Tunel foliowy cieszy się coraz większą popularnością wśród działkowców i ogrodników. Nic w tym dziwnego, ponieważ idealnie sprawdza się nie tylko do hodowli pomidorów czy papryki. Można łatwo wyhodować w nim także nowalijki oraz rośliny ozdobne. Jego samodzielne wykonanie może być nie lada frajdą, nie tylko dla zapalonych majsterkowiczów. Jak zbudować tunel foliowy? Jaki stelaż na tunel foliowy będzie idealny?
Sezon na sadzenie kwiatów w pełni. Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w ogrodzie" pokazała dwa gatunki roślin, które przyciągną do naszego ogrodu piękne owady. Mowa o budjei oraz powojniku. Gdy zakwitną, wyglądają ślicznie, a do tego obłędnie pachną. Jak je uprawiać i gdzie najlepiej posadzić? Tego dowiecie się z materiału.
Ważnym elementem ogrodu jest woda. Wkomponowanie zbiornika w krajobraz pozwala na hodowlę pięknych ryb. Staw dodatkowo przyciąga wiele gatunków innych zwierząt, takich jak żaby i traszki. Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w Ogrodzie" pokazała, w jaki sposób dbać oraz zorganizować oczko wodne zaraz obok naszego domu.
"Są przystrojone sklepy, restauracje". Czym wydarzenie zaskakuje w tym roku? W materiale Dzień Dobry TVN opowiedział o tym miłośnik roślin Łukasz Skop.
Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.
Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.
Choroby wiśni są w Polsce dość powszechne, dlatego też uprawiając to drzewo, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o problemach rośliny. Szkodniki często atakują zupełnie zdrowe egzemplarze drzew, należy więc pamiętać o obserwacji drzewa i szybkim reagowaniu na nietypowe zmiany w jego wyglądzie.
W małych ogrodach coraz większą popularnością cieszą się rośliny cebulowe. Rzadko słyszy się jednak o gatunku, jakim jest kamasja, czyli niezwykle dekoracyjny kwiat pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej. Kamasja świetnie prezentuje się na niskich bylinach kwiatowych, ładnie wyróżnia się na tle ozdobnych traw. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o roślinie. Sprawdź, jakie mieszańce gatunkowe można wyróżnić oraz jak o nie dbać.
Ze względu na duże różnice we wzroście pojedynczych egzemplarzy, świdośliwa olcholistna bywa uznawana zarówno za krzew, jak i za drzewo. Roślina jest niezwykle atrakcyjna w uprawie, a dzięki smacznym owocom stanowi nie tylko oryginalną dekorację ogrodu. Jej sadzonki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto zwrócić na nią uwagę i rozważyć posadzenie świdośliwy na swojej działce. Jakie odmiany są najlepsze do nieprzemysłowej uprawy?
Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.
Maja Popielarska ma imponującą wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Od lat dzieli się nią z widzami HGTV. Tym razem dziennikarka oprowadza nas po rozległym ogrodzie, którego ozdobą są nietypowe gatunki roślin.
Ogród w stylu angielskim łączy w sobie dzikość natury i romantyzm. Z jednej strony znajdują się w nim kolorowe kwiaty, z drugiej - wszędzie powinien panować delikatny chaos. Miłośnicy naturalnych ogrodowych aranżacji, którzy źle czują się pośród równo przystrzyżonej trawy i perfekcyjnie okrągłych klombów, z pewnością odnajdą się w ogrodzie angielskim.
Maja Popielarska jak nikt zna się na tajnikach uprawy roślin ogrodowych lub tarasowych i właśnie o tych drugich będzie dziś mowa. W sieci często pojawiają się głosy, że trudno o dobry nawóz, a dostęp do kompostu, jeśli nie ma się własnego ogródka, jest właściwie niemożliwy. Czy rzeczywiście? Zobaczcie jak zrobić kompostownik na tarasie.
W dzisiejszych czasach, by zaopatrzyć się w wybrane owoce i warzywa, wystarczy udać się do sklepu. Istnieją jednak rodziny, które pragną być samowystarczalne, a przy tym ekologiczne. Do tej grupy należą państwo Kasperscy, posiadacze "Anielskich ogrodów".
Marek Lesiewicz ma 11 lat i kocha rośliny. Do tego stopnia, że przeznacza na nie każdą złotówkę z kieszonkowego. Może pochwalić się ogrodem tak dużym, że jego podlanie zajmuje aż trzy godziny. Jak zaczęła się jego pasja i skąd czerpie niezbędną wiedzę?
Kompost to nieoceniony dla ogrodników nawóz organiczny, nazywany przez nich czarnych złotem. Można go kupić już w gotowej formie, ale też z powodzeniem zrobić w domu. Sposób na to pokazała Klaudia Sidorowicz. Do jakich roślin nie powinno się go używać?
Przycinanie drzewek owocowych to żadna sztuka. Każdy działkowiec hobbista może to wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania profesjonalnych ogrodników. Warto się dowiedzieć, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe.
Wiele osób nie wyobraża sobie swoich domów, ogrodów i balkonów bez zdobiących je kwiatów. Rośliny wymagają jednak stałej pielęgnacji i pamiętania o tym, by je podlewać. Warto więc pomyśleć o sprytnych gadżetach, które zadbają o to, by kwiaty miały stale odpowiednią porcję nawodnienia.
Piękny ogród to marzenie każdego. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny mają swoje toksyczne właściwości. Jeśli zdarza nam się podjeść prosto „z krzaczka”, musimy dysponować odpowiednią wiedzą na temat tego, które gatunki mogą być dla nas nie tylko niebezpieczne, ale nawet śmiercionośne. To wiedza szczególnie istotna również jeśli posiadamy dzieci. O pospolitych, toksycznych roślinach w Dzień Dobry TVN opowiedział Dominik Strzelec, ogrodnik, prowadzący program „Polowanie na ogród”.
Każdy z nas miał kiedyś okazję hodować rzeżuchę. Jeśli nie na Wielkanoc, to na lekcji biologii. Czy to oznacza, że mamy już tytuł "kiełkmastera"? Oczywiście nie. Dlatego w Dzień Dobry TVN Tomasz Kok, specjalista w dziedzinie ogrodnictwa, zdradził nam wszystkie arkana sztuki domowej hodowli kiełków. Co możemy wykiełkować? Czy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt? Dlaczego warto jeść kiełki? I ile trwa ich hodowla?
Do swojego pięknego ogrodu w Tyńcu Andrzej Mleczko zaprosił ekipę Dzień Dobry TVN i dziennikarza Mateusza Hładkiego. Jak duży jest ten ogród i ile drzew posadził już w swoim ogrodzie znany rysownik? Kto mu w tym pomaga? I chociaż pogoda nie dopisała, to ogrodem jesteśmy oczarowani.
W związku z rozpoczynającym się sezonem ogrodniczym, Kuba Klawiter przyniósł ze sobą kilka gadżetów ułatwiających pracę ogrodnikom. Zaprezentował nam między innymi: automatyczną kosiarkę do trawy, ręczne przycinarki do roślin, a nawet niezapominajki, które "wysyłają" nam sms, gdy mają sucho w doniczce :)