Iglaki ogrodowe. Jak komponować rabaty ogrodowe z iglaków?

Ogród z drzewami iglastymi
Iglaki ogrodowe - jakie wybrać i jak o nie dbać?
Źródło: elenaleonova/Getty Images
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • które iglaki są najbardziej popularne,
  • jakie iglaki wybrać do małego ogrodu,
   • jakie iglaki są najlepsze do dużego ogrodu,
    • jak uprawiać iglaki,
     • jak komponować iglaki ogrodowe.

      Rośliny i kwiaty

      Źródło: Dzień Dobry TVN
      Zaproś wiosnę do domu
      Zaproś wiosnę do domu
      Rośliny i wiaty idealne na balkon
      Rośliny i wiaty idealne na balkon
      Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
      Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
      Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
      Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
      Dżungla w domu
      Domowe sposoby na szkodniki roślin
      Domowe sposoby na szkodniki roślin
      Kaktusy - dzieci Słońca
      Kaktusy - dzieci Słońca
      Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
      Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
      Grunt to ziemia
      Grunt to ziemia
      Bukiety z suszonych kwiatów
      Bukiety z suszonych kwiatów
      Pielęgnacja osłabionych roślin
      Pielęgnacja osłabionych roślin

      Najbardziej popularne gatunki iglaków ogrodowych

      Drzewa iglaste stanowią 80% powierzchni leśnej w Polsce, w Europie występuje zaledwie 40 gatunków iglaków. Jest kilka gatunków, które cieszą się największą popularnością w domowych ogrodach.

      Najpopularniejsze iglaki do ogrodów:

      • Żywotnik zachodni - znany wszystkim jako tuja. Najczęściej wykorzystywany do tworzenia zielonych żywopłotów. Jego niezaprzeczalną zaletą jest szybki przyrost, najczęściej dochodzi do 2 -2,5 metra wysokości. Ma stożkowy kształt i zielone łuski. Żywotnik lubi miejsca słoneczne, ale toleruje także te półcieniste. Preferuje gleby żyzne, wapienne i przepuszczalne. Jest rośliną mrozoodporną, jednak wymaga regularnego nawadniania, także zimą. Służy jej także sporadyczne nawożenie. Na skutek suszy fizjologicznej igły żywotnika mogą brązowieć. Chorobą jaka go często dotyka jest nieuleczalna fytoftoroza.
       • Jałowiec pospolity - idealnie sprawdza się jako żywopłot. Jego igły są kłujące, a owoce jadalne i wykorzystywane jako przyprawa. Osiąga wysokość od 4 do 6 metrów. Jest rośliną łatwą w uprawie. Świetnie poradzi sobie nawet na nieurodzajnym, piaszczystym podłożu.
        • Cis pośredni - krzew osiąga od 3 do 5 metrów, jednak należy zaznaczyć, że jego wzrost jest bardzo wolny. Dobrze znosi zanieczyszczenie środowiska, najlepiej czuje się w okolicach oczek wodnych. Nie jest wymagający w uprawie i rośnie zdrowo. Dobrze znosi zacienione stanowiska i nie ma szczególnych potrzeb dotyczących podłoża, choć lubi glebę żyzną z lekko kwaśnym odczynem. Pięknie prezentuje się regularnie przycinany, jest więc idealny do formowania.
         • Sosna pospolita - ten gatunek sosny jest bardzo popularny, jednak już na wstępie trzeba zaznaczyć, że źle znosi miejskie warunki, ponieważ nie toleruje zanieczyszczonego powietrza. Sprawdzi się zatem w ogródkach podmiejskich. Ma wiele odmian ozdobnych. Nie jest wymagającym krzewem, choć lubi słońce i przepuszczalne gleby o niskim pH.
          • Daglezja zielona - drzewo osiąga nawet 40 m wysokości, dlatego należy sadzić je w ogrodzie w którym będzie mogło rosnąć bez przeszkód, jako soliter. Ma piękny zielony kolor, a igły po potarciu wytwarzają przyjemny cytrusowy zapach.
           • Kosodrzewina - to niezwykle wytrzymała roślina, która dobrze znosi wszystkie warunki i rodzaje gleby. Jedyne czego potrzebuje, aby zdrowo rosnąć, to słońce. Czysta odmiana kosodrzewiny w naturze osiąga do 2-3 metrów wysokości, jednak ze względu na swoją popularność występuje w wielu odmianach, dostosowanych do każdego miejsca i wielkości ogrodu. Jej karłowate odmiany nie przekraczają 1 metra wysokości.
            • Jałowiec płożący - niewielkich rozmiarów krzew, osiąga do 0,5-1 metra. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Zapobiega erozji gleby i znacznie ogranicza wzrost niepożądanych chwastów.
             • Modrzew europejski - osiąga nawet 50 metrów wysokości, dlatego jego obecność w ogrodzie wymaga strategicznego miejsca, ponieważ może zacieniać sąsiadujące z nim rośliny. Jest wyjątkowo pięknym drzewem, choć jako jedyne z wymienionych, traci swe niekłujące igły zimą. Wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska, nawet w półcieniu nie czuje się dobrze.
              • Świerk biały - osiąga około 20-30 metrów wysokości. Ma bardzo charakterystyczny kolor igieł, z wierzchu zielononiebieskie, a od spodu zielonobiałe. Nawet szyszki mają zielono-fioletową barwę. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione, nie przepada jednak za wilgotnymi glebami, zdecydowanie woli podłoża przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Ściółkowanie, nawożenie i regularne podlewanie, a także słaba odporność na choroby, czynią je wymagającym drzewem.
               • Jodła pospolita - jest zimozielonym drzewem, które wzrasta do wysokości 40-50 metrów. Jest bardzo wymagająca i kapryśną rośliną. Najlepiej czuje się na terenach leśnych, zdecydowanie preferuje stanowiska zacienione, żyzne i wilgotne gleby. Uwaga - może przemarzać zimą. Wydziela piękny zapach o pomarańczowej nucie.

