Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że czosnek może być także ozdobny. Zazwyczaj ta roślina kojarzy nam się z kuchnią i aromatycznymi potrawami. Jednak istnieją gatunki czosnku, które zachwycają nie tylko smakiem, ale i atrakcyjnym wyglądem. Poznajmy je bliżej.
Czosnek – kwiat wyjątkowy
Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) to roślina należąca do rodziny czosnkowatych (Allioideae). Ten gatunek czosnku pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych możemy go spotkać w Iranie, na terenach Uzbekistanu, Afganistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu. W naszym kraju jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Rośliny i kwiaty
Czosnek olbrzymi wyróżnia efektowny kwiatostan, który znajduje się na 120-centymetrowej sztywnej łodydze. Pojedyncze kwiaty są drobne, fioletowe, zebrane w kulę o średnicy około 12 centymetrów i przypominają nieco kwiaty sztuczne. Czosnek ozdobny zakwita na przełomie maja i czerwca. Liście tego gatunku są zielone, podłużne i gładkie. Zaczynają zasychać w czasie kwitnienia. Warto o tym pamiętać, przygotowując ogrodowe kompozycje, i dobrać rośliny, które zamaskują ewentualne niedoskonałości czosnku po przekwitnieniu. Wtedy także usuwamy obumarłe kwiatostany. Jeśli zrobimy to szybko i sprawnie, nie dojdzie do zawiązania nasion i tym samym do odprowadzenia pokarmowych składników z cebuli. Dobrym rozwiązaniem jest ścięcie pędów w szczytowym momencie kwitnienia i wstawienie kwiatów na przykład do wazonu. Warto dodać, że atrakcyjnie będą się prezentowały także zasuszone kwiatostany czosnku olbrzymiego, znacznie ciekawsze niż sztuczne kwiaty.
Czosnek olbrzymi – uprawa
Czosnek olbrzymi nie jest trudny w uprawie. W naszym klimacie czuje się dobrze – jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Jako bylinę cebulową najłatwiej rozmnażać go właśnie przez cebule. Po 2–3 latach wykopujemy je z gruntu. Robimy to latem, kiedy liście będą już suche, i odłączamy cebulki przybyszowe. Należy je dokładnie oczyścić i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, by móc je posadzić jesienią. Pierwsze kwitnienie z cebul przybyszowych nastąpi po dwóch lub trzech latach od posadzenia.
Cebule czosnku olbrzymiego możemy także kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę "czosnek kwiat cena", to szybko znajdziemy różne odmiany czosnku olbrzymiego w cenie od około 5 do 7 złotych. Czosnek olbrzymi sadzimy na stanowiskach słonecznych. Roślina znosi także lekki cień, ale dzieje się to kosztem kwitnienia. Gleba, na której będzie rósł czosnek, powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Najlepiej jeśli jej pH będzie lekko zasadowe. Pamiętajmy o zasilaniu rośliny przy pomocy nawozu wieloskładnikowego, który powinniśmy podawać przez cały okres wegetacji około 2–3 razy. Jeśli lato jest suche i upalne, to niezwykle ważne staje się podlewanie czosnku. Cebul nie trzeba wykopywać co roku, jednak wskazane jest to zrobić raz na 2–3 lata, przesadzając cebule w inne miejsce lub wymieniając ziemię na dotychczasowym stanowisku.
Czosnek niedźwiedzi – kwiaty godne uwagi
Innym ciekawym gatunkiem czosnku jest czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum). Występuje on naturalnie we wschodniej części Europy, aż po Ural i Kaukaz. Możemy go spotkać, gdy wybierzemy się na spacer po wilgotnym lesie liściastym, w miejsca zazwyczaj porastane przez tworzące obszerne połacie runo. W naszym kraju czosnek niedźwiedzi występuje głównie na południu. Jest rośliną jadalną, a także leczniczą i ozdobną. Warto pamiętać, że na stanowiskach naturalnych jest objęty częściową ochroną i dlatego, by korzystać z jego dobrodziejstw, najlepiej jest hodować go samodzielnie.
Roślina dorasta do 20–50 centymetrów wysokości. Liście czosnku niedźwiedziego są zielone, ostro zakończone i wiele osób twierdzi, że są podobne do liści konwalii, która jest rośliną silnie trującą. Po czym zatem poznać czosnek niedźwiedzi? Kwiaty są białe i drobne, zebrane w luźne, półkoliste baldachy i pojawiają się w maju. Cała roślina pachnie intensywnie czosnkowo, dzięki temu zyskała sobie zastosowanie w kuchni. Ten gatunek czosnku będzie się dobrze czuł w miejscach zacienionych i wilgotnych. Powinniśmy mu także zapewnić glebę wapienną, próchniczą i żyzną, z dużą ilością składników odżywczych. Czosnek niedźwiedzi najprościej rozmnażać przez wysiew nasion. Zdarza się, że rozsiewa się on samodzielnie z każdym rokiem zagarniając coraz więcej przestrzeni. Możemy sadzić go także poprzez podział cebul zaraz po przekwitnieniu.
Czosnek ozdobny – sztuczne kwiaty
Jeśli jednak nie mamy czasu na uprawę żadnego z wymienionych gatunków czosnku, możemy nieco ułatwić sobie sprawę, kupując sztuczny czosnek. Kwiat do złudzenia przypomina naturalne okazy i będziemy mogli cieszyć się nim nieco dłużej niż tym prawdziwym. Na rynku znajdziemy wiele interesujących imitacji w ciekawych kolorach, które możemy wykorzystać w oryginalnych bukietowych kompozycjach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także
- Chwasty na trawniku – jakie są rodzaje i jak z nimi walczyć?
- Piwonie, czyli czar ogrodów w stylu japońskim. Jak je sadzić?
- Bukszpan – jak zrobić z niego sadzonki? Uprawa i pielęgnacja
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Justine Lavigne/Getgty Images