W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ekspertem branży pest control Robertem Jankiem, który opowiedział, jak pozbywać się niechcianych lokatorów z domu.
Jak w ekologiczny sposób usunąć insekty?
Skąd ta decyzja?
Ważne jest szybkie wykrycie. Zobacz zdjęcie.
W zaledwie godzinę kret potrafi stworzyć tunel o długości 15 metrów i wypchnąć na powierzchnię w ciągu 20 minut aż 6 kilogramów ziemi. Tak powstałe kretowiska szpecą wiele działek. O tym, jak poradzić sobie z nimi wyjaśnił ekspert Łukasz Skop. Czy da się na stałe wypłoszyć kreta z działki?
Kilku porad udzielił ogrodnik Łukasz Skop.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje o nowym szkodniku, który dotarł do Polski. Atakuje w szczególności sosny. Co to za owad?
Mieszkańcy Czerniejewa, Niechanowa i Wrześni w województwie wielkopolskim zmagają się z plagą szczurów. Zachodzi obawa, że gryzonie zaczną wchodzić do ich domów. Służbom sanitarnym nie udało się ustalić przyczyny nadmiernego rozrostu populacji szkodników.
Poznaj domowe i humanitarne sposoby na pozbycie się myszy z domu.
Tysiące maleńkich larw przemieszczających się niczym jednolita masa, budzą strach i obrzydzenie turystów. Zjawisko zwane pleniem można było napotkać m.in. w Beskidach, gdzie zostało zaobserwowane przez widza TVN24.
Posiadacze sadów, działek, czy domowych ogrodów w których rosną drzewka owocowe, znają szpaki doskonale. Jak sobie z nimi radzić?
"Musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby nasz ogród był bioróżnorodny"
Ślimaki w ogrodzie to częsta zmora ogrodników. Przychodzą nieproszone i zadomawiają się na dłużej, przynosząc duże szkody. Nie mają groźnych dla siebie przeciwników, dlatego szybko opanowują ogród, zjadając rośliny, owoce, warzywa, a nawet padlinę. Ślinik luzytański to jeden z najgorszych ślimaków, powodujący ogromne straty.
Hodowanie roślin w domowym zaciszu stało się hobby wielu ludzi. Mimo wszelkich starań, dokładnej pielęgnacji, zdarza się, że nasi podopieczni są w złej kondycji przez szkodniki, których nie zauważamy. Co może zniszczyć nasze rośliny? Jak przeciwdziałać insektom?
Każdy, kto chciałby skutecznie zwalczyć mole, powinien zacząć od dokładnego oczyszczenia mebli, w których stwierdzono obecność owadów. Użyć do tego można mydła lawendowego i roztworu wody z octem. Aby uporać się z inwazją insektów, warto zastosować też woreczki wypełnione ziołami.
Każdy kto ma działkę lub zajmuje się uprawą roślin wie, że szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście są proste sposoby, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć przed nimi rośliny. Jakie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Każda osoba uprawiająca rośliny marzy o tym, by zawsze cieszyły one swoim pięknym widokiem. Niestety czasami w realizacji tych planów przeszkodą okazują się ślimaki i inne szkodniki. Jak zabezpieczyć rośliny przed ich atakami? Z poradą spieszy Łukasz Skop w kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?".
Mszyce to utrapienie dla wielu osób uprawiających rośliny. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają te owady i dlaczego są szkodliwe. Wtedy dopiero można przystąpić do zwalczania szkodników. Osobom, które unikają chemii, spodobają się domowe sposoby na mszyce. Sprawdź, jak się ich pozbyć.
Przez mole kuchenne marnujemy jedzenie. Jak zatem przechowywać produkty spożywcze, by nie zalęgły się w nich wspomniane owady? O radę poprosiliśmy Sylwię Majcher, dziennikarkę i propagatorkę zero waste. Nasz gość podał też sposoby zwalczania szkodników.
Kuna domowa (kamionka) to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Choć na pierwszy rzut oka prezentuje się dość przyjaźnie, jest znanym szkodnikiem, który może spowodować wiele strat. Jak wygląda kuna domowa i na czym polega jej zwalczanie?
Jeszcze do niedawna bukszpany nie wymagały specjalnej pielęgnacji, jednak w ciągu ostatnich lat sytuacja diametralnie się zmieniła. W Polsce bukszpany rosną w ogródkach i w parkach, na tarasach i w doniczkach - wszędzie tam może pojawić się ćma bukszpanowa, szkodnik, który szybko potrafi spustoszyć każdą uprawę. W jaki sposób należy z nią walczyć?
Szkodnikami, które najczęściej żerują na roślinach doniczkowych są mszyce, tarczniki, ziemiórki i wełnowce. Dlaczego atakują? Jak się ich pozbyć bez użycia chemii? Czy zaatakowaną roślinę należy odseparować od innych? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła właścicielka sklepu botanicznego Kamila Ciszek.