Zakaz wstępu do lasu przez całą majówkę. "Zagrażają nowym pokoleniom"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Weź drzewko z Lasów Państwowych
Weź drzewko z Lasów Państwowych
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Nadleśnictwo w Opolu pokrzyżowało majówkowe plany tym, którzy długi weekend chcieli spędzić na spacerze w lesie. Wprowadziło bowiem zakaz wstępu ze względu na przeprowadzony oprysk chemiczny. Ma on ograniczyć populację groźnego owada. Gdzie dokładnie i do kiedy nie można wchodzić do lasu?

Opole. Zakaz wstępu do lasu

Nadleśnictwo Opole od 27 kwietnia do 10 maja wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Głównym powodem jest masowe pojawienie się chrabąszcza majowego, w wyniku czego leśnicy muszą przeprowadzić opryski chemiczne na kilku obszarach lasu.

Chemiczną substancją objęte zostaną lasy w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach. Jak przekazało nadleśnictwo, w planach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych jest przeprowadzenie również oprysków w nadleśnictwach: Brzeg, Olesno, Rudziniec, Strzelce Opolskie, Turawa i Opole.

Co ważne, opryski chemiczne nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Remigiusz Brzeziński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wyjaśnił, że celem oprysków nie jest całkowita likwidacja, ale ograniczenie populacji chrabąszcza. Proces ten przeprowadza się przy użyciu samolotu Dromader, a rozpylanym preparatem owadobójczym jest Mospilan 20 SP.

- Nie chodzi o totalne wytępienie owadów, a ograniczenie ich populacji do poziomu akceptowalnego, zgodnego ze zrównoważoną gospodarką leśną - tłumaczył.

Chrabąszcz majowy - komu zagraża?

Według leśników, chrabąszcz majowy to okazały owad, który może zaskoczyć swoimi brązowymi pokrywami. Jest to szkodnik, który lubi podjadać liście drzew, najchętniej dębów.

- Podgryzają korzonki młodych drzewek, przez co osłabiają je i często powodują ich zamieranie. Są szczególnie niebezpieczne dla szkółek leśnych, miejsc, w których hoduje się sadzonki drzew wykorzystywane przy tworzeniu nowego lasu - napisały Lasy Państwowe.

- Chrabąszcze majowe zagrażają nowym pokoleniom lasu, ponieważ zjadają korzenie młodych sadzonek. Próbowaliśmy już siać różne zboża, aby zapewnić im pożywienie, ale nie udało się - podkreślił Jacek Boczar, rzecznik prasowy z Nadleśnictwa Opole.

Nadleśnictwo opublikowało dokładną mapę, na której zaznaczono teren objęty decyzją i na którym zostaną przeprowadzone opryski.

Zobacz więcej na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: RoyaltyFree/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes