Iglaki ogrodowe. Jak komponować rabaty ogrodowe z iglaków?

Ogród z drzewami iglastymi
Iglaki ogrodowe - jakie wybrać i jak o nie dbać?
Źródło: elenaleonova/Getty Images
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • które iglaki są najbardziej popularne,
  • jakie iglaki wybrać do małego ogrodu,
  • jakie iglaki są najlepsze do dużego ogrodu,
  • jak uprawiać iglaki,
  • jak komponować iglaki ogrodowe.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Najbardziej popularne gatunki iglaków ogrodowych

Drzewa iglaste stanowią 80% powierzchni leśnej w Polsce, w Europie występuje zaledwie 40 gatunków iglaków. Jest kilka gatunków, które cieszą się największą popularnością w domowych ogrodach.

Najpopularniejsze iglaki do ogrodów:

  • Żywotnik zachodni - znany wszystkim jako tuja. Najczęściej wykorzystywany do tworzenia zielonych żywopłotów. Jego niezaprzeczalną zaletą jest szybki przyrost, najczęściej dochodzi do 2 -2,5 metra wysokości. Ma stożkowy kształt i zielone łuski. Żywotnik lubi miejsca słoneczne, ale toleruje także te półcieniste. Preferuje gleby żyzne, wapienne i przepuszczalne. Jest rośliną mrozoodporną, jednak wymaga regularnego nawadniania, także zimą. Służy jej także sporadyczne nawożenie. Na skutek suszy fizjologicznej igły żywotnika mogą brązowieć. Chorobą jaka go często dotyka jest nieuleczalna fytoftoroza.
  • Jałowiec pospolity - idealnie sprawdza się jako żywopłot. Jego igły są kłujące, a owoce jadalne i wykorzystywane jako przyprawa. Osiąga wysokość od 4 do 6 metrów. Jest rośliną łatwą w uprawie. Świetnie poradzi sobie nawet na nieurodzajnym, piaszczystym podłożu.
  • Cis pośredni - krzew osiąga od 3 do 5 metrów, jednak należy zaznaczyć, że jego wzrost jest bardzo wolny. Dobrze znosi zanieczyszczenie środowiska, najlepiej czuje się w okolicach oczek wodnych. Nie jest wymagający w uprawie i rośnie zdrowo. Dobrze znosi zacienione stanowiska i nie ma szczególnych potrzeb dotyczących podłoża, choć lubi glebę żyzną z lekko kwaśnym odczynem. Pięknie prezentuje się regularnie przycinany, jest więc idealny do formowania.
  • Sosna pospolita - ten gatunek sosny jest bardzo popularny, jednak już na wstępie trzeba zaznaczyć, że źle znosi miejskie warunki, ponieważ nie toleruje zanieczyszczonego powietrza. Sprawdzi się zatem w ogródkach podmiejskich. Ma wiele odmian ozdobnych. Nie jest wymagającym krzewem, choć lubi słońce i przepuszczalne gleby o niskim pH.
  • Daglezja zielona - drzewo osiąga nawet 40 m wysokości, dlatego należy sadzić je w ogrodzie w którym będzie mogło rosnąć bez przeszkód, jako soliter. Ma piękny zielony kolor, a igły po potarciu wytwarzają przyjemny cytrusowy zapach.
  • Kosodrzewina - to niezwykle wytrzymała roślina, która dobrze znosi wszystkie warunki i rodzaje gleby. Jedyne czego potrzebuje, aby zdrowo rosnąć, to słońce. Czysta odmiana kosodrzewiny w naturze osiąga do 2-3 metrów wysokości, jednak ze względu na swoją popularność występuje w wielu odmianach, dostosowanych do każdego miejsca i wielkości ogrodu. Jej karłowate odmiany nie przekraczają 1 metra wysokości.
  • Jałowiec płożący - niewielkich rozmiarów krzew, osiąga do 0,5-1 metra. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Zapobiega erozji gleby i znacznie ogranicza wzrost niepożądanych chwastów.
  • Modrzew europejski - osiąga nawet 50 metrów wysokości, dlatego jego obecność w ogrodzie wymaga strategicznego miejsca, ponieważ może zacieniać sąsiadujące z nim rośliny. Jest wyjątkowo pięknym drzewem, choć jako jedyne z wymienionych, traci swe niekłujące igły zimą. Wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska, nawet w półcieniu nie czuje się dobrze.
  • Świerk biały - osiąga około 20-30 metrów wysokości. Ma bardzo charakterystyczny kolor igieł, z wierzchu zielononiebieskie, a od spodu zielonobiałe. Nawet szyszki mają zielono-fioletową barwę. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione, nie przepada jednak za wilgotnymi glebami, zdecydowanie woli podłoża przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Ściółkowanie, nawożenie i regularne podlewanie, a także słaba odporność na choroby, czynią je wymagającym drzewem.
  • Jodła pospolita - jest zimozielonym drzewem, które wzrasta do wysokości 40-50 metrów. Jest bardzo wymagająca i kapryśną rośliną. Najlepiej czuje się na terenach leśnych, zdecydowanie preferuje stanowiska zacienione, żyzne i wilgotne gleby. Uwaga - może przemarzać zimą. Wydziela piękny zapach o pomarańczowej nucie.

