Bajkowy zamek wybudowany przez pasjonata historii i architektury Bogdana Dynię znajduje się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych w Żurczynie pod Bydgoszczą. Reporter Dzień Dobry TVN, Piotr Wojtasik spotkał się z Marleną Nowak opiekunką obiektu, by poznać szczegóły na temat tej niecodziennej budowli.
Wszyscy właściciele działek i ogródków wiedzą, co oznacza walka ze ślimakami. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich są groźne dla naszych roślin. Jak odróżnić szkodniki, od bezpiecznych gatunków? O tym opowiedział Łukasz Skop.
Pani Agata twierdzi, że najbliżsi sąsiedzi od lat nie pozwalają jej spokojnie żyć. Ona i jej syn mieli być pobici, duszeni i wyzywani tylko dlatego, że bronili granic swojej działki. Co na to inni mieszkańcy wsi? Czy wina leży tylko po jednej stronie?
Wiosna to wreszcie budząca się do życia przyroda, która nie przestaje się rozwijać i zmieniać aż do jesieni. Właśnie wtedy przychodzi czas na pozimowe porządki w ogrodzie, na działce czy w osiedlowym ogródku. Aby prace przebiegały łatwo i przyjemnie, warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest podkaszarka. Co to za urządzenie i jak działa?
Słoneczna wiosna trwa. Obecnie mamy doskonałe warunki do pieszych wędrówek, grillowania, odpoczynku na działce itd. Wśród gadżetów, które umilą ten czas, warto mieć przydatne aplikacje. Dostępne są do pobrania bezpłatnie w Google Play. Polecamy 3.
Ogródki ROD lub RODOS cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL-u. Obecnie ponownie wróciły do łask, a ich ceny rosną. Jednak czy można kupić ogródek na ROD? Jakie są aktualne ceny?
Środki chwastobójcze pomagają uporać się z niechcianym na naszej działce czy polu zielem. Jednocześnie sprawiają, że hodowane przez nas warzywa, owoce, a także trawnik nie muszą rywalizować ze szkodnikami o wodę i składniki odżywcze.
Ogródek działkowy w środku miasta to nasza prywatna oaza zieleni i okazja do kontaktu z przyrodą. Niektórzy traktują go wyłącznie jako strefę relaksu, dla innych będzie również źródłem świeżych warzyw i kwiatów. Dlatego tak ważny jest pomysł na ogródek działkowy i plan stref funkcjonalnych, które mają się w nim znaleźć.
Pogoda za oknem coraz lepsza, a w ogrodach działkowych (ROD) zaczęło robić się tłoczno. Mieszkańcy bloków uciekają na działki, by swobodnie wypoczywać na świeżym powietrzu. Ta swoboda nie jest jednak nieograniczona. Co wolno, a co jest zabronione, kiedy należy zgłosić się do sąsiada? O tym opowiedziała nam Eliza Kuna, adwokat.
Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.
Plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych to jedno z najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych, w którym może wziąć udział każdy z nas. Łukasz Skop przekonuje, że działania sprzyjające idei "zero waste" można wprowadzić w życie nie tylko w domu, ale także na działce i w ogrodzie.
Wszyscy, którzy zarządzają przydomowym ogrodem, wiedzą, jak ważne jest zbieranie deszczówki. Dzięki niej nie muszą się martwić, jak podlać rośliny w trakcie znikomych opadów deszczu. Poza tym można wykorzystać zebraną wodę do wielu innych pożytecznych działań. Sprawdź, jak zbierać deszczówkę i co z nią zrobić.
Mimo że kalendarzowe lato zbliża się ku końcowi, to na działkach i balkonach wciąż jest kolorowo. Kwitną teraz rdzawe dzielżany, na żółto - rudbekie i słoneczniki, a elektryzujące jeżówki przyciągają pszczoły. Do tej pięknej kompozycji brakuje jeszcze wrzosów. O tym, jak sadzić te rośliny powiedział Łukasz Skop.
