Chwastnica w trawniku to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Nie mniej szkodliwa jest chwastnica zbożowa, która może znacznie obniżyć plonowanie. Poznaj sposoby na pozbycie się chwastnicy z ogrodu i upraw.
Nikt z nas nie lubi chwastów. Pojawiają się nieproszone i bezkarnie częstują się pokarmem dla roślin, na których nam zależy. Chwastnica w trawie to utrapienie dla wielu ogrodników. Dowiedz się, czym jest i jak z nią walczyć.
Chwastnica – co to takiego?
Chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli) to roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych. Inne nazwy chwastnicy to dzikie proso, kurza trawa, proso kurze i proso japońskie . W naszym kraju jest uznawana za archeofit, czyli gatunek, który przybył do nas z innych części świata przed odkryciem Ameryki. Chwastnica dorasta do około 30-70 centymetrów. Ma trochę falowane, szerokie i szorstkie na brzegach liście. Źdźbła u podstawy mogą być lekko fioletowe lub czerwone. Kwiaty chwastnicy są zebrane w gęstą wiechę osiągającą do 20 centymetrów wysokości.
Pojawiają się w lipcu i pozostają na roślinie do października. Są samopylne, a nasiona – tak zwane ziarniaki, mogą być zdolne do kiełkowania nawet przez kilka lat. Jedna roślina wytwarza od 200 do około 1000 nasion i ma silną zdolność do kiełkowania zwłaszcza w ciepłych i wilgotnych warunkach, nawet jeśli nasiona są przykryte grubą warstwą gleby. Dlaczego jest szkodliwa i jak zwalczyć chwastnicę w trawniku i innych miejscach, w których się pojawi?
Na czym polega szkodliwość chwastnicy?
Ten chwast wykazuje przeogromne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, głównie na azot. Powoduje to łapczywe pobieranie ich z podłoża, przez co inne rośliny otrzymują ich zdecydowanie mniej. Efektem jest znaczne obniżenie wielkości płodów w przypadku upraw rolniczych. Na trawniku rozrasta się tak szybko, że wypiera właściwą trawę. O tym, jak bardzo szkodliwa może być niepozorna chwastnica jednostronna, przekonać się mogą nie tylko właściciele pól porośniętych zbożem czy posiadacze trawników. Trzy kępki chwastnicy na 1 m2 mogą obniżyć plonowanie buraka nawet o 5% , taki sam spadek spowoduje 6 roślin chwastnicy na 1 m2 na plantacji kukurydzy. Jak widać, obecność chwastnicy w uprawie to poważny problem, który wymaga wyraźnej interwencji.
Zwalczanie chwastnicy
Poniżej przedstawiamy sposoby walki z chwastnicą w różnych miejscach.
Zwalczanie chwastnicy w trawniku
Chwastnica jednoroczna w trawniku to nie lada wyzwanie. Cały problem polega na tym, że chwastnica to także trawa, a zatem nie można zastosować na przykład herbicydów, które oprócz chwastnicy mogłyby zniszczyć także inne trawy tworzące murawę. Jak zatem zabrać się za zwalczanie chwastnicy w trawniku?
Najlepszym rozwiązaniem jest ręczne wyrywanie lub wykopywanie chwastnicy przy pomocy specjalnej wąskiej łopatki. Powinniśmy także zwrócić uwagę na sąsiedztwo naszego trawnika, a także miejsca poza nasza działką. Chwastnica jednoroczna może się bardzo łatwo i szybko rozsiewać. Usunięcie jej z najbliższego otoczenia pomoże zapobiec jej rozprzestrzenianiu. W walce z chwastnicą pomaga także zmiana struktury podłoża. Na wiosnę zaleca się przeprowadzenie wertykulacji. Nacinamy podłoże, dokładnie wygrabiamy, a szczeliny zasypujemy piaskiem. Ograniczamy też podlewanie i nawożenie, nawet kosztem wyglądu murawy.
Zwalczanie chwastnicy w uprawach
Stosowanie herbicydów na chwastnicę jednostronną sprawdzi się za to w przypadku upraw. Wybieramy odpowiedni środek z rejestru Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pamiętajmy także, by dopasować go do rodzaju uprawy i fazy rozwoju roślin. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, których celem jest zniszczenie chwastnicy jednorocznej.
Oprysk możemy zastosować przy takich uprawach, jak: cebula, kapusta, kalafior, tytoń, kukurydza, warzywa strączkowe oraz zboża i wiele innych roślin, które chwastnica także z ochotą atakuje. Warto jednak sprawdzić okres karencji danego środka, zanim przystąpimy do jego stosowania . Może się okazać, że jest on za długi do naszej uprawy, co zdarza się w przypadku upraw tak zwanych warzyw wczesnych.
Chwastnica jednoroczna – profilaktyka
Przy każdym rodzaju uprawy istotne jest stosowanie środków zapobiegawczych, które zmniejszą ryzyko wystąpienia chwastów. Jeśli nie będziemy tego robić, to nawet najlepsze środki chemiczne mogą się okazać niewystarczające do pokonania chwastnicy jednostronnej. Pamiętajmy o tym, by regularnie odchwaszczać zagony i tereny w pobliżu trawnika czy miejsca takie jak rowy i pasy ochronne.
Dobrym sposobem jest także stosowanie naturalnego nawozu, jakim jest przefermentowany obornik. Nie mniej ważny jest również materiał siewny, który powinien zawsze pochodzić z zaufanego miejsca. Stosowanie się do tych wskazówek pozwoli uniknąć, a na pewno ograniczyć dostęp chwastnicy na teren naszej uprawy czy naszego trawnika.
Zobacz także: Chwasty na trawniku – jakie są rodzaje i jak z nimi walczyć?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images / Getty Images