Oczko wodne w ogrodzie. Maja Popielarska pokazała, co zrobić, aby wyglądało pięknie

Oczko wodne w ogrodzie. Maja Popielarska pokazała, co zrobić, aby wyglądało pięknie
Źródło: HGTV
HGTV: Stawy w ogrodzie. Jak o nie dbać?
HGTV: Stawy w ogrodzie. Jak o nie dbać?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Ważnym elementem ogrodu jest woda. Wkomponowanie zbiornika w krajobraz pozwala na hodowlę pięknych ryb. Staw dodatkowo przyciąga wiele gatunków innych zwierząt, takich jak żaby i traszki. Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w Ogrodzie" pokazała, w jaki sposób dbać oraz zorganizować oczko wodne zaraz obok naszego domu.

Przepis na piękny ogród

Gospodarze, których odwiedziła Maja Popielarska mają dwie sadzawki, a uwagę zwraca mostek ładnie wkomponowany w nadbrzeże. Wykonany jest z grubej deski dębowej i służy za przeprawę od kilkunastu lat. Oczka wabią niezliczone rzesze ptaków i innych zwierząt. Unosząca się nad nimi para wodna zwilża powietrze, przez co znacznie poprawia mikroklimat.

Woda jest czysta i dobrze natleniona. Tutaj naturalnym filtrem są rośliny, które gęsto porastają wszystkie strefy zbiornika. Czyszczenie wody wspomagane jest ciągłym przepływem. Woda poruszająca się dzięki pompie w obiegu zamkniętym, spływa po progach kaskady.

Staw domem dla licznych roślin i stworzeń

Mieszkańcami oczka oprócz ryb są płazy. Przede wszystkim żaby i traszki. W toni wody znajdują się też liczne larwy owadów, m.in. ważek. Wszystkie stworzenia znajdują kryjówki pośród roślin, dlatego podczas ich usuwania ze stawu, wyławiane są również zwierzęta.

W stawie rośnie rogatek sztywny, który znacznie się rozrasta. Należy go wyławiać kilka razy w sezonie. Warto wyrzucić go na brzeg, aby stworzenia, które się w nim ukryły, swobodnie przeszły do wody. Wodę porasta też lilia wodna, czyli grzybień. Dobrze radzi sobie posadzona na głębokości od 50 cm do metra. Są idealne do średniej wielkości zbiorników.

- Takie oczko, żeby miało stworzenia, to musi mieć odpowiednie warunki. Musi być odpowiedni brzeg w oczku, żeby żaby mogły swobodnie wchodzić do niego i sobie wychodzić w razie potrzeby. To samo dzieje się z zaskrońcami, a te też są sprzymierzeńcami w ogrodzie. Żeby ptaki mogły się napić, muszą być płycizny albo przynajmniej kamień, na którym mogą przysiąść. To wszystko jest bardzo istotne i wtedy tworzy się wspaniała biocenoza - powiedziała Maja Popielarska.

Wszystkie odcinki programu "Nowa Maja w ogrodzie" możesz obejrzeć na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości