natura

  natura

  Zorze polarne nazywa się również wiatrem słonecznym. Najprościej można określić je jako zjawiska świetlne, mające formę kolorowych łuków i wstęg rozciągających się na nocnym niebie.

  Oto fascynujące miejsca, które zapierają dech w piersiach.

  Na terenie Wielkopolski w powiecie pilskim pojawiły się toksyczne owady. Włochate, niewielkie stworzenia mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i błon śluzowych.

  Obrzędy związane z przesileniem letnim są istotnym elementem kultury słowiańskiej.

  Wyjątkowe rytuały, pieśni i bliskość z drugą osobą - te elementy ceremonii dodają wyjątkowego charakteru.

  Wielu z nas, aby odkryć ciekawe krainy, wyjeżdża za granicę, przemierza tysiące kilometrów, leci samolotem, kupuje drogie bilety, mapy, przewodniki. Niestety, często zapominamy o tym, że żyjemy w pięknym kraju, który ma nam do zaoferowania mnóstwo interesujących miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie Dolina Baryczy.

  Wyjątkowo rzadko spotykana roślina Nepenthes bokorensis, która wyglądem nieco przypomina ludzkiego członka, występuje na terenie Kambodży. Ostatnio zrobiło się o niej głośno ze względu na zachowanie turystów, którzy dla zabawy, a przede wszystkim dla zdjęć niszczą tę rzadką roślinę. Czym to grozi?

  Babiogórski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

  Miejsce doceniono w plebiscycie National Geographic.

  Michał Kowalski rzucił korporację i wraz ze swoją żoną Anią przeniósł się do jednej z podkrakowskich wsi. Tam mieszkają w chacie, która ma ponad 160 lat i prowadzą gospodarstwo permakulturowe.

  Bagno Całowanie to największy kompleks torfowisk niskich na Mazowszu, zachwycający pięknem krajobrazu i bliskością natury. Z nadejściem cieplejszych dni warto odwiedzić tę malowniczą okolicę i odkryć uroki spaceru po bagiennych kładkach.

  Mieszkańcy okolic Lidzbarka Warmińskiego uwielbiali miejsce, w którym przyszło im żyć. Bliski kontakt z naturą, zwierzętami, plany na życie i biznes zniweczyć może jednak planowana budowa ogromnej farmy ekranów fotowoltaicznych.

  Matka Ziemia 22 kwietnia obchodzi swoje święto. Tego właśnie dnia Dorota Gardias wybrała się na Plażę Romantyczną w Warszawie, by wspomóc akcję EcoHeroes, a także porozmawiać z jej inicjatorami.

  Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.

  30 lat temu Lilianna i Władysław Kowalewscy postanowili przenieść się z Warszawy do małej kieleckiej wsi i stworzyć tam oazę. Nie brakuje w niej roślin i ziół, a miejscem interesują się ludzie z różnych zakątków Polski.

  Nowa kolekcja biżuterii TOUS Magic Nature mocno nawiązuje do magii i siły drzemiącej w naturze, którą możemy wykorzystać do tworzenia projektów, przekazujących pozytywną energię. To także sposób na poszukiwanie wewnętrznej harmonii. Czym biżuteria zachwyciła gwiazdy?

  Żubry zmieniają futro, a to oznacza, że nieuchronnie zbliża się zima. O tym, jak te niezwykłe zwierzęta przygotowują się na kilka miesięcy mrozu opowiedział Maciej Tracz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Wyjaśnił również ciekawe zjawisko.

  Piotr Rosiński i Piotr Piznal poznali się kilka lat temu podczas ekstremalnych spływów kajakowych. Obu zafascynowała przyroda i to tak bardzo, że pierwszy zajął się muzyką, a drugi zdjęciami i filmem, które powstają w czasie ich wspólnych wypraw.

  Jarząb pospolity jest znany pod bardziej popularną nazwą jarzębiny. Roślina przybiera różne formy – jarząb pospolity Pendula jest odmianą niską, z kolei jastrząb pospolity Fastigiata to już wyższe, zgrabne drzewko, które sadzone jest nie tylko w ogrodach, ale też w parkach, przy ulicach czy alejkach.

  Michał Cessanis zaprasza w podróż nad Zalew Szczeciński, gdzie na olbrzymich połaciach terenu można stanąć twarzą w twarz z dziką naturą. Delta Świny to również niesamowita historia. Sprawdź, dlaczego warto tam pojechać.

  Jurta to specjalny namiot, który jest pokryty skórami zwierząt. Jurty są budowane głównie przez tureckie i mongolskie koczownicze ludy zamieszkujące tereny od Morza Kaspijskiego po Ałtaj. Jak wygląda tradycyjna jurta?

  Jezioro Tanganika to najstarsze jezioro w Afryce. Dzięki temu obfituje w wiele gatunków endemicznych ryb, zarówno nadających się do hodowli w akwarium, jak i poławianych w celach spożywczych. Jest jednym z najważniejszych źródeł żywności dla Afryki Wschodniej. Tanganika należy do najgłębszych i największych jezior świata.

  Ziemowit Wiktorski to wyjątkowy 10-latek z Wrocławia. W Dzień Dobry TVN prowadzi cykl "Ziemek młody przyrodnik". W najnowszym odcinku opowiada o różnych gatunkach ptaków. Jak je odróżnia?

  Ewa i Marcin uciekli od zgiełku miasta i zamieszkali w leśniczówce oddalonej od cywilizacji. Wstają o świcie i wraz z dziećmi ruszają, by obcować z naturą. Poznajcie spokojne życie rodziny leśniczego.

  Beata i Miłosz Jaskólscy porzucili wielkomiejskie życie i przeprowadzili się na wieś. Małżeństwo zajęło się hodowlą owiec. Obecnie ich stado liczy ponad 60 sztuk. Jak sobie radzą? Dlaczego zdecydowali się na taki ruch? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

  Lasy to niewątpliwe dobrodziejstwo - oczyszczają powietrze, dają schronienie i pożywienie. Jak wykorzystać tę płynącą z natury dobroć? Niedawno zmieniły się przepisy, dzięki którym każdy może w wyznaczonych miejscach rozbić biwak - trzeba spełnić jednak pewne warunki. Co więcej, kiedy już zatrzymamy się w lesie wystarczy się delikatnie rozejrzeć, żeby znaleźć składniki na pyszną i zdrową kolację.

  Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jeden z dwunastu parków na Dolnym Śląsku. Zachwyca dziką przyrodą i liczną zwierzyną. Jak stwierdził Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN, to: "niesamowite formacje skalne, czysta rzeka i mnóstwo atrakcji dookoła".

  Szyszkielniki to święto, które wymyślił Michał "Szyszkodar" Klimczyk wraz ze swoją koleżanką, Dagny. Co świętuje się w ramach tego wydarzenia? Jakie są jego obowiązkowe punkty?

  Mówią o emocjach, ekscytacji, obcowaniu z życiem - para "mieszczuchów" zdecydowała się przenieść z pędzącego miasta na wieś. Teraz jako przewodnicy natury uwrażliwiają innych na piękno przyrody. Jak przyznają, początki nie były łatwe.