ceramika

  ceramika

  Małgorzata Tylec z pasji wytwarza ceramiczne umywalki. Początkowo potrzebowała tylko praktycznego rozwiązania do swojego domu. Wkrótce przekuła to w biznes. Dzisiaj pokazuje, jak istotną rolę w naszych domach odgrywają umywalki oraz jak pięknie i pomysłowo można je stworzyć.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Mikrowyprawy" Łukasz Długowski wybrał się do Bolesławca, gdzie odwiedził Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec", gdzie od kilkudziesięciu lat powstaje ręcznie wykonywana ceramika. Po zakładzie Łukasza oprowadziła Pani Janina. Ile miesięczne ton gliny przetwarzają pracownicy zakładu? Jak wygląda produkcja ceramiki? I dlaczego ceramiczny bałwanek powstaje już w środku lata?

  Karolina piecze chleby, uprawia jogę i własnoręcznie tworzy ceramikę. Czy te zainteresowania widać we wnętrzu jej domu? Jak przyznaje, nie lubi powtarzalności, więc meble przyozdobiła własnoręcznie. Dlaczego w łazience ma drewnianą podłogę i szafę? W cyklu Odpicowane Mieszkanie dom pełen natury i sielskości.

  Ceramika artystyczna w Starożytności rozwinęła się w basenie Morza Śródziemnego. Wysoki poziom osiągnęła w starożytnej Grecji. Na terenie obecnej Polski ceramika stosowana jest od ok. 7,5 tys. lat. W XX w. nastąpił rozwój wzornictwa przemysłowego. Obecnie ceramiką artystyczną zajmują się tylko wybitni artyści. Jednym z nich jest Kazimierz Kalkowski. Spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Zobaczcie, jak wygląda warsztat mistrza ceramiki.

  Gość Dzień Dobry TVN Marek Cecuła to mistrz ceramiki, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. Jego życie to gotowy scenariusz na niezwykle ciekawy film. Dlaczego po wielu latach emigracji postanowił wrócić do Polski? Gdzie żyje mu się lepiej - w Kielcach czy w Nowym Jorku? Jak tworzy się nowe trendy w ceramice?