Sagowiec odwinięty - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie i trujące właściwości rośliny

Sagowiec odwinięty
Sagowiec odwinięty - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie i trujące właściwości rośliny
Źródło: rotofrank/GettyImages
Sagowiec, nazywany również cykasem, to jedna z bardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Swoim wyglądem przypomina palmę, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na uprawę jednego z egzotycznych gatunków - w warunkach domowych najczęściej spotykany jest sagowiec odwinięty.

Sagowiec odwinięty to najpopularniejszy gatunek z rzędu sagowcowatych, wyróżniający się nie tylko ze względu na swój oryginalny wygląd, ale również z uwagi na prehistoryczne pochodzenie. W polskich warunkach uprawa sagowca odbywa się wyłącznie w warunkach domowych. Choć latem doniczki z rośliną można wystawić na taras, na balkon czy do ogrodu, chłodniejsze miesiące musi spędzić w miejscu ciepłym. Sprawdź, jak uprawiać sagowiec, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja i czy można go rozmnażać samodzielnie.

Sagowiec odwinięty - krótka charakterystyka gatunku

Sagowiec odwinięty (cykas) to gatunek, który w naturalnym środowisku występuje na południowych terenach Japonii. Jest jedną z najstarszych roślin, która wraz z innymi gatunkami z rodziny sagowców porastała ziemię już w erze mezozoicznej. Charakteryzuje się powolnym wzrostem i długowiecznością. Choć egzemplarze rośliny wytwarzają w ciągu roku maksymalnie dwa duże liście, w sprzyjających warunkach mogą żyć nawet kilka tysięcy lat. W ciągu pierwszych 50 lat życia roślina dorasta jedynie do około 7 metrów wysokości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Największą dekoracją rośliny są jej długie, sztywne i pierzaste liście. To właśnie one i gruby pień, czyli kłodzina, sprawiają, że sagowiec często mylony jest z palmą. Palmą jednak nie jest i wymaga nieco innej pielęgnacji oraz warunków uprawnych. Kłodzina cykasa powstaje ze starzejących się, drewniejących nasad liści, które nie wypadają po obumarciu, a jedynie przekształcają się w kolejne warstwy ochraniającej roślinę skorupy. Jak wynika z długoletnich obserwacji, na podstawie grubości i długości pnia sagowca odwiniętego, można określić jego wiek, ponieważ im dłuższa jest kłodzina, tym starsze jest całe drzewo.

Sagowiec - pielęgnacja i uprawa rośliny krok po kroku

Sagowiec odwinięty to gatunek, który uwielbia miejsca ciepłe i słoneczne, jednak osłonięte przed silnymi promieniami słonecznymi. Latem świetnie poradzi sobie w upale, o ile nie będzie narażony na bezpośrednie słońce. Zimą dobrze czuje się w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej, kwiat poradzi sobie jednak również przy 15–17℃. Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne. Na dnie doniczek warto przygotować drenaż, a ziemię do uprawy (najlepiej przeznaczoną do palm, z dodatkiem gliny) warto wymieszać z gruboziarnistym piaskiem.

Sagowiec dobrze reaguje na suche powietrze, powinna poradzić sobie także z chwilowym niedoborem wody ze względu na naturalne zdolności do jej magazynowania. Znacznie gorzej radzi sobie jednak ze zbyt obfitym podlewaniem czy zalaniem doniczki. Cykas ma duże skłonności do gnicia i naprawdę niewiele trzeba, aby całkowicie zniszczyć uprawiane egzemplarze przez nieodpowiednią pielęgnację. Sagowiec powinien być podlewany regularnie, ale dość oszczędnie.

Roślinę nawozi się w okresie wegetacji, przypadającym na wiosnę oraz lato. Nawożenie wykonuje się raz w miesiącu, przy użyciu naturalnych preparatów. Od czasu do czasu warto spryskać woskowane liście rośliny, a jeśli to nie wystarcza, zaleca się, aby przecierać je wilgotną ściereczką. W razie potrzeby można przyciąć schorowane lub zaschnięte liście.

Rozmnażanie sagowca – najważniejsze informacje

Rozmnażanie sagowca w warunkach domowych jest procesem dość trudnym do przeprowadzenia ze względu na rzadko pojawiające się nowe kłodziny u podstawy rośliny. Jeśli jednak takie się pojawią, wystarczy obciąć je ostrym narzędziem i pozostawić do ukorzenienia w dobrze przepuszczalnym i żyznym podłożu. Niektórzy decydują się również na wyhodowanie cykasa z nasion, są one jednak trudno dostępne w Polsce.

Trujące właściwości sagowca odwiniętego

Przy uprawie sagowca odwiniętego warto zachować ostrożność. Należy pamiętać, że mimo atrakcyjnego wyglądu wszystkie części rośliny są trujące. Występuje w nich toksyczna cycazyna oraz neurotoksyczne aminokwasy, które są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt domowych, lubiących bawić się w pobliżu roślin. Większość przypadków spożycia dowolnej części rośliny przez psy i koty kończy się dla zwierząt tragicznie. Zaleca się, aby wszystkie prace pielęgnacyjne przeprowadzać w rękawiczkach, a bezpośrednio po nich nie przecierać twarzy czy oczu - po każdym zabiegu trzeba dokładnie umyć ręce. Doniczki z sagowcem odwiniętym warto ustawiać w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz zwierząt.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: rotofrank/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości