Ogród

Chwasty na trawniku – jakie są rodzaje i jak z nimi walczyć?

Ogród

Aktualizacja:
Wyrywanie chwastów

Różnego rodzaju chwasty na trawniku, który staramy się starannie pielęgnować, są prawdziwą zmorą każdego ogrodnika. Wśród chwastów znajdują się przeróżne gatunki roślin, m.in. mchy, paprocie i skrzypy, mniszek pospolity. Istnieją skuteczne metody zwalczania chwastów – zarówno te naturalne, jak i wykorzystujące gotowe specyfiki.

Sprawdź, jakie środki stosować najlepiej, a także kiedy opryskiwać chwasty na trawniku, by pozbyć się ich na dobre. Rodzaj użytego preparatu będzie zależał między innymi od typu rośliny, która próbuje zdominować tereny zielone w ogrodzie.

Rodzaje chwastów na trawniku

Termin „chwast” nie wiąże się z żadną jednostką botaniczną i nie występuje w naturze. Nazywamy tak ogół roślin, które zagrażają uprawom prowadzonym przez człowieka, ponieważ:

 • zabierają światło, wodę i składniki odżywcze z gleby innym roślinom,
 • rozprzestrzeniają się nadmiernie, tłumiąc inne gatunki,
 • są toksyczne dla ludzi i zwierząt lub mają działanie alergiczne,
 • wyglądają nieestetycznie w danym miejscu lub mają kłopotliwe cechy (np. kolce).
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Wśród rodzajów chwastów na trawniku można wyróżnić zarówno rośliny korzeniowe (ich sposobem rozmnażania są znajdujące się pod ziemią rozłogi), jak i nasienne (rozprzestrzeniają się, produkując ogromne ilości nasion niesionych przez wiatr i zwierzęta), a także jednoroczne i dwuletnie.

Najpopularniejsze nazwy chwastów na trawniku to:

 • koniczyna biała,
 • skrzyp polny,
 • mniszek pospolity,
 • mlecz polny,
 • perz właściwy,
 • rdest ptasi,
 • tobołki polne,
 • krwawnik pospolity,
 • ostrożeń polny,
 • a także liczne mchy i paprocie.

Jaki preparat na chwasty na trawniku zadziała najlepiej?

Kiedy ogród dotknie plaga rozprzestrzeniających się roślin, które tłumią wzrost trawy, pora zastanowić się, co na chwasty na trawniku zadziała najskuteczniej. Jedną z metod jest ręczne wyrywanie roślin z korzeniami, jednak taki zabieg nie zawsze jest możliwy do zrealizowania, dlatego można sięgnąć po środki chemiczne. Na rynku dostępne są uniwersalne produkty przeznaczone do usuwania większości typowych chwastów. Jeśli jednak mamy problem z konkretnym gatunkiem, warto zdecydować się na środek na chwasty na trawniku dedykowany walce z mniszkiem lub mchem. Istnieją także nawozy do trawników z mchem – zawierają żelazo, które odpowiada za hamowanie rozwoju mchu, a dodatkowo nadaje trawie żywą, zieloną barwę.

Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?

Niezależnie czy wybierzemy naturalny czy chemiczny środek chwastobójczy, warto zastanowić się, kiedy najlepiej go stosować. To informacja tak samo ważna, jak to, czym pryskać chwasty na trawniku, by uzyskać trwałe rezultaty. Przede wszystkim warto wybrać odpowiednią pogodę. Dzień nie może być wietrzny, bo wtedy opary rozprzestrzenią się w inne miejsca, ani deszczowy, aby środki nie spłynęły z roślin. Odpowiedni jest ciepły (ale nie upalny), bezwietrzny dzień. Aby jak najskuteczniej zwalczyć chwasty na trawniku, najlepiej wykonać oprysk rano. Inną kwestią, jaką bierze się pod uwagę, jest faza wzrostu roślin – powinny wykształcić co najmniej 3-4 liście, które będą w stanie przetransportować substancję do korzeni i je uśmiercić. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można przyjąć, że najlepiej opryskiwać chwasty wiosną.

Jak zwalczyć chwasty przed założeniem trawnika?

Jeśli dopiero planujemy wysiew trawy, warto dobrze się do tego przygotować. Podstawą jest dokładne odchwaszczenie terenu, by potem nie borykać się z inwazją niechcianych roślin i nie zastanawiać, co na chwasty na trawniku zadziała najlepiej. Dlatego najpierw należy pozbyć się wszystkich roślin – mechanicznie lub z użyciem chemicznych środków chwastobójczych. Trzeba jednak pamiętać, że mają one zły wpływ na środowisko.

Osoby, które nie chcą stosować w swoim ogrodzie herbicydów, np. ze względów zdrowotnych i ekologicznych, zapewne zastanawiają się, czym zwalczyć chwasty na trawniku w sposób naturalny. Na szczęście jest wiele domowych metod walki z niechcianymi roślinami.

Pomocny może być ocet, używany w roli ekologicznego herbicydu od wielu lat. Stosuje się go w postaci nierozcieńczonej lub zmieszany z wodą w stosunku 1:2. Odpowiedni będzie zwykły ocet spirytusowy o stężeniu 10%. Opryski najlepiej wykonywać wiosną, podczas słonecznej pogody i temperatury powyżej 15°C. Środek powinien pozostać na liściach przez 24 godziny, by mógł w tym czasie zadziałać.

Po usunięciu roślin z wybranego terenu należy dokładnie przekopać ziemię za pomocą wideł i usunąć wszystkie pozostałe korzenie (najlepiej zrobić to jesienią). Dopiero potem można rozdrobnić glebę i zagrabić ją. Jest to istotne, bo korzenie rozdrobnione będą przed ich wyjęciem się mnożyć i w efekcie wyrosną z nich setki nowych chwastów. Wiosną należy usunąć młode chwasty z korzeniami, a dopiero potem siać trawę.

Zobacz także:

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner / Getty Images

Pozostałe wiadomości