Kuba Ciemachowski i Piotrek Kołakowski to młodzi artyści, którzy swoją pasję do ceramiki połączyli z troską o środowisko. Przygodę z gliną zaczęli w 2021 roku, a już teraz ich prace cieszą się dużą popularnością. Ceramika, którą tworzą, jest nie tylko piękna, ale również ekologiczna. Szczegóły ich pracy w cyklu "Młoda Polska" przybliżył widzom reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.
W Ćmielowie powstaje najpiękniejsza, ręcznie zdobiona polska porcelana. Można ją określić mianem "białego złota".
Zakupy w sieciówkach i masowa produkcja często pozbawiają nasze mieszkania i domy oryginalności. Ekspertka od urządzania wnętrz Ewa Mierzejewska, nie ma wątpliwości, że trend na ceramikę wziął się z potrzeby posiadania rzeczy unikatowych.
Marcin Kuberna jest cenionym stylistą, który postanowił zmierzyć się z ceramiką. Jego naczynia znalazły się na prestiżowej wystawie "1000 Vases". W reportażu Dzień Dobry TVN artysta opowiedział o swojej pasji i sukcesie.
Agata Marcinkowska tworzy ceramikę i - jak zaznacza - podczas pracy toczy w naczynia dobrą energię. O tym, jak wygląda zawód garncarza opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
To świetna terapia na stres.
W Dzień Dobry TVN stylistka wnętrz Agnieszka Malec pokazała widzom, w jaki sposób wykonać je samodzielnie.
Metoda decoupage to wyjątkowe zdobienie materiałów takich jak drewno, szkło czy ceramika. Dzięki niej można stworzyć piękne i unikatowe lampiony, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia.
Ewa Mierzejewska, ekspertka od urządzania wnętrz pokazuje najpiękniejszą ceramikę wykonaną przez artystów zarówno narodowych, jak i zagranicznych. Opowiada o tym, dlaczego jest ona tak popularna oraz doradza, jakie naczynia wybrać na prezent.
"Wszystkie zdobione są 24-karatowym złotem".
Artur Wesołowski to znany polski fotograf, który pracował dla najważniejszych czasopism i kolorowych magazynów. Teraz zakochał się w ceramice i własnoręcznie wyrabia naczynia. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Wyjątkowa pasja rodem z Portugalii
Dominika Dondé udowadnia, że w każdym wieku można zmienić swoje życie o 180 stopni i podążać za marzeniami. Mając 40 lat porzuciła swoją dotychczasową pracę i zajęła się sztuką. Dziś jest cenioną rzeźbiarką i artystką ceramiki, której prace można oglądać w paryskim Luwrze. Poznajcie jej historie.
Talerze z grafikami polskich projektantek podbijają serca europejskich kolekcjonerów. Projektantki ceramiki mogą wyżyć się artystycznie i przelać na talerz to, co im w duszy gra. Magdalena Pilaczyńska zaskakuje kolorem, Marta Kachniarz zabiera nas do świata bajkowych pasteli, zaś Kamila Majcher daje naczyniom drugie życie.
Małgorzata Tylec z pasji wytwarza ceramiczne umywalki. Początkowo potrzebowała tylko praktycznego rozwiązania do swojego domu. Wkrótce przekuła to w biznes. Dzisiaj pokazuje, jak istotną rolę w naszych domach odgrywają umywalki oraz jak pięknie i pomysłowo można je stworzyć.
Gliniane miseczki świetnie sprawdzają się nie tylko jako pojemniki na biżuterię, ale też jako ozdoby w kuchni. Ich wykonanie jest bardzo proste. Udowodniła to Magda Borowiak-Wróblewsk w cyklu "Sama to ogarniesz".
Z gliny można zrobić praktycznie wszystko. Przekonał się o tym nasz reporter, który odwiedził Magdę Kamińską i jej pracownię ceramiczną w Pęplinie. Efekty tej wizyty są zachwycające.
W kolejnej odsłonie cyklu "Mikrowyprawy" Łukasz Długowski wybrał się do Bolesławca, gdzie odwiedził Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec", gdzie od kilkudziesięciu lat powstaje ręcznie wykonywana ceramika. Po zakładzie Łukasza oprowadziła Pani Janina. Ile miesięczne ton gliny przetwarzają pracownicy zakładu? Jak wygląda produkcja ceramiki? I dlaczego ceramiczny bałwanek powstaje już w środku lata?
Karolina piecze chleby, uprawia jogę i własnoręcznie tworzy ceramikę. Czy te zainteresowania widać we wnętrzu jej domu? Jak przyznaje, nie lubi powtarzalności, więc meble przyozdobiła własnoręcznie. Dlaczego w łazience ma drewnianą podłogę i szafę? W cyklu Odpicowane Mieszkanie dom pełen natury i sielskości.
Ceramika artystyczna w Starożytności rozwinęła się w basenie Morza Śródziemnego. Wysoki poziom osiągnęła w starożytnej Grecji. Na terenie obecnej Polski ceramika stosowana jest od ok. 7,5 tys. lat. W XX w. nastąpił rozwój wzornictwa przemysłowego. Obecnie ceramiką artystyczną zajmują się tylko wybitni artyści. Jednym z nich jest Kazimierz Kalkowski. Spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Zobaczcie, jak wygląda warsztat mistrza ceramiki.
Gość Dzień Dobry TVN Marek Cecuła to mistrz ceramiki, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. Jego życie to gotowy scenariusz na niezwykle ciekawy film. Dlaczego po wielu latach emigracji postanowił wrócić do Polski? Gdzie żyje mu się lepiej - w Kielcach czy w Nowym Jorku? Jak tworzy się nowe trendy w ceramice?