Dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie? Jak się je sadzi?
Jak o niego dbać?
Skrzydłokwiat jest piękną i okazałą rośliną, ale wymaga specjalnego traktowania oraz odpowiedniej pielęgnacji.
Kokedama to japońska sztuka umieszczania roślin w kulach z ziemi otoczonych mchem. Jak zrobić we własnym domu wiszący ogród? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział architekt krajobrazu Rafał Młosiek.
"Będą pięknie się wybarwiać i super rosnąć".
Jak o nie dbać?
Ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na dom i jego mieszkańców.
Ten wyjątkowy azyl mieści aż 120 roślin.
Ogród zimowy zimny to miejsce stworzone z myślą o odpoczynku w otoczeniu natury o każdej porze roku. To idealne miejsce na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzi się także w roli wymarzonej samotni, w której można napić się kawy, poczytać książkę albo posłuchać muzyki, wpatrując się jednocześnie w zieleń za szybami. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie takimi szklanymi zabudowami tarasu. W związku z tym narosło również wiele mitów, które mogą wzbudzać wątpliwości wśród właścicieli domów, którzy dopiero zastanawiają się nad ich budową.
Nie wiesz, jak wybrać rośliny płożące na skalniak i na skarpę? Poznaj najłatwiejsze w uprawie gatunki, dowiedz się, gdzie je sadzić oraz jak je pielęgnować.
Pelargonie kaskadowe mają wiele do zaoferowania każdemu, kto spróbuje o nie należycie zadbać. Zanim zdecydujemy się na ich uprawę, warto jednak dowiedzieć się, jakie wymagania mają te interesujące rośliny.
Trójsklepka to bardzo interesująca bylina. Znana jest także pod nazwą „storczyk ropuszy”, a to dlatego, że osobliwy wygląd jej kwiatów bywa czasami kojarzony właśnie ze storczykami.
Cyprysik japoński to popularna, piękna, choć dość wymagająca roślina. Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, jak należy ją pielęgnować.
Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.
Osoby, które szukają prostego sposobu na udekorowanie swojego oczka wodnego, powinny zainteresować się strzałką wodną. To gatunek, który najlepiej rośnie na głębokości do 1 metra, dzięki czemu nadaje się do większości sztucznych zbiorników wodnych. Czym charakteryzuje się strzałka wodna i jakie rodzaje liści wytwarza?
Rośliny, które nie wytwarzają kwiatów, także mogą być atrakcyjne i przydatne w ogrodzie. Wówczas ich ozdobą bywają zazwyczaj liście, które mogą mieć wiele różnych kształtów, kolorów i rozmiarów, dając przy tym szeroką możliwość ich wykorzystania.
Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.
Pnącza ozdobne kwitnące o różnych porach roku są wspaniałym dopełnieniem ogrodowych kompozycji. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poznać ich odmiany i sprawdzić, jakie mają wymagania.
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?
Jarzmianka większa to roślina o ozdobnych, barwnych kwiatach. Rośnie w ogrodach, ale wykorzystywana jest również do bukietów jako kwiat cięty. Występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem. Jarzmianka większa nie jest byliną wymagającą, chociaż powinna mieć dostęp do wilgotnego podłoża.
Z żywicy można stworzyć podstawki na biżuterię, wazony, a nawet biżuterię.
Geranium, pelargonia pachnąca, anginowiec, czy najprościej anginka, to nazwy rośliny znanej od lat w medycynie naturalnej. Hodowana w domach, często zajmowała dumne miejsce na babcinym parapecie. Jej dekoracyjne atuty, to jednak nie wszystko. Anginka to istne remedium na wiele chorób. Do czego wykorzystuje się geranium?
Czasami warto zaszaleć i wprowadzić do ogrodu trochę egzotyki. Rośliny z dalekich zakątków świata mogą być często uprawiane w naszym kraju, jednak najpierw należy poznać ich specyficzne wymagania.
Skimia jest rośliną typowo dekoracyjną, która idealnie wkomponuje się w ogród w każdym stylu. Należy do gatunków zimozielonych, będzie więc cieszyć oko przez cały rok. Może być uzupełnieniem rabat, nadaje się także do samodzielnego zasadzenia. Jak wygląda skimia i jakiej wymaga uprawy?
Coraz więcej osób decyduje się na sukulenty w szkle. Nic dziwnego – taka dekoracja jest nieskomplikowana w przygotowaniu, a oprócz tego łatwa w pielęgnacji. Rośliny gromadzące wodę to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Sprawdź, jakie sukulenty wybrać do uprawy w domu, jak je sadzić oraz jak podlewać.