Przycinanie to sekret zdrowej i pięknej brzozy. Kiedy i jak należy to robić?

Przycinanie to sekret zdrowej i pięknej brzozy. Kiedy i jak to robić?
Źródło: HGTV
HGTV: Przycinanie brzozy
HGTV: Przycinanie brzozy
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV_DZM_Skrzynia
HGTV_DZM_Skrzynia
Brzoza, często kojarzona z delikatnością i zwiewnością, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by zachować swoją charakterystyczną formę oraz zdrowo się rozwijać. Przycinanie brzozy to nie tylko kwestia estetyki, ale także troska o kondycję drzewa. Kiedy najlepiej przeprowadzać cięcia? W jaki sposób to robić?

Temat podjęła w swoim programie Maja Popielarska. Czego dowiedzieliśmy się z tego odcinka "Nowej Mai w ogrodzie"?

Jak szybko rośnie brzoza? Czym się charakteryzuje?

Brzoza to jedno z najszybciej rosnących drzew. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zasadzenie jej w swoim ogrodzie. Nie bez znaczenia jest też oczywiście jej efektowny wygląd. Można powiedzieć, że trwale kojarzy się z polskim krajobrazem, gdyż jest obecna nie tylko w lasach, ale również na miejskich terenach zielonych oraz prywatnych posesjach.

Brzoza osiąga wysokość 25 m i dożywa do 120 lat. Rozpoznamy ją po charakterystycznym kształcie, wynikającym z długich, cienkich gałązek, zwisających z konarów, a także delikatnych liściach zakończonych długim szpicem oraz gładkiej, srebrzystobiałej korze. W korze znajdują się drobne kryształki betuliny, które, załamując światło, nadają jej właśnie tę barwę.

Tempo wzrostu brzozy jest zróżnicowane. Zależy od wielu czynników, takich jak gatunek, wiek, warunki środowiskowe, dostępność wody czy skład gleby. W pierwszych latach życia brzoza rośnie stosunkowo szybko, od 30 do 60 centymetrów lub nawet więcej w ciągu roku. Później tempo wzrostu zwalnia, w miarę jak drzewo dojrzewa.

Przycinanie brzozy - kiedy należy to robić?

Najlepszy moment na przycinanie brzozy to okres spoczynku wegetacyjnego, czyli późna jesień i zima. Optymalne miesiące to listopad, grudzień i styczeń, gdy drzewo jest uśpione, a przepływ soków ograniczony do minimum. Dzięki temu można uniknąć tzw. "płaczu brzozy", czyli obfitego wycieku soków, który mógłby osłabić drzewo.

Nie powinno się przycinać brzozy wiosną, gdyż cięcia mogą spowodować poważne uszkodzenia oraz zahamowanie wzrostu. Przycinanie jesienią nie tylko eliminuje te zagrożenia, ale również sprzyja szybszemu gojeniu się "ran". Pamiętaj jednak, by unikać cięcia w czasie silnych mrozów, które mogą prowadzić do pęknięć w drewnie.

Jak przycinać brzozę?

We wspomnianym wcześniej odcinku programu "Nowa Maja w ogrodzie", prowadząca gościła na posesji, na której rośnie piękna, rozłożysta brzoza. Skorzystała więc z okazji, by zapytać właściciela ogrodu o to, w jaki sposób przycina drzewo.

- Ona nadal ma wyglądać tak, jakby ją natura postrzępiła. Więc usuwamy grube pędy, ale zawsze przed jakimś cieńszym, tak żeby została delikatna "firanka" - powiedział.

- I tak oto metodą prześwietlania, z korony brzozy wycina się pojedyncze gałęzie, nawet dość grube, ale zawsze tak, by nie zostawały po nich kikuty. Tym sposobem po kilkunastu minutach na ziemi gromadzi się spora sterta gałęzi, ale drzewo nadal wygląda naturalnie - dodała Maja Popielarska.

Dzięki tej technice można zachować naturalny kształt brzozy i jednocześnie zapewnić potrzebne do wzrastania oraz kwitnienia światło roślinom, które znajdują się pod nią.

Program "Nowa Maja w ogrodzie" - kiedy i gdzie oglądać?

Program "Nowa Maja w ogrodzie" możecie oglądać w każdy poniedziałek na antenie HGTV.

Wszystkie odcinki programu dostępne są również w serwisach MAX oraz Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości