Zaskakujące gatunki grzybów, których nie znamy. "Coraz częściej stwarzają nam problemy zdrowotne"

Grzyby przejmą władzę nad światem?

Królestwo grzybów jest ogromne i jeszcze nie w pełni zbadane przez naukowców. Okazuje się bowiem, że grzyby potrafią polować, osiągać gigantyczne rozmiary, zmieniać mrówki w zombie, a niektóre osobniki żyją nawet kilka tysięcy lat. Wielu z nas nie ma o tym wszystkim pojęcia, bo grzyby przez lata były niesłusznie bagatelizowane. Co jeszcze czyni ich królestwo niezwykłym? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział popularyzator nauki i właściciel kanału na YouTube "Uwaga! Naukowy bełkot", Dawid Myśliwiec.

Zagadkowość grzybów

Przez długi czas grzyby zaliczano do roślin, ponieważ rosną na ziemi bądź szczątkach organicznych i się nie ruszają. Dziś wiadomo jednak, że mają więcej wspólnego ze zwierzętami, a z roślinami nic ich nie łączy.

- Myślę, że jeżeli ktoś - mam tu na myśli naukowców - zajmuje się badaniem grzybów - to również powie, że też niewiele o nich wiemy . Zresztą pokazują to też nowe odkrycia, bo są np. takie grzyby, które się nazywają mikrosporydia, które jeszcze do niedawna były uważane za coś, co grzybem nie jest. Bardziej kojarzyliśmy je z "kuzynami pantofelka" - mówił w Dzień Dobry TVN twórca kanału na YouTube "Uwaga! Naukowy bełkot", Dawid Myśliwiec.

Ciekawe gatunki grzybów

Istnieje gatunek grzybów, który zmienia mrówki w zombie. Nazywa się on ophiocordyceps unilateralis i normalnie tworzy kolonie na drzewach. Zdarza się jednak, że zainfekowana może zostać mrówka, która następnie dostaje drgawek, nie jest w stanie utrzymać się na drzewie i spada na ziemię. Wówczas zaczyna poszukiwać miejsca o odpowiedniej temperaturze, wilgotności oraz nasłonecznieniu, jednak nie robi tego dla siebie, lecz dla grzyba, który od wtedy kontroluje całe jej ciało. Substancje chemiczne wydzielane przez ophiocordyceps unilateralis są obecnie badane przez naukowców, aby mogły być zastosowane w terapii m.in. nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia i innych ludzkich chorób.

Innym przykładem jest np. strongwellsea castrans, który atakuje samców pewnego gatunku much i jest niegroźny dla samic. Zainfekowany osobnik męski zamiast genitaliów ma wówczas dziurę , która tak naprawdę stanowi magazyn zarodników. Grzyb wydziela wtedy do organizmu żywiciela substancje chemiczne, działające podobnie do afrodyzjaków, przez co samiec - chcąc zaspokoić swój popęd - zostawia zarodniki na samicy, która przekazuje je innym samcom.

- Grzyby są organizmami, które coraz częściej stwarzają nam problemy zdrowotne. (...) Możliwe, że ma to związek z tym, że przez zmianę klimatu i jego ocieplenie grzyby coraz lepiej przystosowują się (...) do przeżycia w wyższych temperaturach i nagle okazuje się, że te temperatury sprawiają, że mogą one przeżyć np. w organizmie człowieka sprawniej. (...) To jest jak z każdą substancją, która może być i trucizną i lekiem. (...) Królestwo grzybów szeroko rozumiane może być źródłem takich substancji, które my wykorzystamy, albo takich, które nas zabiją - dodał w naszym programie popularyzator nauki, Dawid Myśliwiec.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości