Ogród

Ogródek warzywny na balkonie? Oto proste i skuteczne sposoby na obfite plony

Ogród

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Robert Stockinger
Jak zrobić ogród warzywny i owocowy na balkonie?
Jak zrobić ogród warzywny i owocowy na balkonie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNJak zrobić ogród warzywny i owocowy na balkonie?

Już nawet na niewielkim, miejskim balkonie możemy cieszyć się pięknym, warzywnym ogródkiem. Samodzielne wyhodowanie roślin da ci dużą satysfakcję, a świeżo zebrane plony będą składnikiem wielu zdrowych potraw. Jak sadzić warzywa i owoce na balkonie? O tym opowiedział ogrodnik, Łukasz Skop.

Warzywniak na balkonie

Balkon to idealna przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Odpowiednio zaaranżowany może sprawdzić się też jako "mały ogródek". Choć wiosenna pogoda nie rozpieszcza, to już teraz warto zasadzić tam pierwsze warzywa i owoce. Które z nich są odporne na niskie temperatury?

- Na pewno wszystkie nowalijki np. rzodkiewka, szczypiorek, sałaty, pietruszka - tłumaczył ogrodnik Łukasz Skop. - Z warzywami takimi jak pomidory, czy papryki jeszcze czekamy i przyzwyczajmy je stopniowo do tej temperatury, która panuje na zewnątrz - radził ekspert.

Jak sadzić warzywa i owoce na balkonie?

Czy warzywa i owoce wymagają specjalnego sposobu sadzenia? - Jeżeli chcemy mieć duże plony na balkonie, to wybierzmy dużą skrzynię o głębokości i szerokości 30 x 30 cm. Warzywa potrzebują sporo miejsca, by faktycznie urosnąć na miarę swoich możliwości - wyjaśnił ogrodnik.

Na początek warto przemyśleć, jak rozstawić wszystkie rośliny, by odpowiednio zagospodarować przestrzeń w skrzynce. Ekspert poleca odmiany warzyw, które nie będą rosły bardzo wysoko np. pomidory samokończące. - One w pewnym momencie przestają rosnąć i zaczynają się krzewić i mają wtedy więcej owoców - podkreśla.

Skrzynkę napełniamy ziemią do balkonowej uprawy warzyw. - Zwróćmy uwagę na to, by nie była z domieszką nawozu, bo przecież będziemy zbierać warzywa, które będziemy jeść, a nie chcemy jeść tego nawozu - radzi Łukasz Skopa.

Sprytny sposób na zapylenie kwiatów

Co zrobić, gdy mieszkamy wysoko, a trzmiele lub pszczoły nie są u nas częstymi gośćmi? W tym przypadku możemy pomóc kwiatom za pomocą szczoteczki eklektycznej. Skutecznie zastąpi ona pracę trzmieli zapylających pomidory za pomocą ruchu skrzydełek. Jak to zrobić?

- Przykładamy tę szczoteczkę do kwiatów, wprawiamy ją w wibrację. Pyłek się na nie osypuje i kwiat się zapyla. Dzięki niej mamy pomidory, nawet bez obecności pszczół - podsumował ogrodnik Łukasz Skop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości