Tajemnice polskich samurajów. Gdzie trenują i co ich inspiruje?

Tajemnice polskich samurajów. Gdzie trenują i co ich inspiruje?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polska rodzina samurajów
Polska rodzina samurajów
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Samuraje na ulicach Warszawy? Tak! Tomasz i Michał Piotrkowicz, ojciec i syn, pokazują, że battodo, japońska sztuka walki mieczem samurajskim, może namieszać również w polskim krajobrazie sportu. Nasza reporterka Marta Wrońska postanowiła sprawdzić, jak wygląda ich fascynujący świat.

Polska rodzina samurajów

Takich samurajów nasz kraj jeszcze nie widział. W Warszawie znajduje się miejsce, gdzie szkoli się najlepszych wojowników praktykujących szermierkę samurajską. Tomasz i Michał Piotrkowicz to ojciec i syn, ale także polscy samurajowie i busi. - Samuraj to japoński odpowiednik europejskich rycerzy. To oznacza sługę, osobę, która służy. Natomiast busi jest to słowo bardziej ogólne. Oznacza to wojownika, kogoś kto walczy, kto posługuje się bronią - wyjaśnił Dominik Mieszkowski.

Jednym z najbardziej znanych samurajów w Polsce jest Tomasz Piotrkowicz, który jest prekursorem karate i battodo w Polsce. Wprowadził do naszego kraju sztukę walki mieczem samurajskim battodo. - Byłem w Japonii 20 razy i głównie spędziłem czas ćwicząc na różnych salach. Poświęciłem się nauczaniu ludzi, myślę, że kilka tysięcy ludzi wyszkoliłem. W swojej historii uczyłem nawet marines amerykańskich - wyjaśnił Tomasz Piotrkowicz.

Michał Piotrkowicz, syn Tomasza, odziedziczył pasję do japońskiej sztuki walki po ojcu. Choć jak twierdzi nie zawsze był utalentowany, determinacja i chęci sprawiły, że stał się mistrzem i wicemistrzem świata w szermierce sportowej. Obecnie jest także nauczycielem w jedynym takim miejscu w Polsce, Szkole Samurajów, którą prowadzi wraz z ojcem.

Rodzinna pasja

Sporty walki są nie tylko dla mężczyzn, udowadnia to żona Tomasza Piotrkowicza - W momencie, kiedy synowie dorośli, zaczęli ćwiczyć, byli bardzo podnieceni tym. Cały czas o tym rozmawiali, bez przerwy, nawet przy jedzeniu. Miałam dość, wiedziałam, że mam dwa wyjścia albo podzielę ich zainteresowanie, albo zwariuję - wyznała Teresa, która również zaczęła trenować.

Pasją do sztuk walki Michał Piotrkowicz zaraził także swoją partnerkę. - Nie przyszłoby mi do głowy jeszcze parę lat temu, że będę samurajką. Poszłam na imprezę i tam poznałam Michała. Co tu dużo mówić, zakochaliśmy się w sobie i zostaliśmy parą - wspomina Justyna Cholewiak.

- Teraz już ćwiczę ponad pięć lat i przygotowuję się do egzaminu na stopień mistrzowski - dodała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości