działka

  Wiosna to wreszcie budząca się do życia przyroda, która nie przestaje się rozwijać i zmieniać aż do jesieni. Właśnie wtedy przychodzi czas na pozimowe porządki w ogrodzie, na działce czy w osiedlowym ogródku. Aby prace przebiegały łatwo i przyjemnie, warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest podkaszarka. Co to za urządzenie i jak działa?

  W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Macieja Mindaka, specjalistę od rynku nieruchomości.

  Holenderski, modułowy, mobilny - który z nich okaże się najlepszy?

  Słoneczna wiosna trwa. Obecnie mamy doskonałe warunki do pieszych wędrówek, grillowania, odpoczynku na działce itd. Wśród gadżetów, które umilą ten czas, warto mieć przydatne aplikacje. Dostępne są do pobrania bezpłatnie w Google Play. Polecamy 3.

  Ogródki ROD lub RODOS cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL-u. Obecnie ponownie wróciły do łask, a ich ceny rosną. Jednak czy można kupić ogródek na ROD? Jakie są aktualne ceny?

  Środki chwastobójcze pomagają uporać się z niechcianym na naszej działce czy polu zielem. Jednocześnie sprawiają, że hodowane przez nas warzywa, owoce, a także trawnik nie muszą rywalizować ze szkodnikami o wodę i składniki odżywcze.

  Ogródek działkowy w środku miasta to nasza prywatna oaza zieleni i okazja do kontaktu z przyrodą. Niektórzy traktują go wyłącznie jako strefę relaksu, dla innych będzie również źródłem świeżych warzyw i kwiatów. Dlatego tak ważny jest pomysł na ogródek działkowy i plan stref funkcjonalnych, które mają się w nim znaleźć.

  Pogoda za oknem coraz lepsza, a w ogrodach działkowych (ROD) zaczęło robić się tłoczno. Mieszkańcy bloków uciekają na działki, by swobodnie wypoczywać na świeżym powietrzu. Ta swoboda nie jest jednak nieograniczona. Co wolno, a co jest zabronione, kiedy należy zgłosić się do sąsiada? O tym opowiedziała nam Eliza Kuna, adwokat.

  Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.

  Plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych to jedno z najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych, w którym może wziąć udział każdy z nas. Łukasz Skop przekonuje, że działania sprzyjające idei "zero waste" można wprowadzić w życie nie tylko w domu, ale także na działce i w ogrodzie.

  "Mamy zamiar zostać tu tak długo, jak będziemy chcieli tutaj mieszkać"

  Wszyscy, którzy zarządzają przydomowym ogrodem, wiedzą, jak ważne jest zbieranie deszczówki. Dzięki niej nie muszą się martwić, jak podlać rośliny w trakcie znikomych opadów deszczu. Poza tym można wykorzystać zebraną wodę do wielu innych pożytecznych działań. Sprawdź, co zrobić z deszczówką.

  Mimo że kalendarzowe lato zbliża się ku końcowi, to na działkach i balkonach wciąż jest kolorowo. Kwitną teraz rdzawe dzielżany, na żółto - rudbekie i słoneczniki, a elektryzujące jeżówki przyciągają pszczoły. Do tej pięknej kompozycji brakuje jeszcze wrzosów. O tym, jak sadzić te rośliny powiedział Łukasz Skop.

  Każdy kto ma działkę lub zajmuje się uprawą roślin wie, że szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście są proste sposoby, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć przed nimi rośliny. Jakie? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Filip Chajzer docenia uroki wszystkich zakątków Polski. Nawet tych najmniejszych. A mowa o ogródkach działkowych, na których dziennikarz spędzał dużą część swojego dzieciństwa. Zdjęcie z "RODOS" obudziło sentyment wśród fanów.

  Niektóre rośliny, które rosną na działkach lub przydomowych ogródkach wymagają ciągłej pielęgnacji. Na szczęście, są jednak i takie o które nie trzeba dodatkowo dbać, pod warunkiem, że w odpowiednim czasie poświęcimy im chwilę uwagi. Oto sprawdzone porady, które pozwolą zadbać o nasze rośliny, które przetestował Łukasz Skop.

  Ogródki działkowe zyskują na popularności. Dawniej wykorzystywane w celach uprawnych, dziś są miejscem wypoczynku i relaksu. Rzecz, o której zawsze powinni pamiętać ich właściciele, to regulamin. Zdradzamy, co wolno, a czego nie wolno robić na działce. Na co zwrócić uwagę, by nie zakłócać porządku na terenie ROD?

  Uprawa agrestu na działce czy w ogródku to zajęcie zyskujące na popularności przez amatorskich ogrodników i nie tylko. Dlaczego? Agrest jest pysznym owocem, rosnącym w umiarkowanym klimacie i niewymagającym zapewnienia skomplikowanych warunków rozwojowych.

  Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.

  Pandemia sprawiła, że zapragnęliśmy posiadać skrawek własnej ziemi. Rynek nie pozostał na to obojętny i ceny rodzinnych ogródków działkowych poszybowały w górę. O tym, z czym należy się liczyć, decydując się na zakup tego typu nieruchomości mówił ekspert Maciej Mindak.

  Na działki zawitała jesień i nie ma na to rady. Na szczęście nie jest to powód do smutku. To właśnie teraz w naszych ogrodach pięknie wyglądają ozdobne kapusty, na których o poranku osadzają się kropelki rosy. O tej porze roku warto także pamiętać o cebulkach wiosennych kwiatów. Co sadzić jesienią? Na to pytane odpowiedział nam Łukasz Skop.

  Jesienne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie jeżeli możemy to robić w towarzystwie ostatnich kwitnących słoneczników ozdobnych czy płonących na różowo krzewów trzmieliny oskrzydlonej. To dobry moment, by posadzić sadzonki drzew i krzewów owocowych oraz zrobić porządki tam, gdzie przez cały rok nie mieliśmy na to czasu. Pora też zająć się kompostownikiem.

  Za nami suche i gorące lato. Łukasz Skop, po krótkiej przerwie, postanowił wrócić na swoją działkę, aby sprawdzić, co na niej wyrosło i jak rośliny poradziły sobie z upałami. Podzielił się także z widzami wiedzą na temat tego, co warto przyciąć na początku września.

  Śledzi po śladach i tropi po tropach - wszystko po to, by znaleźć oznaki obecności dzikich zwierząt. O tym, że warto zaprosić je na działkę, przekonuje Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie". Jak podkreśla, ożywiają ogród i pomagają w walce ze szkodnikami.

  W tym roku jest ich szczególnie dużo. Komary to prawdziwa zmora wakacji. Potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszy wypoczynek. Łukasz Skop stwierdził, że musi znaleźć na nie skuteczny sposób. Jak postanowił, tak zrobił. Zobaczcie sami.

  Przez ostatnie cztery miesiące wspólnego działkowania przycinaliśmy gałęzie wysoko w koronach drzew i sadziliśmy rośliny przy samym gruncie. Są jednak rośliny, które łączą niebo i ziemię – pnącza. Pod koniec czerwca wspaniale rozkwitają wielokolorowe, pachnące nocą wiciokrzewy, rdestówka Auberta, czy powojniki. Gatunki, które idealnie sprawdzą się na działkach i w ogrodach pod lupę wziął Łukasz Skop.

  W parny dzień, po nocnej burzy wyjątkowo intensywnie czujemy wszelkie ziołowo-kwiatowe zapachy. O tej porze roku swą woń roztaczają m.in.: jaśminowce wodne, róże wielokwiatowe, piwonie czy wieczorniki damskie. Jeśli chcemy cieszyć się tymi aromatami w gorące, letnie dni wystarczy, że założymy w naszym ogródku zielnik. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” zademonstrował nam, jak się to robi.

  Latem rośliny mogą pięknie się rozwijać, ale do tego potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza w upały. O tym, jak prawidłowo je podlewać, opowiedział Łukasz Skop w cyklu „Co z tego wyrośnie?”

  Właściciele tego domku letniskowego tak zaaranżowali przestrzeń wokół domu, że życie może toczyć się w dużej mierze na dworze. Czteroosobowa rodzina z Warszawy poszukiwała w pobliżu miasta miejsca na Wisłą, gdzie mogliby spędzać weekendy. I znaleźli je w Czerwińsku. Na działce z pięknym widokiem zmieścili domek letniskowy, taras, kuchnię letnią, a nawet boisko. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła ich. Zobaczcie, jak mieszkają i jak urządzili swój dom.