Iglaki do małego ogrodu

Zawsze przed zakupem warto przemyśleć, jak chcemy zaplanować rozmieszczenie iglaków w ogrodzie. W tym celu należy sprawdzić, jakie rozmiary osiągnie dane drzewo i jak szybko rośnie, jakie warunki preferuje. Zakup dorodnych drzew wiąże się często z uszkodzonym przy wykopywaniu systemem korzennym, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i kupować sadzonki. Istotne jest także ich pochodzenie, ponieważ hodowane w innej strefie klimatycznej, mogą nie przetrwać polskiej zimy.

Do małych ogrodów polecane są wszelkiego rodzaju odmiany karłowate lub wolno rosnące, takie jak:

  • sosna limba
  • jodła koreańska
  • żywotnik zachodni
  • cisy
  • jałowce
  • cyprysiki
  • karłowate odmiany świerka białego
  • karłowate odmiany kosodrzewiny

Iglaki do dużego ogrodu

Szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów, mogą sobie pozwolić na odmiany iglaków bardziej okazałe i majestatyczne, które z pewnością staną się ozdobą ogrodu na wiele lat, takie jak:

  • modrzew europejski
  • jodła pospolita
  • daglezja zielona
  • jodła kalifornijska
  • świerk serbski
  • choina kanadyjska
  • świerk kłujący
  • sosna czarna
  • cyprysik nutkajski

Jak uprawiać iglaki

Iglaki w przeważającej większości są łatwe w uprawie. Choć zdarzają się kapryśne odmiany, to jednak są to pojedyncze gatunki. Wśród iglaków przeważają te które są odporne na niskie temperatury od 15 do -20 st. C. Przed zasadzeniem iglaków w ogrodzie, należy bardzo dokładnie przekopać ziemię. Dołek powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa drzewa. Warto też wzbogacić ziemię, jeśli ta w ogrodzie jest nieurodzajna. Zanim zasadzimy drzewo, dobrze jest je wcześniej umieścić w pojemniku z wodą. Istotne jest, aby podczas wsadzania nie uszkodzić bryły korzeniowej. Drzewko umieszczone w dołku przysypujemy ziemią, tak aby górna część bryły, była na równi z gruntem. Ziemię wokół uklepujemy i zostawiamy wgłębienie na wodę. Tuż po zasadzeniu obficie podlewamy drzewo i obsypujemy miejsce wokół korą. Większe drzewa, dobrze jest umocować do palika, aby uchronić je przed wiatrem, przewróceniem, a co za tym idzie uszkodzeniem młodych korzeni.

Komponowanie iglaków ogrodowych

Rośliny iglaste można komponować na wiele sposobów, tak aby tworzyły dekorację ogrodu przez cały rok, dzięki ich niezwykłej różnorodności, na przykład jako:

  • solitery - czyli wszystkie te odmiany, które doskonale wyglądają sadzone indywidualnie. Zazwyczaj są to duże drzewa,
  • rośliny okrywowe - niskie, rozłożyste, będą piękną częścią kompozycji o kilku wysokościach,
  • żywopłoty - mogą stanowić zielone ściany, ogrodzenia, przepierzenia, a także staną się tłem dla innych roślin w ogrodzie.

Mają różne kształty i kolory, co czyni je wyjątkowo wdzięcznymi przy tworzeniu kreatywnych kompozycji roślinnych. Świetnie znoszą cięcie, więc wprawny ogrodnik może wyczarować bajkowy ogród bez ryzyka uszkodzenia drzewa. Wiosną i latem zieleń igieł stanowi piękne tło dla kolorowych kwiatów. Warto wtedy wybierać gatunki o stonowanej kolorystyce i tradycyjnym kształcie. Pięknie wyglądają wkomponowane we wrzosowiska i jako ozdoba skalniaków, w tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na tempo wzrostu, tak, aby zbyt szybko rozrastające się rośliny nie zagłuszyły pozostałych nasadzeń. Iglaki mogą być centralną ozdobą ogrodu, szczególnie kiedy nada im się charakterystyczny kształt, doskonale sprawdzają się w japońskich ogrodach, jako drzewka bonsai.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!