Już nawet na niewielkim, miejskim balkonie możemy cieszyć się pięknym, warzywnym ogródkiem. Samodzielne wyhodowanie roślin da ci dużą satysfakcję, a świeżo zebrane plony będą składnikiem wielu zdrowych potraw. Jak sadzić warzywa i owoce na balkonie? O tym opowiedział ogrodnik, Łukasz Skop.
Warzywniak na balkonie
Balkon to idealna przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Odpowiednio zaaranżowany może sprawdzić się też jako "mały ogródek". Choć wiosenna pogoda nie rozpieszcza, to już teraz warto zasadzić tam pierwsze warzywa i owoce. Które z nich są odporne na niskie temperatury?
- Na pewno wszystkie nowalijki np. rzodkiewka, szczypiorek, sałaty, pietruszka - tłumaczył ogrodnik Łukasz Skop. - Z warzywami takimi jak pomidory, czy papryki jeszcze czekamy i przyzwyczajmy je stopniowo do tej temperatury, która panuje na zewnątrz - radził ekspert.
Jak sadzić warzywa i owoce na balkonie?
Czy warzywa i owoce wymagają specjalnego sposobu sadzenia? - Jeżeli chcemy mieć duże plony na balkonie, to wybierzmy dużą skrzynię o głębokości i szerokości 30 x 30 cm. Warzywa potrzebują sporo miejsca, by faktycznie urosnąć na miarę swoich możliwości - wyjaśnił ogrodnik.
Na początek warto przemyśleć, jak rozstawić wszystkie rośliny, by odpowiednio zagospodarować przestrzeń w skrzynce. Ekspert poleca odmiany warzyw, które nie będą rosły bardzo wysoko np. pomidory samokończące. - One w pewnym momencie przestają rosnąć i zaczynają się krzewić i mają wtedy więcej owoców - podkreśla.
Skrzynkę napełniamy ziemią do balkonowej uprawy warzyw. - Zwróćmy uwagę na to, by nie była z domieszką nawozu, bo przecież będziemy zbierać warzywa, które będziemy jeść, a nie chcemy jeść tego nawozu - radzi Łukasz Skopa.
Sprytny sposób na zapylenie kwiatów
Co zrobić, gdy mieszkamy wysoko, a trzmiele lub pszczoły nie są u nas częstymi gośćmi? W tym przypadku możemy pomóc kwiatom za pomocą szczoteczki eklektycznej. Skutecznie zastąpi ona pracę trzmieli zapylających pomidory za pomocą ruchu skrzydełek. Jak to zrobić?
- Przykładamy tę szczoteczkę do kwiatów, wprawiamy ją w wibrację. Pyłek się na nie osypuje i kwiat się zapyla. Dzięki niej mamy pomidory, nawet bez obecności pszczół - podsumował ogrodnik Łukasz Skop.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Moda komunijna dla dzieci. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju?
- Farby do malowania ścian – jak wybrać najlepszą do danego typu pomieszczenia
- Matury 2022 - kiedy wypadają? Daty i terminy egzaminów
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN