Samuraje na ulicach Warszawy? Tak! Tomasz i Michał Piotrkowicz, ojciec i syn, pokazują, że battodo, japońska sztuka walki mieczem samurajskim, może namieszać również w polskim krajobrazie sportu. Nasza reporterka Marta Wrońska postanowiła sprawdzić, jak wygląda ich fascynujący świat.
Polska rodzina samurajów
Takich samurajów nasz kraj jeszcze nie widział. W Warszawie znajduje się miejsce, gdzie szkoli się najlepszych wojowników praktykujących szermierkę samurajską. Tomasz i Michał Piotrkowicz to ojciec i syn, ale także polscy samurajowie i busi. - Samuraj to japoński odpowiednik europejskich rycerzy. To oznacza sługę, osobę, która służy. Natomiast busi jest to słowo bardziej ogólne. Oznacza to wojownika, kogoś kto walczy, kto posługuje się bronią - wyjaśnił Dominik Mieszkowski.
Jednym z najbardziej znanych samurajów w Polsce jest Tomasz Piotrkowicz, który jest prekursorem karate i battodo w Polsce. Wprowadził do naszego kraju sztukę walki mieczem samurajskim battodo. - Byłem w Japonii 20 razy i głównie spędziłem czas ćwicząc na różnych salach. Poświęciłem się nauczaniu ludzi, myślę, że kilka tysięcy ludzi wyszkoliłem. W swojej historii uczyłem nawet marines amerykańskich - wyjaśnił Tomasz Piotrkowicz.
Michał Piotrkowicz, syn Tomasza, odziedziczył pasję do japońskiej sztuki walki po ojcu. Choć jak twierdzi nie zawsze był utalentowany, determinacja i chęci sprawiły, że stał się mistrzem i wicemistrzem świata w szermierce sportowej. Obecnie jest także nauczycielem w jedynym takim miejscu w Polsce, Szkole Samurajów, którą prowadzi wraz z ojcem.
Rodzinna pasja
Sporty walki są nie tylko dla mężczyzn, udowadnia to żona Tomasza Piotrkowicza - W momencie, kiedy synowie dorośli, zaczęli ćwiczyć, byli bardzo podnieceni tym. Cały czas o tym rozmawiali, bez przerwy, nawet przy jedzeniu. Miałam dość, wiedziałam, że mam dwa wyjścia albo podzielę ich zainteresowanie, albo zwariuję - wyznała Teresa, która również zaczęła trenować.
Pasją do sztuk walki Michał Piotrkowicz zaraził także swoją partnerkę. - Nie przyszłoby mi do głowy jeszcze parę lat temu, że będę samurajką. Poszłam na imprezę i tam poznałam Michała. Co tu dużo mówić, zakochaliśmy się w sobie i zostaliśmy parą - wspomina Justyna Cholewiak.
- Teraz już ćwiczę ponad pięć lat i przygotowuję się do egzaminu na stopień mistrzowski - dodała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najlepsze miasta do życia w Polsce. Twórcy rankingu: "Widać duże zmiany"
- Konar zabił 9-letnie dziecko. Służby apelują o ostrożność: "Drzewa łamią się jak zapałki"
- Jedna branża od kwietnia będzie płacić niższy VAT. Która?
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Marta Wrońska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN