Mini oczko wodne w ogrodzie lub na działce to wyjątkowa ozdoba. Jak je wykonać i pielęgnować?

Mini oczko wodne w ogrodzie lub na działce to wyjątkowa ozdoba. Jak je wykonać i pielęgnować?
Źródło: HGTV
HGTV: Minioczko wodne na działce
HGTV: Minioczko wodne na działce
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Mini oczko wodne to wyjątkowy element, dzięki któremu twój ogród bądź działka zyska niepowtarzalny charakter i wygląd. Jego małe rozmiary sprawiają, że może być umiejscowione również tam, gdzie nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni. Jedno z takich oczek pokazała Maja Popielarska, w swoim programie "Nowa Maja w ogrodzie". Jak dbać o małe oczko wodne? Jakie rośliny warto obok niego posadzić? Jak samodzielnie je wykonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

Miniaturowe oczko wodne - jakie ma zalety?

Miniaturowe oczko wodne to nietuzinkowy akcent, dzięki któremu teren wokół nabierze szczególnego uroku. Będzie także miało pozytywny wpływ na jakość odpoczynku w ogrodzie czy na działce. Nie od dziś bowiem wiadomo, że szum wody uspokaja i pozwala się zrelaksować. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie na swojej posesji. Jedną z nich jest bohaterka jednego z odcinków programu "Nowa Maja w ogrodzie", która pokazała prowadzącej mini oczko wodne na swojej działce.

- Marzyłam od dzieciństwa, żeby mieć na działce oczko wodne. [...] Wykopałam, no i 8 ryb pławi się w wodzie - powiedziała pani Ewa.

Jedną z najważniejszych zalet miniaturowego oczka wodnego jest jego rozmiar. Można je urządzić i zaaranżować na bardzo małej przestrzeni, nawet w donicy, beczce czy glinianej misie. Dzięki temu zmieści się nie tylko na niewielkiej działce, ale też na balkonie oraz tarasie.

Warto także pamiętać, że decydując się na mini oczko wodne, wcale nie trzeba rezygnować z posiadania w nim ryb. Nawet w tak małym zbiorniku mogą one z powodzeniem żyć i się pluskać. Oczko zaprezentowane w programie Mai Popielarskiej, o pojemności 150 litrów, jest domem dla karasi.

- Trochę kolorowe, trochę czarne - opisuje swoje ryby gościni programu - Wymyśliłam, że będę je przechowywała zimą w zimowej rezydencji, czyli w akwarium w domu - dodaje.

Mini oczko wodne - jak o nie dbać?

Nie można zapominać o właściwej pielęgnacji miniaturowego oczka wodnego. Z niewielkiego zbiornika warto regularnie usuwać liście, pyły i inne zanieczyszczenia, by zapobiegać mętnieniu wody. Należy też pamiętać o sprawdzaniu stanu wody i jej dolewaniu, zwłaszcza w upalne dni. Jeśli w mini oczku wodnym mieszkają ryby, trzeba też zaopatrzyć się w filtr.

Na zimę trzeba raczej zlikwidować małe oczko wodne. Rośliny można przechować w piwnicy, a pojemnik - jeśli jest zamontowany na stałe - warto przykryć matami lub wypełnić słomą. Jeśli stworzyliśmy mini oczko wodne w donicy czy beczce, wystarczy po prostu wylać z niego wodę i schować pojemnik na zimę w domu czy garażu.

Rośliny do małego oczka wodnego - jakie wybrać?

W mini oczkach wodnych, tak samo jak w ich większych odpowiednikach, mogą rosnąć różne gatunki roślin wodnych. Ze względu na małe rozmiary tafli, warto zdecydować się na rośliny o wąskich, pionowych liściach, na przykład turzyce czy sity. Doskonale sprawdzą się w nich również miniaturowe lilie wodne, grzybieńczyki czy kaczeńce.

W przypadku miniaturowego oczka wodnego ważny jest nie tylko dobór roślin, które mają rosnąć w jego wnętrzu, ale też aranżacja przestrzeni wokół zbiornika. Ogród powinien wyglądać spójnie i estetycznie. Wybierając rośliny należy się więc zastanowić, w jakim stylu ma być urządzony teren i jak najlepiej wkomponować w niego mini oczko wodne.

Pani Ewa, bohaterka wspomnianego odcinka "Nowej Mai w ogrodzie", postawiła na kolorowe kwiaty.

- Niedaleko ścieżki prowadzącej od wejścia na działkę widać całe łany barwnych bratków. Tuż obok rośnie interesujący, choć rzadko uprawiany, bożykwiat z rodziny pierwiosnkowatych, a za nim kryje się maleńkie oczko wodne - opisuje posesję Maja Popielarska.

Mini oczko wodne na działce - jak je zrobić?

Wykonanie mini oczka wodnego należy rozpocząć od wykopania zagłębienia w ziemi. Najprostszym sposobem na zrealizowanie takiego oczka jest po prostu wyłożenie tego otworu folią. Jej brzegi powinny wystawać ponad poziom ziemi. Później można już przystąpić do układania kamieni, nasypania piasku i posadzenia roślin.

Co ciekawe, by zrobić w swoim ogrodzie lub na działce mini oczko wodne, wcale nie trzeba wykopywać otworu w ziemi. Taki niewielki zbiornik można bowiem urządzić w kamiennej misie, w dużej doniczce, w beczce, a nawet w stalowej balii. Jest to bardzo prosty i szybki sposób na to, by nadać swoim zielonym terenom niepowtarzalnego charakteru.

"Nowa Maja w ogrodzie" - kiedy i gdzie oglądać?

Program "Nowa Maja w ogrodzie" możecie oglądać w każdą niedzielę o godzinie 9.20 na antenie HGTV.

Wszystkie odcinki programu dostępne są również w serwisie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: HGTV, poradnikogrodniczy.pl

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?