Niektóre nasiona roślin egzotycznych są powszechnie wykorzystywane w polskich domach, po prostu mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nie pochodzą one z rodzimego podwórka. Jak uprawiać rośliny egzotyczne w domu, a jak w ogrodzie? Wybierz najlepsze gatunki, które poradzą sobie w polskim klimacie i poznaj zasady ich pielęgnacji.
Jakie rośliny egzotyczne można uprawiać w domu?
W domach najczęściej uprawia się egzotyczne kwiaty, które zajmują niewiele miejsca, ale jednocześnie są dekoracją pomieszczenia. Jakie rośliny egzotyczne do domu wybrać? Które gatunki najlepiej odnajdą się w polskim klimacie i mogą rosnąć w doniczkach na parapetach?
- Ćmówka - roślina z rodziny storczykowatych pochodząca z Azji. Ma niezwykle ozdobne kwiaty, a dodatkowo nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Pięknie prezentuje się na słonecznych parapetach.
- Kalia - kwiat pochodzenia afrykańskiego dorastający maksymalnie do metra wysokości. Ma niezwykle ozdobne, mięsiste i duże liście, które otulają długie łodygi i trąbkowate kwiatostany rośliny. Istnieje kilka odmian kalii różniących się od siebie głównie kolorem kwiatów. Niektóre z nich można uprawiać również w ogrodzie, choć nie jest to gatunek, który będzie mógł przezimować.
- Floks - to jeden z częściej uprawianych w domach gatunków egzotycznych. Rośnie dziko na terenie Ameryki Północnej. Jest kwiatem ozdobnym cenionym za liczne, drobne kwiatostany.
Rośliny egzotyczne do ogrodu – jakie wybrać?
Niektóre krzewy i drzewa egzotyczne mogą zimować w polskim klimacie, inne traktowane są jako typowe rośliny jednoroczne. Oto najlepsze rośliny egzotyczne do ogrodu:
- Kamelia - krzew azjatycki o atrakcyjnych intensywnie czerwonych kwiatach.
- Różanecznik - roślina egzotyczna powszechnie występująca w polskich ogrodach.
- Tulipanowiec amerykański - wysokie, osiągające 35 m drzewo ozdobne, cenione głównie za liczne kwiaty w kolorze zielono-żółtym.
- Eukaliptus - pochodzące z Australii drzewo egzotyczne. Do ogrodów wybiera się jego mrozoodporne odmiany.
Rośliny egzotyczne doniczkowe, które można uprawiać zarówno na balkonie, jak i na tarasie, to: kaktusy, agawy oraz oliwki europejskie. Zarówno kaktusy, jak i agawy należą do roślin mrozoodpornych. Z kolei oliwki europejskie cechują się niewielkimi wymaganiami uprawnymi.
Rośliny egzotyczne uprawiane w Polsce - podstawy pielęgnacji
Rośliny egzotyczne uprawiane w Polsce potrzebują takich zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą im na otrzymanie warunków uprawnych podobnych do tych występujących w ich naturalnym środowisku. Warto orientować się, z jakiego kraju pochodzi dana roślina, dzięki czemu zapewnienie jej odpowiedniego miejsca w ogrodzie czy w domu będzie znacznie łatwiejsze.
Sadzonki roślin egzotycznych mogą być umieszczane w podłożu o dowolnej porze roku, jeśli odpowiadają temu warunki pogodowe. Z kolei wysiew roślin z nasion może zostać przeprowadzony w gruncie wyłącznie późną wiosną. Innym sposobem jest wysiew w ogrzewanej szklarni lub w domu, w ogrzewanych pomieszczeniach.
Rośliny egzotyczne w ogrodzie potrzebują zazwyczaj dodatkowego zabezpieczenia na zimę, o ile są w stanie przetrwać niskie temperatury, które panują w Polsce w tym okresie. Warto ochraniać nie tylko ich korzenie (np. poprzez zasypywanie ich kopczykami suchych liści, kory czy gałęzi drzew iglastych), ale również osłaniać całe sadzonki, razem z liśćmi i naziemnymi pędami.
Gdzie siać nasiona roślin egzotycznych i doniczkowych?
Aby prawidłowo uprawiać rośliny doniczkowe egzotyczne, należy poznać ich wszystkie wymagania uprawne oraz zasady pielęgnacji, które różnią się w zależności od gatunku. Wszystkie rośliny muszą zostać zasadzone na odpowiednim stanowisku i w odpowiednim rodzaju ziemi, co pozwoli zachować im zdrowie przez cały sezon, a w przypadku roślin wieloletnich - nawet przez długie lata.
Większość roślin egzotycznych preferuje stanowiska żyzne, od umiarkowanie do mocno wilgotnych oraz słoneczne lub półcieniste. Rośliny doniczkowe warto stawiać na parapecie. Jednak podstawowa informacja, niezbędna do określenia miejsca uprawy, powinna znajdować się na opakowaniu nasion. Jeśli kupujemy gotowe sadzonki, wymagania uprawowe powinny zostać wymienione w ulotce dołączonej do rośliny.
Zobacz także:
- Łukasz Skop podpowiada jak zrobić ogród owocowy i warzywny w doniczce na balkonie lub tarasie
- Dlaczego kaktusy mają ciernie? "W rzeczywistości to przekształcone liście"
- Zmieniła swoje życie i zaczęła hodować irysy. Jak pielęgnować te kwiaty?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto