Łosoś to jedna z najbardziej popularnych ryb, która przez lata cieszyła podniebienia smakoszy z całego świata. Jego delikatny smak, a także łatwy dostęp uczynił go niemalże ikoną wielu rybnych tawern. Jednak, w ostatnim czasie ryba ta znika z restauracyjnych kart, dlaczego?
Mieszkańcy Barlinka skarżą się nie tylko na okropny fetor, ale i, najprawdopodobniej związane z nim, problemy zdrowotne. Są tacy, którzy się wyprowadzili. Inni walczą z działaniem właścicieli tamtejszej odlewni żeliwa.
Rzeka Odra zmaga się z katastrofalnym zatruciem. Woda zmienia kolor i zapach na coraz dłuższym odcinku. W efekcie masowo umierają żyjące w niej ryby, bobry, migrują ptaki.
Polska jest w niechlubnej czołówce krajów w Europie, które produkują najwięcej śmieci na jednego obywatela. Odpady możemy znaleźć wszędzie - na ulicach, w parkach, podczas spaceru leśnymi ścieżkami czy na plaży. By nie niszczyć przyrody i zadbać o środowisko, warto podjąć działanie. Od czego zacząć?
Anne Sverdrup-Thygeson w swojej książce "Ekipa do naprawy świata" wymienia gatunki roślin i zwierząt niwelujących negatywny wpływ działań człowieka na ekosystem.
Mikroplastik to pojęcie, które od dłuższego czasu pojawia się w dyskusjach o potrzebie zwiększenia świadomości ekologicznej. Na początku najczęściej było wymieniane w odniesieniu do produktów kosmetycznych, jednak problem jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i skomplikowany. Czym jest mikroplastik i jak zminimalizować jego ilość w naszym życiu?
Recykling to wieloetapowy proces, który ma na celu dbanie o środowisko. Rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja śmieci i odpowiednia gospodarka odpadami. Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje? Warto znać jego zasady nie tylko w Światowy Dzień Recyklingu.
127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
Każdego roku 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Zdaniem badaczy za 30 lat w wodach będzie go więcej niż ryb. Jak zatrzymać tę ekologiczną katastrofę? W tym może pomoc odkrycie młodych naukowców z Jastrzębia-Zdroju.
Żubry zmieniają futro, a to oznacza, że nieuchronnie zbliża się zima. O tym, jak te niezwykłe zwierzęta przygotowują się na kilka miesięcy mrozu opowiedział Maciej Tracz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Wyjaśnił również ciekawe zjawisko.
W piątek 17 września Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) opublikowała najnowszą ocenę aktualnego stanu planów klimatycznych w poszczególnych krajach. Na jakim etapie jest światowa walka z kryzysem klimatycznym?
Kwiatowe łąki są nie tylko przyjemne dla oka, ale również niezwykle praktyczne dla środowiska. Dlaczego mogą być ratunkiem dla klimatu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.
Meghan Markle i książę Harry publicznie zadeklarowali, że nie będą posiadali więcej niż dwoje dzieci. Powodem tej decyzji jest troska o środowisko. Gest ten doceniła brytyjska organizacja Population Matters.
Zapanowała moda na bycie zero waste, więc w wielu popularnych drogeriach i sklepach z kosmetykami można znaleźć produkty zapakowane nie w plastik, lecz w szkło, papier czy metal. Jakie produkty wybierać, by dbać o planetę i minimalizować produkcję śmieci?
1 stycznia 2021 r. weszła w życie unijna dyrektywa "Single Use Plastics", zgodnie z którą do 3 lipca z rynku mają zniknąć produkty jednorazowe. Jakie przedmioty znalazły się na tej liście? Czym można zastąpić plastikowe kubeczki, talerzyki i sztućce?
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - to idealna okazja, by dzielić się wiedzą i radami o tym, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Szerzenie świadomości o życiu w zgodzie z naturą jest szczególnie ważne teraz, w dobie kryzysu klimatycznego. Słowem, im więcej o tym mówimy, tym lepiej. Cieszy zwłaszcza fakt, że w obchodzenie Dnia Ziemi angażują się sławne osoby, które swoją rozpoznawalność wykorzystują do zwracania uwagi na zależność na linii człowiek-planeta. Kto 22 kwietnia przypomniał nam, by zacząć grać w zielone?
Ochrona środowiska, w związku z szybkim rozwojem cywilizacyjnym, nabiera coraz większego znaczenia. Temat stał się szczególnie ważny w czasie pandemii koronawirusa. Warto się nad nim pochylić zwłaszcza 22 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Ziemi. Zobacz, jak możesz przyczynić się do dbania o naszą planetę pozostając w domu.
Ziemia obchodzi swój dzień co roku - 22 kwietnia. To dobra okazja, by zwrócić szczególną uwagę na kondycję naszej planety i problemy, z jakimi zmaga się na co dzień. Jak będą wyglądały obchody Dnia Ziemi w 2022 r., po dwóch latach pandemii? Jakie jest hasło przewodnie?
Maseczki mają nam zapewnić ochronę przed zakażeniem się koronawirusem. Niestety ogromna ich część zamiast do utylizacji trafia np. do wód i zanieczyszcza środowisko. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy biodegradowalne maseczki będą chronić zarówno nas, jak i przyrodę? O tym mówiła prof. Ewa Siedlecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Anna Lewandowska poruszyła w mediach społecznościowych istotny problem, który narodził się podczas pandemii. W dobie koronawirusa wzrosło bowiem zanieczyszczenie środowiska jednorazowymi maseczkami. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale cały ekosystem.