                Iglaki do małego ogrodu

                Zawsze przed zakupem warto przemyśleć, jak chcemy zaplanować rozmieszczenie iglaków w ogrodzie. W tym celu należy sprawdzić, jakie rozmiary osiągnie dane drzewo i jak szybko rośnie, jakie warunki preferuje. Zakup dorodnych drzew wiąże się często z uszkodzonym przy wykopywaniu systemem korzennym, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i kupować sadzonki. Istotne jest także ich pochodzenie, ponieważ hodowane w innej strefie klimatycznej, mogą nie przetrwać polskiej zimy.

                Do małych ogrodów polecane są wszelkiego rodzaju odmiany karłowate lub wolno rosnące, takie jak:

                • sosna limba
                 • jodła koreańska
                  • żywotnik zachodni
                   • cisy
                    • jałowce
                     • cyprysiki
                      • karłowate odmiany świerka białego
                       • karłowate odmiany kosodrzewiny

                        Iglaki do dużego ogrodu

                        Szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów, mogą sobie pozwolić na odmiany iglaków bardziej okazałe i majestatyczne, które z pewnością staną się ozdobą ogrodu na wiele lat, takie jak:

                        • modrzew europejski
                         • jodła pospolita
                          • daglezja zielona
                           • jodła kalifornijska
                            • świerk serbski
                             • choina kanadyjska
                              • świerk kłujący
                               • sosna czarna
                                • cyprysik nutkajski

                                 Jak uprawiać iglaki

                                 Iglaki w przeważającej większości są łatwe w uprawie. Choć zdarzają się kapryśne odmiany, to jednak są to pojedyncze gatunki. Wśród iglaków przeważają te które są odporne na niskie temperatury od 15 do -20 st. C. Przed zasadzeniem iglaków w ogrodzie, należy bardzo dokładnie przekopać ziemię. Dołek powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa drzewa. Warto też wzbogacić ziemię, jeśli ta w ogrodzie jest nieurodzajna. Zanim zasadzimy drzewo, dobrze jest je wcześniej umieścić w pojemniku z wodą. Istotne jest, aby podczas wsadzania nie uszkodzić bryły korzeniowej. Drzewko umieszczone w dołku przysypujemy ziemią, tak aby górna część bryły, była na równi z gruntem. Ziemię wokół uklepujemy i zostawiamy wgłębienie na wodę. Tuż po zasadzeniu obficie podlewamy drzewo i obsypujemy miejsce wokół korą. Większe drzewa, dobrze jest umocować do palika, aby uchronić je przed wiatrem, przewróceniem, a co za tym idzie uszkodzeniem młodych korzeni.

