Jak uprawiać modrzewnicę w ogrodzie, by uzyskać zamierzony efekt i uniknąć rozczarowań? Jakie warunki należy stworzyć do jej rozwoju? Sprawdź, czym jest modrzewnica i jak się z nią obchodzić.
Modrzewnica pospolita – co to takiego?
Modrzewnica pospolita ( Andromeda polifonia ) – nazywana także modrzewnicą zwyczajną albo modrzewnicą północną – to roślina, która należy do rodziny wrzosowatych ( Ericaceae ). W warunkach naturalnych występuje głównie w Europie, a także Azji. W naszym kraju można ją spotkać na terenach nizinnych, z pewnymi wyjątkami. Szczególnie liczne siedliska modrzewnicy są charakterystyczne dla Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, gdzie występuje wiele torfowisk.
Rośliny i kwiaty
Modrzewnica zwyczajna to gęsta i zwarta, zimozielona krzewinka, która zazwyczaj osiąga do 20–40 centymetrów wysokości i około 30–40 centymetrów szerokości w zależności od odmiany. Ma rozgałęzione i długie pędy podziemne oraz charakterystycznie uniesione pędy nadziemne. Liście modrzewnicy są dość drobne i skórzaste, podłużne o podwiniętych brzegach. Pozostają na roślinie przez zimę. Wyrastają na ogonkach o długości około 0,3 milimetra. Na wierzchniej stronie są ciemnozielone, a od spodu sino-białe. Kwiaty modrzewnicy pospolitej pojawiają się od maja do czerwca, a czasem nawet lipca. Są niewielkie, zwisające na czerwonych szypułkach. Korona kwiatu jest pięciokrotna, dzwoneczkowata w kolorach od białego do jasnoróżowego, po przekwitnieniu opada. Kwiaty są zebrane w baldachogrona, po kilka na jedno. Owoc modrzewnicy zwyczajnej stanowi pięciokomorowa torebka. Warto zaznaczyć, że modrzewnica pospolita jest rośliną trującą, zarówno liście, jak i młode gałązki zawierają toksyczne substancje. Należy o tym pamiętać, decydując się na uprawę modrzewnicy w ogrodzie.
Modrzewnica zwyczajna – uprawa
Roślina ta rośnie dość powoli, ale przy tym zaliczana jest do długowiecznych. Modrzewnica preferuje stanowiska w półcieniu lub w cieniu. Zaleca się unikanie sadzenia jej w pełnym słońcu. Podłoże do uprawy modrzewnicy zwyczajnej powinno być lekko kwaśne. Najlepiej, aby mieściło się w przedziale pomiędzy 4,5 a 5,5. Dobrze sprawdzi się optymalne podłoże torfowe wymieszane z ogrodową ziemią. Choć uchodzi za mrozoodporną, to młode egzemplarze modrzewnicy warto przykrywać na zimę, najlepiej gałązkami drzew iglastych. Powinno to zabezpieczyć roślinę przed mrozem. Pamiętaj o regularnym nawożeniu modrzewnicy pospolitej, do którego najlepiej przystąpić już na wiosnę, a także o jej podlewaniu. Jeśli dojdzie do przesuszenia modrzewnicy, zacznie ona gubić od dołu liście.
Modrzewnica – ciekawe odmiany
Na rynku można znaleźć różne odmiany modrzewnicy, poniżej prezentujemy te najbardziej popularne. Modrzewnica pospolita "Blue Ice" ( Andromeda polifolia "Blue Ice") – jest to zagęszczona, zimozielona i zwarta krzewinka. Zazwyczaj osiąga około 20 centymetrów wysokości i 40 centymetrów szerokości. Ma delikatnie niebieskawe, drobne liście i jasnoróżowe niewielkie, kwiaty, które pojawiają się w maju i w czerwcu. Polecana do sadzenia na alpinariach i wrzosowiskach. Modrzewnica pospolita "Compacta" ( Andromeda polifolia "Compacta") – to również krzewinka o gęstym i ciasnym pokroju. Jej liście przypominają nieco listki rozmarynu. Mają charakterystyczny, niebieskosrebrny nalot i pozostają na roślinie także w czasie zimy. W maju i czerwcu modrzewnica "Compacta"kwitnie na kolor różowy. To odporna odmiana modrzewnicy przeznaczona do sadzenia na wrzosowiskach. Modrzewnica pospolita "Nikko"( Andromeda polifolia "Nikko") – roślina o gęstym, zwartym pokroju. Osiąga około 20 centymetrów wysokości. Liście koloru ciemnej zieleni są od spodu szaroniebieskie, podobne do liści rozmarynu lub lawendy. Odmiana zimozielona i mrozoodporna. Jasnoróżowe kwiaty można podziwiać w maju i w czerwcu. Ta odmiana może być sadzona na wrzosowiskach albo w ogrodach skalnych.
Modrzewnica – zastosowanie
Modrzewnica pospolita świetnie sprawdzi się na wrzosowiskach. Będzie dobrą sąsiadką dla takich roślin, jak: wrzos pospolity, borówka brusznica, azalia japońska, pieris japoński, czy golteria pełzająca i kalmia wielkolistna. Jeśli wnikliwe zapoznasz się z terminami kwitnienia tych roślin, to z łatwością uda ci się stworzyć idealną kompozycję, która będzie zachwycać o każdej porze roku. Niektóre odmiany modrzewnicy są używane do tworzenia obwódek na rabatach o kwaśnym odczynie gleby. Oprócz wyżej wymienionych roślin dobrym towarzystwem dla modrzewnicy będą także karłowe odmiany roślin iglastych, np. sosen i jodeł, a także niektóre trawy ozdobne. Wielu zdaje sobie sprawę z faktu, że modrzewnice, podobnie jak inne rośliny wrzosowate, można także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.
Zobacz także:
- Kwiaty balkonowe na wiosenne przymrozki. "Mamy rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach
- Wydmuchrzyca piaskowa – uprawa, pielęgnacja i cięcie. Gdzie sadzić trawę ozdobną?
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Grigorii Pisotckii / Getty Images