Jak zrobić tunel foliowy? Konstrukcja, rodzaje stelażu i inne porady

Tunel foliowy – jak zbudować? Tworzenie szkieletu | Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszczędzamy w ogrodzie
Oszczędzamy w ogrodzie
Grillowe gadżety
Grillowe gadżety
Zapraszamy na wspólne grillowanie na plaży Rusałka
Zapraszamy na wspólne grillowanie na plaży Rusałka
Chcesz spalić kiełbaskę z grilla? Trenuj z Qczajem!
Chcesz spalić kiełbaskę z grilla? Trenuj z Qczajem!
Grillowy piątek z DDTVN
Grillowy piątek z DDTVN
Sztuka dekorowania kiełbaski z grilla
Sztuka dekorowania kiełbaski z grilla
Kto szybciej złoży ogrodowego grilla?
Kto szybciej złoży ogrodowego grilla?
Podział ról na grillu
Podział ról na grillu
Grillowanie czas start
Grillowanie czas start
Grillowa kuchnia Roberta Burneiki i Szymona Czerwińskiego
Grillowa kuchnia Roberta Burneiki i Szymona Czerwińskiego
Sałatki idealne na grilla
Sałatki idealne na grilla

Tunel foliowy cieszy się coraz większą popularnością wśród działkowców i ogrodników. Nic w tym dziwnego, ponieważ idealnie sprawdza się nie tylko do hodowli pomidorów czy papryki. Można łatwo wyhodować w nim także nowalijki oraz rośliny ozdobne. Jego samodzielne wykonanie może być nie lada frajdą, nie tylko dla zapalonych majsterkowiczów. Jak zbudować tunel foliowy? Jaki stelaż na tunel foliowy będzie idealny?

Jak zrobić tunel foliowy z drewna, rurek PCV, czy metalowy oraz jak się z nim obchodzić? To pytanie zadają wszyscy, którzy marzą o własnej uprawie zarówno niektórych warzyw, jak i roślin ozdobnych. Wbrew pozorom nie wymaga to skomplikowanej wiedzy.

Tunel foliowy – jak zrobić?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że jeżeli chcemy wybudować tunel foliowy, konstrukcja całości powinna być dokładnie opracowana. Musimy wiedzieć, jaka ilość materiałów będzie wystarczająca do wykonania go i nie zapomnieć o ewentualnych oknach i drzwiach. Tunel foliowy metalowy. To, jak zrobić tunel foliowy metalowy, jest bardzo łatwą sprawą. Tego typu stelaż na tunel foliowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wykorzystać należy ocynkowane rurki o długości ok. 250–260 cm i wygiąć je na pałąki, które wbijamy w ziemię co 100 m. Można również wzmocnić konstrukcję, umieszczając na górze szkieletu jedną, długą rurkę. Folią należy okryć konstrukcję i zabezpieczyć ją przed podwiewaniem, przysypując jej zwisające kawałki ziemią. Rury stalowe na tunel foliowy powinny mieć średnicę 26 mm i grubość ścianki od 0,6 do 0,9 mm. A jak zrobić tunel foliowy z rurek PCV lub z drewna? Tunel foliowy z rurek PCV lub z drewna. Tutaj sprawa również nie jest skomplikowana. Giętkie gałęzie lub rurki o długości ok. 150 cm wbijamy w podłoże w dwóch rzędach (długość między nimi to 120–150 cm, a między pojedynczymi pałąkami w rzędzie – 50–70 cm). Następnie zginamy je do środka i związujemy. Przykrywamy folią. Rurki PCV na tunel foliowy powinny być giętkie. Wtedy łatwiej będzie wykonać z nich konstrukcję. Ich średnica powinna wynosić ok. 32 mm. Dalsze prace różnią w zależności od obecności lub braku drzwi i okien w tunelu. Te najprostsze tunele ich nie posiadają. Bez znaczenia jest, czy robimy tunel własnoręcznie, czy kupujemy gotowy tunel foliowy, konstrukcja powinna stanąć na przygotowanym podłożu.

Gdzie ustawić tunel foliowy?

Tunel foliowy np. na pomidory powinien stać w nasłonecznionym miejscu, które będzie pozytywnie wpływać na ich rozwój. Warto też pamiętać, aby ustawiać tunel foliowy w miejscu osłoniętym od wiatru np. przy budynku lub szpalerze czy żywopłocie. Wszystko po to, by chronić go przed silnymi podmuchami wiatru, które mogą go zniszczyć. Z reguły stawiany jest on w niewidocznej na co dzień części ogrodu i działki, ponieważ nie prezentuje się on zazwyczaj zbyt interesująco.

Jaka folia na tunel foliowy

W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele rodzajów folii na tunel foliowy. Należy pamiętać, by była ona mocna i odporna na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Te specjalne najczęściej posiadają filtr UV, zapewniają optymalną temperaturę (perforowane nie wymagają wietrzenia tunelu) i dobre oświetlenie. Do wyboru mamy folię białą i zieloną. Biała folia tak naprawdę jest przezroczysta, a zielona jest jej modyfikacją – wszystko dzięki zielonej siatce, która zapewnia dodatkową wytrzymałość i ściąga promienie słoneczne na tunel dzięki ciemniejszemu kolorowi. To, na jaki tunel foliowy (biały czy zielony) się zdecydujesz, zależy tylko od ciebie, ale warto pamiętać, że w ogóle mamy taki wybór.

Stelaż na tunel foliowy

Tunel foliowy – konstrukcja metalowa. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych obecnie. Wszystko dzięki temu, że takie rurki na tunel foliowy są bardzo ciężkie i stabilne. Ocynkowane nie wymagają także skomplikowanej konserwacji i nie rdzewieją. Trudno jednak jest przestawić tunel foliowy o takiej konstrukcji. Tunel foliowy – konstrukcja drewniana. Tunel foliowy z drewna wygląda niezwykle elegancko i luksusowo, a przy tym jest solidny. Tunel foliowy z drewnianym szkieletem może być uznany za swego rodzaju ukłon w stronę natury. Jednak jest to drogie rozwiązanie, ponadto drewno wymaga specjalnej obróbki i zabezpieczenia. Dojście do tego, jak zbudować tunel foliowy z drewna, może przysporzyć problemów, zwłaszcza niedoświadczonym majsterkowiczom. Tunel foliowy – konstrukcja z rurek PCV. Tunel foliowy z rurek PCV ma szereg zalet: jest tani, lekki, a przy tym wytrzymały. Ponadto rury tego typu nie wymagają skomplikowanej obróbki czy konserwacji. Niestety lekkość w przypadku silnych wiatrów może być ogromnym minusem tego typu konstrukcji.

Minitunel foliowy czy klasycznych wymiarów?

Tunel foliowy ogrodowy rzadko stanowi dekorację działki i ogrodu. Ze względu na jego niereprezentacyjny wygląd doskonale sprawdzi się mały tunel foliowy – nie rzuca się tak w oczy, a ponadto szybciej się nagrzewa i łatwiej go przenosić. Niestety ma zasadniczą wadę: trudno wykonywać w nim czynności związane z pielęgnacją i zbiorem np. warzyw. Jeżeli chcemy na bieżąco i bez przeszkód wykonywać prace w tunelu, warto zdecydować się na model większych rozmiarów.

Szklarnia – tunel foliowy – porównanie

Tunel foliowy i szklarnia mają takie same zadania: poprawiają warunki rozwoju roślin, wydłużają ich wegetację i chronią przed nagłymi zmianami czynników atmosferycznych. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Tunel foliowy jest zdecydowanie tańszy, a jego budowa jest łatwiejsza. Nie sprawia również kłopotów przy transportowaniu. Szklarnia z kolei dużo lepiej wygląda i łatwiej przechować ją zimą.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości