Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy właściciel mruczka.
Możesz ją mieć na swoim balkonie.
Wiosna to sezon na kwitnące kwiaty i piękne krzewy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich może być toksyczna dla człowieka. Przyrodniczka z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego - Anna Albin wyjaśniła w Dzień Dobry TVN, na które rośliny zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po lesie lub łące. Które z nich są trujące?
Jak o niego dbać?
"Jak sobie urwiemy, to widać mleczko".
Lasy Państwowe ostrzegają przed popularną rośliną.
Wilczomlecz białounerwiony jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje wyłącznie w klimacie subtropikalnym, głównie na egzotycznym Madagaskarze. Często kupujemy go jako roślinę ozdobną i trzymamy na parapecie. Mało kto wie, że może być trujący. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Toksyczne rośliny mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszych pupili i pociech. Anna Wojtala, florystka, wyjaśniła w jaki sposób obchodzić się z poszczególnymi gatunkami oraz radziła, których należy unikać, gdy mieszkają z nami zwierzęta i dzieci.
Jemioła, świerk, gwiazda betlejemska - to rośliny, które ozdabiają nasze mieszkania podczas świąt Bożego Narodzenia. Niestety część z nich może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. O tym, które są najbardziej niebezpieczne porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Anną Skorupską, architektką krajobrazu i autorką kanału Make Your Life Greener.
Piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe, mogą być wspaniałą ozdobą domu, ale równocześnie szkodzić zdrowiu jego mieszkańców. Nie warto ryzykować. Dlatego tak ważne jest, by znać trujące rośliny doniczkowe i zrozumieć na czym polega ich szkodliwość. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie rozwijać swój domowy zielnik.
Królestwo grzybów jest ogromne i jeszcze nie w pełni zbadane przez naukowców. Okazuje się bowiem, że grzyby potrafią polować, osiągać gigantyczne rozmiary, zmieniać mrówki w zombie, a niektóre osobniki żyją nawet kilka tysięcy lat. Wielu z nas nie ma o tym wszystkim pojęcia, bo grzyby przez lata były niesłusznie bagatelizowane. Co jeszcze czyni ich królestwo niezwykłym? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział popularyzator nauki i właściciel kanału na YouTube "Uwaga! Naukowy bełkot", Dawid Myśliwiec.
W naszym otoczeniu nie brakuje roślin, które, choć często piękne i czasem pachnące, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Każdego roku, przede wszystkim latem, na szpitalne oddziały ratunkowe trafiają dzieci z zatruciem wywołanym substancjami występującymi w popularnych roślinach. Niektórych z nich nie da się uratować. Na jakie roślin należy uważać?
Majówka to czas, kiedy chętnie wypoczywamy na łonie natury. Jedną z ulubionych form rekreacji na świeżym powietrzu jest spacer po lesie. Wędrując po zielonym terenie warto jednak uważać. Leśnicy ostrzegają bowiem przed groźnym grzybem. Chodzi o babie ucho - wyglądający jak orzech lub mózg, trujący grzyb. Zobacz zdjęcia.
Piękny ogród to marzenie każdego. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny mają swoje toksyczne właściwości. Jeśli zdarza nam się podjeść prosto „z krzaczka”, musimy dysponować odpowiednią wiedzą na temat tego, które gatunki mogą być dla nas nie tylko niebezpieczne, ale nawet śmiercionośne. To wiedza szczególnie istotna również jeśli posiadamy dzieci. O pospolitych, toksycznych roślinach w Dzień Dobry TVN opowiedział Dominik Strzelec, ogrodnik, prowadzący program „Polowanie na ogród”.