Każdy kto ma działkę lub zajmuje się uprawą roślin wie, że szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście są proste sposoby, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć przed nimi rośliny. Jakie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Filip Chajzer docenia uroki wszystkich zakątków Polski. Nawet tych najmniejszych. A mowa o ogródkach działkowych, na których dziennikarz spędzał dużą część swojego dzieciństwa. Zdjęcie z "RODOS" obudziło sentyment wśród fanów.
Niektóre rośliny, które rosną na działkach lub przydomowych ogródkach wymagają ciągłej pielęgnacji. Na szczęście, są jednak i takie o które nie trzeba dodatkowo dbać, pod warunkiem, że w odpowiednim czasie poświęcimy im chwilę uwagi. Oto sprawdzone porady, które pozwolą zadbać o nasze rośliny, które przetestował Łukasz Skop.
Ogródki działkowe zyskują na popularności. Dawniej wykorzystywane w celach uprawnych, dziś są miejscem wypoczynku i relaksu. Rzecz, o której zawsze powinni pamiętać ich właściciele, to regulamin. Zdradzamy, co wolno, a czego nie wolno robić na działce. Na co zwrócić uwagę, by nie zakłócać porządku na terenie ROD?
Uprawa agrestu na działce czy w ogródku to zajęcie zyskujące na popularności przez amatorskich ogrodników i nie tylko. Dlaczego? Agrest jest pysznym owocem, rosnącym w umiarkowanym klimacie i niewymagającym zapewnienia skomplikowanych warunków rozwojowych.
Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.
Pandemia sprawiła, że zapragnęliśmy posiadać skrawek własnej ziemi. Rynek nie pozostał na to obojętny i ceny rodzinnych ogródków działkowych poszybowały w górę. O tym, z czym należy się liczyć, decydując się na zakup tego typu nieruchomości mówił ekspert Maciej Mindak.
Na działki zawitała jesień i nie ma na to rady. Na szczęście nie jest to powód do smutku. To właśnie teraz w naszych ogrodach pięknie wyglądają ozdobne kapusty, na których o poranku osadzają się kropelki rosy. O tej porze roku warto także pamiętać o cebulkach wiosennych kwiatów. Co sadzić jesienią? Na to pytane odpowiedział nam Łukasz Skop.
Jesienne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie jeżeli możemy to robić w towarzystwie ostatnich kwitnących słoneczników ozdobnych czy płonących na różowo krzewów trzmieliny oskrzydlonej. To dobry moment, by posadzić sadzonki drzew i krzewów owocowych oraz zrobić porządki tam, gdzie przez cały rok nie mieliśmy na to czasu. Pora też zająć się kompostownikiem.
Za nami suche i gorące lato. Łukasz Skop, po krótkiej przerwie, postanowił wrócić na swoją działkę, aby sprawdzić, co na niej wyrosło i jak rośliny poradziły sobie z upałami. Podzielił się także z widzami wiedzą na temat tego, co warto przyciąć na początku września.
Śledzi po śladach i tropi po tropach - wszystko po to, by znaleźć oznaki obecności dzikich zwierząt. O tym, że warto zaprosić je na działkę, przekonuje Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie". Jak podkreśla, ożywiają ogród i pomagają w walce ze szkodnikami.
W tym roku jest ich szczególnie dużo. Komary to prawdziwa zmora wakacji. Potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszy wypoczynek. Łukasz Skop stwierdził, że musi znaleźć na nie skuteczny sposób. Jak postanowił, tak zrobił. Zobaczcie sami.
Przez ostatnie cztery miesiące wspólnego działkowania przycinaliśmy gałęzie wysoko w koronach drzew i sadziliśmy rośliny przy samym gruncie. Są jednak rośliny, które łączą niebo i ziemię – pnącza. Pod koniec czerwca wspaniale rozkwitają wielokolorowe, pachnące nocą wiciokrzewy, rdestówka Auberta, czy powojniki. Gatunki, które idealnie sprawdzą się na działkach i w ogrodach pod lupę wziął Łukasz Skop.