natura

  natura

  Jarząb pospolity jest znany pod bardziej popularną nazwą jarzębiny. Roślina przybiera różne formy – jarząb pospolity Pendula jest odmianą niską, z kolei jastrząb pospolity Fastigiata to już wyższe, zgrabne drzewko, które sadzone jest nie tylko w ogrodach, ale też w parkach, przy ulicach czy alejkach.

  Jurta to specjalny namiot, który jest pokryty skórami zwierząt. Jurty są budowane głównie przez tureckie i mongolskie koczownicze ludy zamieszkujące tereny od Morza Kaspijskiego po Ałtaj. Jak wygląda tradycyjna jurta?

  Jezioro Tanganika to najstarsze jezioro w Afryce. Dzięki temu obfituje w wiele gatunków endemicznych ryb, zarówno nadających się do hodowli w akwarium, jak i poławianych w celach spożywczych. Jest jednym z najważniejszych źródeł żywności dla Afryki Wschodniej. Tanganika należy do najgłębszych i największych jezior świata.

  Lasy to niewątpliwe dobrodziejstwo - oczyszczają powietrze, dają schronienie i pożywienie. Jak wykorzystać tę płynącą z natury dobroć? Niedawno zmieniły się przepisy, dzięki którym każdy może w wyznaczonych miejscach rozbić biwak - trzeba spełnić jednak pewne warunki. Co więcej, kiedy już zatrzymamy się w lesie wystarczy się delikatnie rozejrzeć, żeby znaleźć składniki na pyszną i zdrową kolację.

  Łukasz Łuczaj jest nie tylko miłośnikiem przyrody, ale też botanikiem i wykładowcą akademickim zajmującym się dzikimi roślinami jadalnymi. W przeszłości prowadził program telewizyjny, w którym przekonywał, że natura jest jak supermarket, wystarczy wiedzieć co wybrać. Teraz mówi, że z naturą możemy obcować nieco inaczej. Jakich porad udziela autor książki "Seks w wielkim lesie. Botaniczny przewodnik dla kochanków na łonie przyrody"?

  Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki to zimowi podróżnicy i instruktorzy survivalu. Są również pedagogami leśnymi i trenerami etyki outdoorowej. Połączyła ich wspólna pasja, pragnienie poznawania życia lasu i czerpania jak najwięcej cennych nauk, jakie daje im natura. Wraz ze swoim pupilem zagościli w Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o przygodach.

  Amisze to chrześcijańska wspólnota protestancka. Ich życie dla wielu jest zaskakujące. Unikają nowoczesnych udogodnień i technologii, kupują tylko to, co niezbędne, uprawiają ziemię i hodują zwierzęta. Najwięcej amiszów mieszka w Stanach Zjednoczonych. W Polsce żyje tylko jedna rodzina amiszów. Rodzina Martinów przyjechała do Polski 25 lat temu ze Stanów Zjednoczonych.

  Monika Mariotti wybrała się na Łotwę, na spotkanie z żywiołami. Odwiedziła miejsca gdzie "więź z naturą nie tylko wygasła ale wciąż jest częścią codziennego życia". W studiu Dzień Dobry TVN o współczesnym poganizmie, słowiańskości i braterstwie z naturą rozmawialiśmy z Maciejem Witulskim, religioznawcą, badaczem współczesnego czarownictwa i ruchów neopogańskich oraz z Łuną Zielarką przedstawicielką Międzynarodowej Federacji Pogańskiej.

  Wczoraj grasowali po lesie, a to co tam znaleźli przynieśli do naszej kuchni! Jak twierdzi Marcin Prokop, dla Aleksandra Barona nie ma rzeczy, której nie można by ugotować. Rafał Bernatowicz zaskakuje wiedzą na temat tego, co jadalnego możemy zleźć na łonie natury. Zobacz, jakie tradycyjne przepisy przynieśli do kuchni Dzień Dobry TVN.

  Kiedyś bartnictwo przynosiło naszemu krajowi spore zyski. Potem pszczoły zostały zabrane z lasu i przeniesiono je do uli, a rzemiosło bartnicze całkowicie zaginęło. Ci, którzy chcieli nauczyć się bartnictwa, musieli jechać aż w góry Ural, gdzie od miejscowych opiekunów leśnych pszczół uczyli się rzemiosła. Na czym polega praca bartnika? Czym chów pszczół w lesie różni się od chowu w ulu? I jak "wabi" się pszczoły do nowej barci?

  Stres i chemia to tylko niektóre powody pogarszającego się stanu zdrowia współczesnego człowieka. Agnieszka Cegielska mówi "dość!" i w nowym cyklu "Naturalnie" namawia do wyciszenia emocji i życia w harmonii z przyrodą. O tym, co przygotuje dla nas w najbliższych odcinkach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Można śmiało powiedzieć, że Puszcza Białowieska to unikat na skalę światową. Tu zachowały się ostatnie fragmenty lasu naturalnego o charakterze pierwotnym. Tutaj też żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Pojechała tam prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, by spotkać się z Adamem Wajrakiem. Pokazał jej "las w więzieniu", czyli kontrolowaną uprawę sosny, mrówki ogrodzone parkanem i w końcu prawdziwą puszczę. Dorota miała też okazję poudawać dzięcioła trójpalczastego. Zobaczcie, z czym pomyliła robaka ;)

  Bohater naszego reportażu, nastoletni Kuba Wiśnik, pasjonuje się lasem i ziołami, samodzielnie wytwarza naturalne kosmetyki dla rodziny i przyjaciół: "W lesie mamy rośliny dostępne przez cały rok. Zimą na wybieg wkracza sosna, wiosną na pierwszym miejscu stoi brzoza, natomiast latem zbieramy wąkrotkę pospolitą, siedmiopałecznik błotny, a jesienią rokitnik oraz dzika róża". O tym jak zastąpić chemię naturalnymi produktami rozmawialiśmy też, w Dzień Dobry TVN, z blogerką - Ewą Kozioł.

  Dlaczego dzieci wychowywane w miastach powinny, przynajmniej w wakacje, wyjeżdżać na wieś i obcować z naturą? O tym, jak wytłumaczyć dziecku, skąd bierze się mleko i dlaczego dzieci potrzebują bawić się piaskiem, kamykami i szyszkami opowiedziała nam Magdalena Bil, psychoterapeuta.