Ręczna robota, szkliwo z kamieni i drzewa za wypały. Oto ceramika malowana ogniem

Źródło: Dzień Dobry TVN
Młoda Polska: Ceramika malowana ogniem
Młoda Polska: Ceramika malowana ogniem
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Kuba Ciemachowski i Piotrek Kołakowski to młodzi artyści, którzy swoją pasję do ceramiki połączyli z troską o środowisko. Przygodę z gliną zaczęli w 2021 roku, a już teraz ich prace cieszą się dużą popularnością. Ceramika, którą tworzą, jest nie tylko piękna, ale również ekologiczna. Szczegóły ich pracy w cyklu "Młoda Polska" przybliżył widzom reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

Ceramika malowana ogniem

Kuba z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, natomiast Piotr jest absolwentem warszawskiej ASP. Pomimo różnic, obaj odnaleźli wspólną pasję - ceramikę. Kuba przyznał, że pomysł na zmianę profesji wyniknął z wypalenia zawodowego. - A praca na kole garncarskim niesie za sobą bardzo dużo spokoju. - Ceramika ma właściwości terapeutyczne - podkreślił.

Panowie wszystko robią sami - od tworzenia form, przez wybór kamieni, aż do wypału w piecu opalanym drewnem. - To wszystko jest po to, żeby rzeczy, które powstają miały dusze - powiedziała mama Kuby. - On wszystko robi ręcznie sam i nigdy nie idzie na łatwiznę - dodała.

Troska o środowisko w każdym kawałku gliny

Artyści na co dzień szkliwo robią z kamieni. - Taki kamień się mieli, potem dodaje się topnik, czyli popiół drzewny i troszkę gliny. W takiej zawiesinie możemy później szkliwić i zamaczać ceramikę - wyjaśnił Kuba.

Artystka Olga Milczyńska stwierdziła, że obaj niezwykle dbają o każdy drobny detal. - Na efekt końcowy [ich prac - przyp. red.] wpływa bardzo dużo czynników. Bug daje bardziej białe szkliwo, a akacja żółte, jednak nie wiemy, gdzie drzewo rosło i których minerałów ma więcej. To jest zupełna magia - powiedziała.

Dla artystów niezwykle ważna jest także ochrona środowiska, dlatego poprzez swoją pracę niosą ekologiczne rozwiązania - Za każdy wypał sadzimy co najmniej cztery nowe drzewa, głównie lipy i brzozy - zdradził Kuba.

Do tej pory posadzili już 73 drzewa, ale to dopiero początek. Twórcy marzą o stumilowym lesie, który będzie dowodem ich pasji do ceramiki i troski o planetę. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości