Stroisz to rzecz często stosowana w ogrodach, ale nie tylko, jednak mało kto wie, że ma to właśnie tą nazwę. Jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania roślin. Czym jest stroisz i kiedy go stosować? Sprawdzamy.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze
Czym jest stroisz?
Gałązki jodły lub świerku, a rzadziej innych drzew, są często wykorzystywane do celów dekoracyjnych. Coraz częściej do dekoracji stosuje się także gałązki drzew i krzewów liściastych, które charakteryzują się pięknymi pączkami lub kwiatami, na przykład rokitnika.
Stroiszem nazywamy również gałęzie z igliwiem świerka lub jodły używane do ocieplania roślin. Dzięki gęstemu ułożeniu igieł na pędach ma on właściwości zatrzymujące temperaturę, ale również ochrania i okrywa rośliny lub inne rzeczy znajdujące się pod nim. W ten sposób możemy chronić rośliny przed mrozem i zmniejszać ryzyko przemarznięcia.
Czy rośliny pod stroiszem nie zgniją?
Gałęzie jodły czy świerka chociaż zapewniają utrzymanie wyższej temperatury, to są wodoprzepuszczalne i zapewniają pewną wentylację powietrza. Dzięki temu znajdujące się pod nimi rośliny nie zaczną gnić, a pod naturalną ochroną nie powstaną warunki beztlenowe.
Stroisz a sprzątanie ogrodu
Ze względu na to, że drzewa iglaste nie gubią szybko igieł, tak jak drzewa iglaste gubią liście, są również proste do uprzątnięcia. Kiedy nadejdzie pora sprzątania lub będziemy chcieli wymienić stroisz, wystarczy ostrożnie podnieść całą gałąź. Mogą się z niej obsypać igły, ale będzie ich stosunkowo niewiele, dzięki czemu sprzątania nie będzie dużo ani nie trzeba grabić.
Stroisz na grobach
Jesienią i zimą stroisze często stosowane są również na cmentarzach, zwłaszcza na odkrytych lub półodkrytych grobach. Zapewnia to estetyczny wygląd, a dodatkowo ochrania rośliny rosnące pod spodem przed przemarznięciem.
Zobacz także:
- Jak przygotować rośliny na przyjście zimy? Poznaj rady ogrodnika, co zrobić z kwiatami na balkonach i tarasach
- Porządki na działce przed zimą. "Dzięki temu w przyszłym roku plony będą jeszcze większe"
- Jesienne porządki w ogródku. "Są kwiaty, które nie mogą już dłużej zostać na działce"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: muraotrdom.pl/lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Qwart/Getty Images