Gdzie wyrzucać śmieci po grillowaniu? Sprawdź, jak poprawnie segregować takie odpady

Gdzie wyrzucać śmieci po grillowaniu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie gwiazdy Polacy zaprosiliby na grilla?
Jakie gwiazdy Polacy zaprosiliby na grilla?
Grillowe gadżety
Grillowe gadżety
Zapraszamy na wspólne grillowanie na plaży Rusałka
Zapraszamy na wspólne grillowanie na plaży Rusałka
Chcesz spalić kiełbaskę z grilla? Trenuj z Qczajem!
Chcesz spalić kiełbaskę z grilla? Trenuj z Qczajem!
Grillowy piątek z DDTVN
Grillowy piątek z DDTVN
Sztuka dekorowania kiełbaski z grilla
Sztuka dekorowania kiełbaski z grilla
Kto szybciej złoży ogrodowego grilla?
Kto szybciej złoży ogrodowego grilla?
Podział ról na grillu
Podział ról na grillu
Grillowanie czas start
Grillowanie czas start
Grillowa kuchnia Roberta Burneiki i Szymona Czerwińskiego
Grillowa kuchnia Roberta Burneiki i Szymona Czerwińskiego
Sałatki idealne na grilla
Sałatki idealne na grilla
Po udanym grillowaniu zostaje najmniej przyjemna część imprezy - sprzątanie. Co zrobić z odpadami po grillowaniu? Gdzie wyrzucić pozostałości węgla lub brykietu?

Sprzątanie po grillowaniu

Maj to miesiąc, w którym zaczynamy sezon na grillowanie. Wiele osób organizuje spotkania z przyjaciółmi, rodziną czy znajomymi, aby wspólnie cieszyć się posiłkami z grilla podczas wiosennej, a czasem nawet letniej pogody. Kiedy jednak zakończymy ucztę należy po sobie posprzątać. Zwłaszcza, jeśli grillowaliśmy w miejscu publicznym. W przeciwnym wypadku możemy dostać mandat za zanieczyszczanie śmiecenie, a ten może wynieść nawet 500 zł. zgodnie ze 145 artykułem Kodeksu wykroczeń. Dotyczy to zaśmiecania obszaru kolejowego bądź miejsc dostępnych dla publiczności, tj. plac, ogród, trawnik czy zielenic, ale także drogę czy ulicę. 

Śmieci, takie jak resztki jedzenia, puszki czy opakowania po produktach i półproduktach najczęściej nie stanowią problemu. Większość z nas wie już, jak poprawnie segregować odpady. Problem może pojawić się w przypadku samego grilla czy węgla. Co z nimi robić?

Gdzie wyrzucać węgiel po grillowaniu?

Węgiel po grillu należy wyrzucić, podobnie jak popiół, do pojemnika na odpady zmieszane. Warto jednak pamiętać, aby ten był ostudzony. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do pożaru. 

Gdzie wyrzucić grilla?

Warto pamiętać, że grill, czy to jednorazowy czy wielorazowy należy wyrzucać dopiero po tym, jak ostygnie. W przeciwnym razie można wzniecić pożar. Jednorazowe urządzenie wyrzucamy do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane - czarnego.

W przypadku grilla wielorazowego, metalowego, którego potrzebujemy się pozbyć, najlepiej jest go przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można również zostawić taki sprzęt w wiacie śmietnikowej, skąd odebrany zostanie według harmonogramu wywozu odpadów obowiązującego w danym miejscu. 

Gdzie wyrzucić jednorazowe naczynia i tacki po grillu?

Metalowe aluminiowe tacki (czyste lub zabrudzone) wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli jednak nadpaliło się one podczas grillowania, powinno się je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Plastikowe tacki i sztućce wyrzucamy do pojemników na metale i tworzywa sztuczne, nawet jeśli są zabrudzone. Papierowe odpady, jak np. tacki czy chusteczki, należy wyrzucać do śmieci zmieszanych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Kodeks wykroczeń/segregujna5.um.warszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tri Rohmat/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?