środowisko

  środowisko

  Żubry zmieniają futro, a to oznacza, że nieuchronnie zbliża się zima. O tym, jak te niezwykłe zwierzęta przygotowują się na kilka miesięcy mrozu opowiedział Maciej Tracz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Wyjaśnił również ciekawe zjawisko.

  W piątek 17 września Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) opublikowała najnowszą ocenę aktualnego stanu planów klimatycznych w poszczególnych krajach. Na jakim etapie jest światowa walka z kryzysem klimatycznym?

  22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - to idealna okazja, by dzielić się wiedzą i radami o tym, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Szerzenie świadomości o życiu w zgodzie z naturą jest szczególnie ważne teraz, w dobie kryzysu klimatycznego. Słowem, im więcej o tym mówimy, tym lepiej. Cieszy zwłaszcza fakt, że w obchodzenie Dnia Ziemi angażują się sławne osoby, które swoją rozpoznawalność wykorzystują do zwracania uwagi na zależność na linii człowiek-planeta. Kto 22 kwietnia przypomniał nam, by zacząć grać w zielone?

  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję "Czerwonej listy ptaków Polski", czyli listy gatunków, które objęte są ryzykiem wymarcia. Jak się okazuje, zagrożona wyginięciem jest 1/5 gatunków ptaków rozmnażających się w Polsce. W jakim stopniu człowiek przyczynia się do wymierania ptaków i czy można jeszcze zatrzymać ten proces? O tym rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Chylareckim, ornitologiem

  Polacy coraz częściej deklarują, że segregują śmieci. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to proste zadanie. Gdy widzimy pięć pojemników, wielu z nas zastanawia się, do którego wrzucić opakowanie po jogurcie lub zużytą pieluchę. A co zrobić z potłuczonym słoikiem? Powinno trafić do kosza na szkło czy do zmieszanych? Podpowiadamy zatem, jak postąpić, by akcja-segregacja zakończyła się pomyślnie.

  Zwierzęta masowo wymierają na naszej planecie. Według raportu opublikowanego przez organizację WWF, przez niecałe pół wieku średnia liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, zmniejszyła się aż o 68 proc. Jak twierdza autorzy WWF Living Planet Report 2020 najważniejszym powodem wymierania gatunków jest degradacja środowiska naturalnego.

  Idą wakacje, coraz więcej czasu będziemy spędzać w lasach, przy rzekach i nad morzem. Niestety, przestali troszczyć się o środowisko i zostawiają po sobie tonę śmieci. To ogromne zagrożenie nie tylko dla istot żyjących na naszej planecie, ale i dla niej samej. Temat ten w „Książce o śmieciach” podjął Stanisław Łubieński. Do jakich wniosków doszedł pisarz?

  W ciągu ostatnich kilku tygodni na bałtyckich plażach znaleziono już 9 martwych fok. Część z nich ewidentnie została zabita przez ludzi. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, które ma wykazać kto zabija bałtyckie foki. O sytuacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Janem Wilkanowskim z błękitnego patrolu WWF. Jak skutecznie chronić te zwierzęta?

  Ludzie generują bardzo wiele śmieci z plastiku, ich część trafia do oceanów, a następnie do żołądków morskich ssaków. Niedawno u wybrzeży Tajlandii zdechł młody wieloryb. W jego brzuchu znaleziono ponad 80 foliówek! Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy podróżnika Aleksandra Dobę i autorkę książek o minimalizmie Annę Mularczyk-Meyer, aby porozmawiać o problemie zaśmiecenia wód. Jak go rozwiązać? Czy Pan Aleksander widział podczas swoich morskich podróży wyspy śmieci?

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Piotr Pawlak - ekspert Rockwool Polska: "Smog to nie są samochody, smog to nie są zakłady przemysłowe. W polskich realiach są to domy jednorodzinne, które są fatalne energetycznie". Jak jest jego zdaniem recepta na skuteczną walkę ze smogiem?

  Pomimo wzrastającej świadomości ekologicznej, Polacy są liderami w zużyciu plastikowych toreb. Rocznie zużywamy średnio od 300 do 500 foliówek. Dla porównania Duńczycy zużywają tylko 4. Kary pieniężne czy wysokie opłaty za foliówki? Co zrobić, by zmienić mentalność społeczeństwa w sprawie używania foliowych toreb? Gościem Dzień Dobry TVN był Sławomir Brzózek z fundacji Nasza Ziemia.

  Jedną z przyczyn powstawania smogu jest bezprawne usuwanie filtrów cząstek stałych w autach z silnikami diesla. O tym, jak trują nas spaliny samochodowe rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem dr n. med. Tadeuszem Zielonką z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Markiem Józefiakiem z Greenpease Polska. Co można zrobić, aby zminimalizować natężenie ruchu w miastach i spaliny samochodowe?

  Arłamów za sprawą polskich piłkarzy jest miejscem na nowo odkrytym. Czy dzięki temu da się ocalić pobliskie tereny Puszczy Karpackiej od zapomnienia? Historia nigdy nie była dla tego miejsca łaskawa. Dziś o nienaruszenie terenu dbają wyłącznie ekolodzy, którzy działają na rzecz stworzenia na terenie puszczy parku narodowego. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Puszczę Karpacką odwiedziła Kinga Rusin.

  Plastikowe butelki są wygodne w użyciu, ale nieprzyjazne środowisku. Jedna butelka rozkłada się aż 1000 lat. Czy jest szansa na stworzenie butelki przyjaznej dla otoczenia? Islandczyk Ari Jonsson zaprojektował biodegradowalną butelkę. Z czego jest wykonana? Co skłoniło go do jej stworzenia? Z Arim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Podobno coraz bardziej dbamy o nasze lokalne środowisko. Czy lokalne inicjatywy mogą mieć realny wpływ na zmianę? Akcja „Decydujesz, pomagamy" zakłada aktywizację lokalnej społeczności? Co to oznacza? Zapytaliśmy o to Łucję Krzyżanowską, Dr Nauk Społecznych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stoczni oraz Darię Kulińską, organizator akcji „Decydujesz pomagamy”.

  Zasoby ryb i owoców morza na świecie drastycznie maleją, dlatego ekolodzy zachęcają konsumentów do kupowania niezagrożonych gatunków. Jakie gatunki ryb są zagrożone? Jakie ryby i owoce morza wybierać, by pomóc przyrodzie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał o tym z Pawłem Śledzińskim z WWF.

  Wiele osób uważa, że gimnazja powinny być zlikwidowane, ponieważ nie potrafią sobie radzić z dorastającą młodzieżą. Tym tematem zajęła się prowadząca Rozmowy w Toku Ewa Drzyzga. Gościła w programie nastolatki, które przeszły negatywną przemianę właśnie po przejściu z podstawówki do gimnazjum. Jak uchronić młodzież przed wpływem złego środowiska? Zachęcamy do obejrzenia dzisiejszego programu Rozmowy w Toku. Będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda nowe studio.