"W ciągu jednego sezonu mszyce mogą wytworzyć aż dziesięć pokoleń". Jak pozbyć się szkodników?

Dzień Dobry TVN
Każdy kto ma działkę lub zajmuje się uprawą roślin wie, że szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście są proste sposoby, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć przed nimi rośliny. Jakie? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Szkodniki na działce - jak z nimi walczyć?

Rośliny zarówno te na działce, jak i w przydomowym ogródku najczęściej atakowane są przez mszyce. Owady budzą się do życia wczesną wiosną i pozostają aktywne aż do późnej jesieni. - Zazwyczaj te drobne owady obsiadają młode wierzchołki roślin albo ukrywają się po spodniej stronie liści - mówił Łukasz Skop. Mszyce wysysają sok z roślin, przez co zaczynają one wyglądać, jak balon, z którego zeszło powietrze. Kurczą się i przestają ładnie rosnąć.

- Mszyce rozmnażają się w zastraszającym tempie. W ciągu jednego sezonu mogą wytworzyć aż dziesięć pokoleń - mówił Łukasz Skop. Najlepszym sposobem na pozbycie się tych szkodliwych owadów będzie opryskanie roślin naturalnym środkiem owadobójczym na bazie wrotyczu. Aby go przygotować, należy 300 gramów wrotyczu zalać 10 litrami wody. Całość trzeba odstawić na 24 godziny, aby roślina "wypuściła" cenne soki. Po tym czasie odcedzamy miksturę, przelewamy ją do spryskiwacza i opryskujemy rośliny. - Oprysk najlepiej wykonać wieczorem. Aby pozbyć się mszyc, czynność trzeba powtórzyć 2-3 razy - dodał specjalista.

Które owady pomogą w walce z mszycami?

Warto pamiętać, że naturalnym wrogiem mszycy jest biedronka. Jej obecność na działce czy w ogrodzie sprawi, że nasze rośliny będą bezpieczne. - Biedronka to drapieżnik, który w ciągu swojego życia potrafi zjeść nawet 600 mszyc - mówił Łukasz Skop. Aby biedronki zadomowiły się na naszej działce, warto przygotować dla nich domek, dzięki któremu będą mogły przetrwać zimę. Do jego przygotowania potrzebne są: gazeta oraz puszka. Jak go wykonać? Szczegółowe instrukcje znajdziecie w naszym materiale.

Owadami, które szczególnie - zwłaszcza latem - utrudniają pracę na działce, są komary. - Rozmnażają się one w wodzie. Dlatego, aby pozbyć się ich z działki, należy zamknąć im dostęp do wszelkich zbiorników wodnych - mówił Łukasz Skop. Innym rozwiązaniem może być przygotowanie mikstury, która odstraszy komary. Do jej przygotowania potrzebujemy kilku gałązek świeżej mięty, dwóch główek czosnku oraz pieprzu cayenne. Jak ją przygotować i gdzie rozpylać? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Kowalski, Łukasz Skop

podziel się:

Pozostałe wiadomości