Drzewko awokado potrzebuje odpowiednich warunków, by móc odpowiednio rosnąć. O tym, jak zadbać o tę roślinę, opowiedział w Dzień Dobry TVN Dawid Oleszko.
Bonsai to sztuka uprawy roślin, która pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój. O japońskiej pielęgnacji krzewów opowiedział pasjonat ogrodnictwa Grzegorz Sowiński. Jak zaczęła się jego przygoda z bonsai? Czy w Polsce trudno zająć się tym hobby?
Miłość do tego hobby zawdzięcza swojej rodzinie.
Sztuka bonsai polega na niezwykle precyzyjnym formowaniu roślin. Mateusz Hładki spotkał się w Wałbrzychu z twórcą tego typu kompozycji - Piotrem Czerniachowskim, który zdradził mu sekrety niecodziennego hobby. Czy każdy może zacząć swoją przygodę z bonsai? Ile kosztuje wieloletnie drzewko?
W sieci można dziś znaleźć rozwiązanie niemal na wszystko. Podróżnicze tipy, wskazówki kulinarne, rady dla młodych rodziców i sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku w domu - to zaledwie niewielki ułamek tego, czym dzielimy się w sieci, żeby życie stało się prostsze. Łukasz Skop postanowił sprawdzić, czy internetowe porady związane z pielęgnacją roślin rzeczywiście są tak skuteczne, jak na ekranie telefonu.
Poznaj porady pasjonata ogrodnictwa.
W oranżerii przy Pałacu w Nieborowie dojrzewają właśnie skierniewickie cytryny. Są ogromne i niezwykle aromatyczne. O ich historii opowiedziała w rozmowie z Łukaszem Skopem Agnieszka Chmielowska ogrodniczka Pałacu w Nieborowie, a Witold Pelczar wyjaśnił, jak sadzić cytrusy w naszych warunkach.
Rośliny to ich wielka pasja - prowadzą pogotowie dla dracen, monster, kaktusów i wielu innych. O tym, czy każdy kwiat można uratować opowiedziała Kama Chwil, założycielka lecznicy obwoźnej dla roślin oraz Agnieszka Sętorek, właścicielka sklepu ogrodniczego.
Tunel foliowy cieszy się coraz większą popularnością wśród działkowców i ogrodników. Nic w tym dziwnego, ponieważ idealnie sprawdza się nie tylko do hodowli pomidorów czy papryki. Można łatwo wyhodować w nim także nowalijki oraz rośliny ozdobne. Jego samodzielne wykonanie może być nie lada frajdą, nie tylko dla zapalonych majsterkowiczów. Jak zbudować tunel foliowy? Jaki stelaż na tunel foliowy będzie idealny?
Sezon na sadzenie kwiatów w pełni. Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w ogrodzie" pokazała dwa gatunki roślin, które przyciągną do naszego ogrodu piękne owady. Mowa o budjei oraz powojniku. Gdy zakwitną, wyglądają ślicznie, a do tego obłędnie pachną. Jak je uprawiać i gdzie najlepiej posadzić? Tego dowiecie się z materiału.
Ważnym elementem ogrodu jest woda. Wkomponowanie zbiornika w krajobraz pozwala na hodowlę pięknych ryb. Staw dodatkowo przyciąga wiele gatunków innych zwierząt, takich jak żaby i traszki. Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w Ogrodzie" pokazała, w jaki sposób dbać oraz zorganizować oczko wodne zaraz obok naszego domu.
"Ten trend rośnie".
Ekspertka opowiedziała w Dzień Dobry TVN, od czego zacząć swoją przygodę z mini ogrodnictwem.
"Są przystrojone sklepy, restauracje". Czym wydarzenie zaskakuje w tym roku? W materiale Dzień Dobry TVN opowiedział o tym miłośnik roślin Łukasz Skop.
Co robić, gdy nasze dłonie wyglądają już jak u doświadczonego ogrodnika?
Laurencja i Marcin Kaczmarscy na co dzień zajmują się hodowlą i kolekcjonowaniem kwiatów.
Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.
Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.
Czego potrzebują teraz nasze rośliny doniczkowe?
Paul Bargetto łączy miłość do ogrodnictwa z pasją do sztuki.
"Po trzydziestu latach wciąż nie mam dość"
Choroby wiśni są w Polsce dość powszechne, dlatego też uprawiając to drzewo, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o problemach rośliny. Szkodniki często atakują zupełnie zdrowe egzemplarze drzew, należy więc pamiętać o obserwacji drzewa i szybkim reagowaniu na nietypowe zmiany w jego wyglądzie.
W małych ogrodach coraz większą popularnością cieszą się rośliny cebulowe. Rzadko słyszy się jednak o gatunku, jakim jest kamasja, czyli niezwykle dekoracyjny kwiat pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej. Kamasja świetnie prezentuje się na niskich bylinach kwiatowych, ładnie wyróżnia się na tle ozdobnych traw. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o roślinie. Sprawdź, jakie mieszańce gatunkowe można wyróżnić oraz jak o nie dbać.
Ze względu na duże różnice we wzroście pojedynczych egzemplarzy, świdośliwa olcholistna bywa uznawana zarówno za krzew, jak i za drzewo. Roślina jest niezwykle atrakcyjna w uprawie, a dzięki smacznym owocom stanowi nie tylko oryginalną dekorację ogrodu. Jej sadzonki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto zwrócić na nią uwagę i rozważyć posadzenie świdośliwy na swojej działce. Jakie odmiany są najlepsze do nieprzemysłowej uprawy?
Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.
Maja Popielarska ma imponującą wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Od lat dzieli się nią z widzami HGTV. Tym razem dziennikarka oprowadza nas po rozległym ogrodzie, którego ozdobą są nietypowe gatunki roślin.
Ogród w stylu angielskim łączy w sobie dzikość natury i romantyzm. Z jednej strony znajdują się w nim kolorowe kwiaty, z drugiej - wszędzie powinien panować delikatny chaos. Miłośnicy naturalnych ogrodowych aranżacji, którzy źle czują się pośród równo przystrzyżonej trawy i perfekcyjnie okrągłych klombów, z pewnością odnajdą się w ogrodzie angielskim.
Maja Popielarska jak nikt zna się na tajnikach uprawy roślin ogrodowych lub tarasowych i właśnie o tych drugich będzie dziś mowa. W sieci często pojawiają się głosy, że trudno o dobry nawóz, a dostęp do kompostu, jeśli nie ma się własnego ogródka, jest właściwie niemożliwy. Czy rzeczywiście? Zobaczcie jak zrobić kompostownik na tarasie.
W dzisiejszych czasach, by zaopatrzyć się w wybrane owoce i warzywa, wystarczy udać się do sklepu. Istnieją jednak rodziny, które pragną być samowystarczalne, a przy tym ekologiczne. Do tej grupy należą państwo Kasperscy, posiadacze "Anielskich ogrodów".
Marek Lesiewicz ma 11 lat i kocha rośliny. Do tego stopnia, że przeznacza na nie każdą złotówkę z kieszonkowego. Może pochwalić się ogrodem tak dużym, że jego podlanie zajmuje aż trzy godziny. Jak zaczęła się jego pasja i skąd czerpie niezbędną wiedzę?