                                 Komponowanie iglaków ogrodowych

                                 Rośliny iglaste można komponować na wiele sposobów, tak aby tworzyły dekorację ogrodu przez cały rok, dzięki ich niezwykłej różnorodności, na przykład jako:

                                 • solitery - czyli wszystkie te odmiany, które doskonale wyglądają sadzone indywidualnie. Zazwyczaj są to duże drzewa,
                                  • rośliny okrywowe - niskie, rozłożyste, będą piękną częścią kompozycji o kilku wysokościach,
                                   • żywopłoty - mogą stanowić zielone ściany, ogrodzenia, przepierzenia, a także staną się tłem dla innych roślin w ogrodzie.

                                    Mają różne kształty i kolory, co czyni je wyjątkowo wdzięcznymi przy tworzeniu kreatywnych kompozycji roślinnych. Świetnie znoszą cięcie, więc wprawny ogrodnik może wyczarować bajkowy ogród bez ryzyka uszkodzenia drzewa. Wiosną i latem zieleń igieł stanowi piękne tło dla kolorowych kwiatów. Warto wtedy wybierać gatunki o stonowanej kolorystyce i tradycyjnym kształcie. Pięknie wyglądają wkomponowane we wrzosowiska i jako ozdoba skalniaków, w tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na tempo wzrostu, tak, aby zbyt szybko rozrastające się rośliny nie zagłuszyły pozostałych nasadzeń. Iglaki mogą być centralną ozdobą ogrodu, szczególnie kiedy nada im się charakterystyczny kształt, doskonale sprawdzają się w japońskich ogrodach, jako drzewka bonsai.

                                    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                    Zobacz także:

                                    Autor: Patrycja Sibilska

                                    Źródło zdjęcia głównego: elenaleonova

                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości

                                    Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

                                    Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

                                    Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

                                    Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

                                    Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

                                    Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

                                    "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

                                    "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

                                    "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

                                    "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

                                    Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

                                    Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

                                    Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

                                    Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

                                    Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

                                    Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

                                    Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

                                    Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

                                    Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

                                    Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

                                    Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

                                    Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

                                    Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
                                    Materiał promocyjny

                                    Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

                                    Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

                                    Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

                                    Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
                                    Materiał promocyjny

                                    Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

                                    Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
                                    Materiał promocyjny

                                    Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

                                    W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
                                    Materiał promocyjny

                                    W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

                                    Kiełek czeka na adopcję

                                    Kiełek czeka na adopcję

                                    Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
                                    Materiał promocyjny

                                    Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

                                    Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

                                    Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

                                    Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

                                    Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

                                    Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

                                    Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

                                    Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

                                    Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

                                    Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

                                    Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

                                    Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
                                    Materiał promocyjny

                                    Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

                                    Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

                                    Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

                                    Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

                                    Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

                                    Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
                                    Materiał promocyjny

                                    Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

                                    Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

                                    Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

                                    Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
                                    Materiał promocyjny

                                    Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

                                    Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

                                    Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

                                    Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
                                    Materiał promocyjny

                                    Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

                                    Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

                                    Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

                                    Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

                                    Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

                                    Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

                                    Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

                                    Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
                                    Materiał promocyjny

                                    Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

                                    Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

                                    Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

                                    Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

                                    Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

                                    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                                    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                                    "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

                                    "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

                                    Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

                                    Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

                                    Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

                                    Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

                                    Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

                                    Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

                                    "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

                                    "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

                                    Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

                                    Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

                                    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
                                    Materiał promocyjny

                                    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

                                    To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

                                    To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

                                    Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

                                    Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

                                    Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

                                    Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

                                    Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

                                    Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

                                    Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

                                    Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

                                    Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

                                    Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

                                    Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

                                    Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

                                    "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

                                    "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

                                    Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

                                    Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

                                    Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

                                    Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

                                    "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

                                    "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

                                    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                                    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas