Jesienią to głównie wrzosy zdobią nasze ogrody i domy. Czy te kwiaty są w pełni bezpieczne dla kotów, które często skubią rośliny? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy właściciel mruczka.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Czy wrzosy są trujące dla kota?
Wrzosy to rośliny, które są jednym z symboli jesieni. Wielu z nas nie może wyobrazić sobie jesiennej aranżacji wnętrz właśnie bez tego dodatku. Czy jednak są one bezpieczne dla wszystkich domowników, w tym zwierząt? Tym zagadnieniem powinni zainteresować się szczególnie właściciele kotów. Dlaczego?
Każdy, kto ma kota, wie, jak ciekawskie i spontaniczne mogą być nasze mruczki. Chętnie eksplorują zarówno wnętrza domu, jak i ogrodu, a szczególnie ciekawią je nowości, w tym np. nowe kwiaty. Niestety, wrzosy nie są najbezpieczniejszym wyborem, jeśli mamy w domu kota.
Na co muszą uważać właściciele kotów?
Wrzosy nie powinny znajdować się w miejscach, do których koty mają swobodny dostęp. Podczas aranżacji wnętrz i ogrodu najlepiej zdecydować się wyłącznie na bezpieczne dla tych zwierząt rośliny.
Wrzosy mogą wywołać u kotów problemy żołądkowo-jelitowe, objawiające się biegunką, wymiotami czy osłabieniem i brakiem apetytu. W niektórych przypadkach może dojść do poważniejszych konsekwencji.
Objawy te wywołują zawarte we wrzosie garbniki, podrażniające żołądek oraz układ pokarmowy kota.
Co zrobić, gdy kot źle się czuje, a mamy podejrzenie, że mógł zjeść wrzos? Przede wszystkim musimy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem lub udać się osobiście do gabinetu. Najczęściej wdraża się leczenie objawowe, leki przeciwwymiotne czy kroplówkę. O tym, jakie leki i ich dawki podawać zwierzęciu decyduje wyłącznie specjalista. Nie podejmujmy takich decyzji samodzielnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe drzewa tlenowe. "To jedyna szansa, żebyśmy mogli w mieście czymkolwiek oddychać"
- Roślina w sypialni zamiast oczyszczacza powietrza. Te gatunki nocą wytwarzają tlen
- Pogotowie roślinkowe Dzień Dobry TVN. Co w doniczce przyniósł zespół Pectus?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Polki.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Kristina Igumnova/Rosmarie Wirz