? Jak zainteresowanie mediów wpływa na przebieg sprawy? O taktyce Adama Z. w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z byłym szefem biura kryminalnego Komendy Głównej Policji Markiem Dyjaszem i pełnomocnikiem rodziny zabitej - mec. Mariuszem Paplaczykiem.

  Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz buduje obronę terytorialną. Pojawiają się podejrzenia, że to mam być jego prywatna armia. W przeglądzie prasy skomentował te doniesienia dziennikarz Andrzej Stankiewicz. Zwrócił również uwagę na rozpoczynający się proces właścicieli Amber Gold i wizytę Prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie.

  Jak zostać biegłym sądowym? Na czym polega ta praca? Jaki wpływ na sprawę sądową może mieć opinia wydana przez specjalistę? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z biegłym iluzjonistą, specjalistką ds. pralnictwa i obuwnictwa oraz biegłym z zakresu jubilerstwa i gemmologii. W studiu Dzień Dobry TVN, o roli jaką biegli mogą odegrać podczas procesu sądowego, rozmawialiśmy z sędzią Barbarą Piwnik.

  4 lata temu zmarła Violetta Villas. Od tamtego momentu między synem, a przyjaciółką piosenkarki, która zajmowała się nią w ostatnich latach życia, toczyła się sądowa batalia o spadek po diwie polskiej piosenki. O finale tej walki rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z synową , Małgorzatą Gospodarek i mecenasem Michałem Błeszyńskim, pełnomocnikiem syna piosenkarki.

  Anna Przybylska zmarła 5 października 2014 tymczasem portal plotkarski informacje o jej śmierci podał ... już w lipcu. Po trwającym kilka miesięcy procesie sąd zdecydował, że wydawca portalu, za opublikowanie nieprawdziwej plotki, musi zapłacić 300 tysięcy dzieciom i partnerowi aktorki oraz 22,5 tysięcy złotych kosztów sadowych. O samym procesie oraz o prawie osób publicznych do ochrony swojego wizerunku rozmawialiśmy z Romanem Giertychem. Czym różni się dziennikarz od pracownika tabloidu?

  Sześciu lekarzy, siedem USG, książkowe dziewięć miesięcy ciąży i nikt nie zauważył, że dziecko Anny i Kacpra urodzi się bez rączek i nóżek. Z rodzicami małego Oliwiera spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy jakiś lekarz sygnalizował, że coś jest nie tak z ciążą? Co powiedział lekarz prowadzący, kiedy okazało się, że Oliwier urodził się bez kończyn? Czy rodzice chłopczyka zamierzają wytoczyć proces lekarzom? Czy byłaby szansa na to, że Oliwer urodzi się zdrowy, gdyby tę wadę wykryto zanim przyszedł na świat?

  W piątek, sąd w Pretorii orzekł, że Oscar Pistorius jest winny nieumyślnego spowodowania śmierci swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. O prawnych i psychologicznych aspektach tej sprawy rozmawialiśmy z psycholog Katarzyną Miller i adwokatem Zbigniewem Romanem.