Nadmierny konsumpcjonizm znacząco wpływa na środowisko, a jednym sposobem, by nie doprowadzić do katastrofy, jest ekologiczne podejście do życia. W tym celu powstały Repair cafe. Co to jest?
Dbając o środowisko i o własny portfel warto zamienić sklepy sieciowe na lumpeksy. W tego typu miejscach nie tylko wyszukamy perełki, ale także nie wydamy fortuny, dzięki czemu nie ucierpi nasz domowy budżet.
Rośliny są istotnym elementem aranżacji wielu mieszkań. Wśród nich dużą popularnością cieszą się draceny. Ale co zrobić, kiedy zaczynają chorować? Dawid Oleszko, pasjonat ogrodnictwa podzielił się z nami prostymi rozwiązaniami.
Kuba Ciemachowski i Piotrek Kołakowski to młodzi artyści, którzy swoją pasję do ceramiki połączyli z troską o środowisko. Przygodę z gliną zaczęli w 2021 roku, a już teraz ich prace cieszą się dużą popularnością. Ceramika, którą tworzą, jest nie tylko piękna, ale również ekologiczna. Szczegóły ich pracy w cyklu "Młoda Polska" przybliżył widzom reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.
Choć jest prawie niewidoczny, mikroplastik występuje niemal wszędzie. Znaleźć go można przede wszystkim w morzach, oceanach oraz na wybrzeżu, a także w ludzkich i zwierzęcych organizmach. Skąd się tam bierze i dlaczego tak jest szkodliwy?
Łosoś to jedna z najbardziej popularnych ryb, która przez lata cieszyła podniebienia smakoszy z całego świata. Jego delikatny smak, a także łatwy dostęp uczynił go niemalże ikoną wielu rybnych tawern. Jednak, w ostatnim czasie ryba ta znika z restauracyjnych kart, dlaczego?
Mieszkańcy Barlinka skarżą się nie tylko na okropny fetor, ale i, najprawdopodobniej związane z nim, problemy zdrowotne. Są tacy, którzy się wyprowadzili. Inni walczą z działaniem właścicieli tamtejszej odlewni żeliwa.
Rzeka Odra zmaga się z katastrofalnym zatruciem. Woda zmienia kolor i zapach na coraz dłuższym odcinku. W efekcie masowo umierają żyjące w niej ryby, bobry, migrują ptaki.
Anne Sverdrup-Thygeson w swojej książce "Ekipa do naprawy świata" wymienia gatunki roślin i zwierząt niwelujących negatywny wpływ działań człowieka na ekosystem.
Mikroplastik to pojęcie, które od dłuższego czasu pojawia się w dyskusjach o potrzebie zwiększenia świadomości ekologicznej. Na początku najczęściej było wymieniane w odniesieniu do produktów kosmetycznych, jednak problem jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i skomplikowany. Czym jest mikroplastik i jak zminimalizować jego ilość w naszym życiu?
127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
Każdego roku 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Zdaniem badaczy za 30 lat w wodach będzie go więcej niż ryb. Jak zatrzymać tę ekologiczną katastrofę? W tym może pomoc odkrycie młodych naukowców z Jastrzębia-Zdroju.