Ceramika malowana ogniem
Kuba z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, natomiast Piotr jest absolwentem warszawskiej ASP. Pomimo różnic, obaj odnaleźli wspólną pasję - ceramikę. Kuba przyznał, że pomysł na zmianę profesji wyniknął z wypalenia zawodowego. - A praca na kole garncarskim niesie za sobą bardzo dużo spokoju. - Ceramika ma właściwości terapeutyczne - podkreślił.
Panowie wszystko robią sami - od tworzenia form, przez wybór kamieni, aż do wypału w piecu opalanym drewnem. - To wszystko jest po to, żeby rzeczy, które powstają miały dusze - powiedziała mama Kuby. - On wszystko robi ręcznie sam i nigdy nie idzie na łatwiznę - dodała.
Troska o środowisko w każdym kawałku gliny
Artyści na co dzień szkliwo robią z kamieni. - Taki kamień się mieli, potem dodaje się topnik, czyli popiół drzewny i troszkę gliny. W takiej zawiesinie możemy później szkliwić i zamaczać ceramikę - wyjaśnił Kuba.
Artystka Olga Milczyńska stwierdziła, że obaj niezwykle dbają o każdy drobny detal. - Na efekt końcowy [ich prac - przyp. red.] wpływa bardzo dużo czynników. Bug daje bardziej białe szkliwo, a akacja żółte, jednak nie wiemy, gdzie drzewo rosło i których minerałów ma więcej. To jest zupełna magia - powiedziała.
Dla artystów niezwykle ważna jest także ochrona środowiska, dlatego poprzez swoją pracę niosą ekologiczne rozwiązania - Za każdy wypał sadzimy co najmniej cztery nowe drzewa, głównie lipy i brzozy - zdradził Kuba.
Do tej pory posadzili już 73 drzewa, ale to dopiero początek. Twórcy marzą o stumilowym lesie, który będzie dowodem ich pasji do ceramiki i troski o planetę.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu
- Polscy artyści na maltabiennale.art 2024. "Jestem pod wrażeniem rozmachu"
- Tego dzieła polskiego malarza prawie nikt nie widział przez 150 lat. "Dosyć obrazoburcze"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN