Iglaki ogrodowe. Jak komponować rabaty ogrodowe z iglaków?

Ogród z drzewami iglastymi
Iglaki ogrodowe - jakie wybrać i jak o nie dbać?
Źródło: elenaleonova/Getty Images
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • które iglaki są najbardziej popularne,
  • jakie iglaki wybrać do małego ogrodu,
   • jakie iglaki są najlepsze do dużego ogrodu,
    • jak uprawiać iglaki,
     • jak komponować iglaki ogrodowe.

      Rośliny i kwiaty

      Źródło: Dzień Dobry TVN
      Zaproś wiosnę do domu
      Zaproś wiosnę do domu
      Rośliny i wiaty idealne na balkon
      Rośliny i wiaty idealne na balkon
      Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
      Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
      Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
      Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
      Dżungla w domu
      Domowe sposoby na szkodniki roślin
      Domowe sposoby na szkodniki roślin
      Kaktusy - dzieci Słońca
      Kaktusy - dzieci Słońca
      Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
      Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
      Grunt to ziemia
      Grunt to ziemia
      Bukiety z suszonych kwiatów
      Bukiety z suszonych kwiatów
      Pielęgnacja osłabionych roślin
      Pielęgnacja osłabionych roślin

      Najbardziej popularne gatunki iglaków ogrodowych

      Drzewa iglaste stanowią 80% powierzchni leśnej w Polsce, w Europie występuje zaledwie 40 gatunków iglaków. Jest kilka gatunków, które cieszą się największą popularnością w domowych ogrodach.

      Najpopularniejsze iglaki do ogrodów:

      • Żywotnik zachodni - znany wszystkim jako tuja. Najczęściej wykorzystywany do tworzenia zielonych żywopłotów. Jego niezaprzeczalną zaletą jest szybki przyrost, najczęściej dochodzi do 2 -2,5 metra wysokości. Ma stożkowy kształt i zielone łuski. Żywotnik lubi miejsca słoneczne, ale toleruje także te półcieniste. Preferuje gleby żyzne, wapienne i przepuszczalne. Jest rośliną mrozoodporną, jednak wymaga regularnego nawadniania, także zimą. Służy jej także sporadyczne nawożenie. Na skutek suszy fizjologicznej igły żywotnika mogą brązowieć. Chorobą jaka go często dotyka jest nieuleczalna fytoftoroza.
       • Jałowiec pospolity - idealnie sprawdza się jako żywopłot. Jego igły są kłujące, a owoce jadalne i wykorzystywane jako przyprawa. Osiąga wysokość od 4 do 6 metrów. Jest rośliną łatwą w uprawie. Świetnie poradzi sobie nawet na nieurodzajnym, piaszczystym podłożu.
        • Cis pośredni - krzew osiąga od 3 do 5 metrów, jednak należy zaznaczyć, że jego wzrost jest bardzo wolny. Dobrze znosi zanieczyszczenie środowiska, najlepiej czuje się w okolicach oczek wodnych. Nie jest wymagający w uprawie i rośnie zdrowo. Dobrze znosi zacienione stanowiska i nie ma szczególnych potrzeb dotyczących podłoża, choć lubi glebę żyzną z lekko kwaśnym odczynem. Pięknie prezentuje się regularnie przycinany, jest więc idealny do formowania.
         • Sosna pospolita - ten gatunek sosny jest bardzo popularny, jednak już na wstępie trzeba zaznaczyć, że źle znosi miejskie warunki, ponieważ nie toleruje zanieczyszczonego powietrza. Sprawdzi się zatem w ogródkach podmiejskich. Ma wiele odmian ozdobnych. Nie jest wymagającym krzewem, choć lubi słońce i przepuszczalne gleby o niskim pH.
          • Daglezja zielona - drzewo osiąga nawet 40 m wysokości, dlatego należy sadzić je w ogrodzie w którym będzie mogło rosnąć bez przeszkód, jako soliter. Ma piękny zielony kolor, a igły po potarciu wytwarzają przyjemny cytrusowy zapach.
           • Kosodrzewina - to niezwykle wytrzymała roślina, która dobrze znosi wszystkie warunki i rodzaje gleby. Jedyne czego potrzebuje, aby zdrowo rosnąć, to słońce. Czysta odmiana kosodrzewiny w naturze osiąga do 2-3 metrów wysokości, jednak ze względu na swoją popularność występuje w wielu odmianach, dostosowanych do każdego miejsca i wielkości ogrodu. Jej karłowate odmiany nie przekraczają 1 metra wysokości.
            • Jałowiec płożący - niewielkich rozmiarów krzew, osiąga do 0,5-1 metra. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Zapobiega erozji gleby i znacznie ogranicza wzrost niepożądanych chwastów.
             • Modrzew europejski - osiąga nawet 50 metrów wysokości, dlatego jego obecność w ogrodzie wymaga strategicznego miejsca, ponieważ może zacieniać sąsiadujące z nim rośliny. Jest wyjątkowo pięknym drzewem, choć jako jedyne z wymienionych, traci swe niekłujące igły zimą. Wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska, nawet w półcieniu nie czuje się dobrze.
              • Świerk biały - osiąga około 20-30 metrów wysokości. Ma bardzo charakterystyczny kolor igieł, z wierzchu zielononiebieskie, a od spodu zielonobiałe. Nawet szyszki mają zielono-fioletową barwę. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione, nie przepada jednak za wilgotnymi glebami, zdecydowanie woli podłoża przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Ściółkowanie, nawożenie i regularne podlewanie, a także słaba odporność na choroby, czynią je wymagającym drzewem.
               • Jodła pospolita - jest zimozielonym drzewem, które wzrasta do wysokości 40-50 metrów. Jest bardzo wymagająca i kapryśną rośliną. Najlepiej czuje się na terenach leśnych, zdecydowanie preferuje stanowiska zacienione, żyzne i wilgotne gleby. Uwaga - może przemarzać zimą. Wydziela piękny zapach o pomarańczowej nucie.

                Iglaki do małego ogrodu

                Zawsze przed zakupem warto przemyśleć, jak chcemy zaplanować rozmieszczenie iglaków w ogrodzie. W tym celu należy sprawdzić, jakie rozmiary osiągnie dane drzewo i jak szybko rośnie, jakie warunki preferuje. Zakup dorodnych drzew wiąże się często z uszkodzonym przy wykopywaniu systemem korzennym, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i kupować sadzonki. Istotne jest także ich pochodzenie, ponieważ hodowane w innej strefie klimatycznej, mogą nie przetrwać polskiej zimy.

                Do małych ogrodów polecane są wszelkiego rodzaju odmiany karłowate lub wolno rosnące, takie jak:

                • sosna limba
                 • jodła koreańska
                  • żywotnik zachodni
                   • cisy
                    • jałowce
                     • cyprysiki
                      • karłowate odmiany świerka białego
                       • karłowate odmiany kosodrzewiny

                        Iglaki do dużego ogrodu

                        Szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów, mogą sobie pozwolić na odmiany iglaków bardziej okazałe i majestatyczne, które z pewnością staną się ozdobą ogrodu na wiele lat, takie jak:

                        • modrzew europejski
                         • jodła pospolita
                          • daglezja zielona
                           • jodła kalifornijska
                            • świerk serbski
                             • choina kanadyjska
                              • świerk kłujący
                               • sosna czarna
                                • cyprysik nutkajski

                                 Jak uprawiać iglaki

                                 Iglaki w przeważającej większości są łatwe w uprawie. Choć zdarzają się kapryśne odmiany, to jednak są to pojedyncze gatunki. Wśród iglaków przeważają te które są odporne na niskie temperatury od 15 do -20 st. C. Przed zasadzeniem iglaków w ogrodzie, należy bardzo dokładnie przekopać ziemię. Dołek powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa drzewa. Warto też wzbogacić ziemię, jeśli ta w ogrodzie jest nieurodzajna. Zanim zasadzimy drzewo, dobrze jest je wcześniej umieścić w pojemniku z wodą. Istotne jest, aby podczas wsadzania nie uszkodzić bryły korzeniowej. Drzewko umieszczone w dołku przysypujemy ziemią, tak aby górna część bryły, była na równi z gruntem. Ziemię wokół uklepujemy i zostawiamy wgłębienie na wodę. Tuż po zasadzeniu obficie podlewamy drzewo i obsypujemy miejsce wokół korą. Większe drzewa, dobrze jest umocować do palika, aby uchronić je przed wiatrem, przewróceniem, a co za tym idzie uszkodzeniem młodych korzeni.

                                 Komponowanie iglaków ogrodowych

                                 Rośliny iglaste można komponować na wiele sposobów, tak aby tworzyły dekorację ogrodu przez cały rok, dzięki ich niezwykłej różnorodności, na przykład jako:

                                 • solitery - czyli wszystkie te odmiany, które doskonale wyglądają sadzone indywidualnie. Zazwyczaj są to duże drzewa,
                                  • rośliny okrywowe - niskie, rozłożyste, będą piękną częścią kompozycji o kilku wysokościach,
                                   • żywopłoty - mogą stanowić zielone ściany, ogrodzenia, przepierzenia, a także staną się tłem dla innych roślin w ogrodzie.

                                    Mają różne kształty i kolory, co czyni je wyjątkowo wdzięcznymi przy tworzeniu kreatywnych kompozycji roślinnych. Świetnie znoszą cięcie, więc wprawny ogrodnik może wyczarować bajkowy ogród bez ryzyka uszkodzenia drzewa. Wiosną i latem zieleń igieł stanowi piękne tło dla kolorowych kwiatów. Warto wtedy wybierać gatunki o stonowanej kolorystyce i tradycyjnym kształcie. Pięknie wyglądają wkomponowane we wrzosowiska i jako ozdoba skalniaków, w tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na tempo wzrostu, tak, aby zbyt szybko rozrastające się rośliny nie zagłuszyły pozostałych nasadzeń. Iglaki mogą być centralną ozdobą ogrodu, szczególnie kiedy nada im się charakterystyczny kształt, doskonale sprawdzają się w japońskich ogrodach, jako drzewka bonsai.

                                    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                    Zobacz także:

                                    Autor: Patrycja Sibilska

                                    Źródło zdjęcia głównego: elenaleonova

                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości

                                    Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

                                    Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

                                    Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

                                    Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

                                    Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

                                    Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

                                    Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
                                    Materiał promocyjny

                                    Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

                                    Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

                                    Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

                                    Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

                                    Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

                                    "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

                                    "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

                                    Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
                                    Materiał promocyjny

                                    Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

                                    Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
                                    Materiał promocyjny

                                    Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

                                    14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

                                    14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

                                    "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
                                    Materiał promocyjny

                                    "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

                                    "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

                                    "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

                                    Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

                                    Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

                                    88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
                                    Materiał promocyjny

                                    88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

                                    Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
                                    Materiał promocyjny

                                    Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

                                    Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

                                    Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

                                    "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

                                    "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

                                    Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

                                    Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

                                    Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
                                    Materiał promocyjny

                                    Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

                                    Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

                                    Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

                                    Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

                                    Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

                                    Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
                                    Materiał promocyjny

                                    Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

                                    Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

                                    Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

                                    Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
                                    Materiał promocyjny

                                    Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

                                    Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
                                    Materiał promocyjny

                                    Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

                                    Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

                                    Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

                                    Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
                                    Materiał promocyjny

                                    Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

                                    "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

                                    "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

                                    Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
                                    Materiał promocyjny

                                    Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

                                    W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
                                    Materiał promocyjny

                                    W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

                                    Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

                                    Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

                                    18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

                                    18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

                                    Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

                                    Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

                                    Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

                                    Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

                                    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                                    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                                    "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

                                    "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

                                    Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

                                    Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

                                    Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

                                    Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

                                    Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

                                    Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

                                    Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

                                    Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

                                    Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

                                    Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

                                    Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

                                    Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

                                    Jak reagować na masturbację małych dzieci?

                                    Jak reagować na masturbację małych dzieci?

                                    Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

                                    Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

                                    Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

                                    Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

                                    Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

                                    Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

                                    Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

                                    Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

                                    Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

                                    Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

                                    Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

                                    Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

                                    Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

                                    Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

                                    Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

                                    Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

                                    Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

                                    Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

                                    Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

                                    Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

                                    Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

                                    Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

                                    Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

                                    Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

                                    Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

                                    Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

                                    Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

                                    Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

                                    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                                    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                                    Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

                                    Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"