Bukszpan – jak zrobić z niego sadzonki? Uprawa i pielęgnacja

Bukszpan
Jak zrobić sadzonki bukszpanu? Co jest ważne?
Źródło: Lucy Lambriex/Getty Images
Samodzielne przygotowanie sadzonek bukszpanu to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także pełna kontrola nad jakością i stanem zdrowia młodych roślin. Jeśli chcesz stworzyć oryginalny żywopłot albo udekorować swój ogród geometrycznymi rzeźbami, zapoznaj się ze sposobami rozmnażania tych krzewów oraz zasadami uprawy i pielęgnacji.

Zimozielone krzewy są niezwykle atrakcyjne w okresie jesienno-zimowym, kiedy pozostałe rośliny zrzucają liście i przestają wyglądać zjawiskowo. Jedną z roślin najchętniej wybieranych do ogrodów jest bukszpan, który świetnie sprawdza się zarówno jako roślina doniczkowa, jak i element żywopłotu. Mnogość odmian i różnorodność gatunkowa sprawiają, że czasami trudno zdecydować się wyłącznie na jeden rodzaj krzewu.

Choć pojedyncze sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych i nie będzie wiązało się to z dużym wydatkiem, to już uformowanie żywopłotu lub stworzenie naturalnej ozdoby tarasu lub balkonu z kilkunastu czy kilkudziesięciu egzemplarzy może okazać się zbyt kosztowne. Zamiast wydawać ogromne sumy, lepiej nauczyć się skutecznych sposobów na rozmnażanie bukszpanu z dojrzałych okazów. Poradzi sobie z tym nawet osoba z niedużym doświadczeniem ogrodniczym. Sprawdź, jak zrobić sadzonki bukszpanu i jak dbać o młode krzewy.

Bukszpan – jak zrobić sadzonki? Rozmnażanie

W polskim klimacie nie ma możliwości rozmnażania bukszpanu poprzez wysiew nasion. Istnieją jednak trzy inne skuteczne metody, które pozwalają na zwiększenie liczby krzewów, jeśli zależy nam na tym, aby stworzyć kule i inne figury geometryczne w miniaturowej wersji, czy też wykorzystać wysokie odmiany bukszpanu do stworzenia żywopłotu.

Rozmnażanie bukszpanu może odbyć się za pomocą odkładów lub sadzonek, a także poprzez podział. Doświadczeni ogrodnicy mogą zdecydować się także na szczepienie bukszpanu na pniu, nie jest to jednak metoda popularna i prawie nie wykorzystuje się jej w przypadku roślin uprawianych w przydomowych ogródkach. Do rozmnażania powinno wybierać się tylko zdrowe, dojrzałe i duże sadzonki bukszpanu.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Bukszpan – jak zrobić sadzonki z korzeni pędowych?

Rozmnażanie z wykorzystaniem sadzonek pędowych przeprowadza się wiosną lub późnym latem i jesienią. Najlepiej przeprowadzić zabieg w okresie, kiedy temperatura jest jeszcze dość wysoka, ale nie istnieje już ryzyko wyschnięcia korzeni lub ich poparzenia przez promienie słoneczne. O wiele bezpieczniej jest pobierać pędy na przełomie sierpnia i września. Pędowe sadzonki bukszpanu pobiera się z roślin zakrzewionych, zdrewniałych lub półzderwniałych. Do prawidłowego rozmnożenia potrzebne będzie około 8–10 centymetrów oczyszczonych szczytowych części pędów. Warto zwrócić uwagę również na to, aby na pobieranym odcinku pozostał przynajmniej niewielki fragment starej części pędu. W pojemniku wybranym do ukorzeniania rośliny należy wymieszać piasek oraz ziemię torfową w proporcjach 1:1. Najlepiej, żeby podłoże miało lekko kwaśny odczyn.

Tak przygotowane sadzonki zaleca się odstawić w miejsce, w którym dominuje cień i nie występują silne wiatry. Zbyt mocne słońce może spowodować nieodwracalne uszkodzenia sadzonek. Jeśli pobrana część pędu rozwija się zbyt wolno, można wspomóc ją odpowiednim preparatem ukorzeniającym.

Sadzonki bukszpanu – jak zrobić odkłady?

Sadzonki bukszpanu wiecznie zielonego mogą być rozmnażane także za pomocą odkładów. W tym celu, również w okresie wczesnej wiosny lub późnego lata (ewentualnie wczesnej jesieni), trzeba obsypać ziemią egzemplarze krzewów, które mają zostać użyte do zabiegu. Powstałe w ten sposób kopczyki powinny być regularnie podlewane. Jeśli ziemia nie będzie przesuszona, to już za kilka miesięcy będzie można znaleźć mniejsze korzenie bukszpanu, które następnie pobiera się i przenosi na docelowe miejsce wzrostu – do gruntu lub do doniczek.

Jak zrobić sadzonki bukszpanu poprzez podział?

Rozmnażanie dojrzałych sadzonek bukszpanu poprzez podział może zostać przeprowadzone tylko na niedużych odmianach krzewów. Wiosną lub latem wystarczy podzielić dobrze rozrośnięte i zakorzenione krzewy na pojedyncze, mniejsze egzemplarze i od razu zasadzić je w stałym miejscu.

Sadzonki bukszpanu – uprawa i pielęgnacja

Prawidłowa uprawa i pielęgnacja młodych, rozmnożonych sadzonek, zaczyna się od momentu ich wysadzania na stałe miejsce. W gruncie lub w doniczce należy przygotować niedużą dziurę, która pozwoli na całkowite zasypanie korzeni rośliny, a jednocześnie nie będzie zbyt głęboka (mogłoby to spowodować szybkie przegnicie korzeni i obumieranie krzewu).

Niezależnie od wybranej metody, młode egzemplarze można przesadzać do gruntu lub do doniczek dopiero w następnym sezonie po rozmnożeniu. Po umieszczeniu sadzonek w gruncie, bukszpany powinny zostać obficie podlane. Należy pamiętać o tym, aby podłoże przez cały czas było umiarkowanie wilgotne. Krótkie pędy mogą bardzo szybko wysychać, zarówno z powodu niedoboru wody w glebie, jak i przez zbyt mocne słońce. Rośliny na żywopłot sadzi się w co najmniej 30-centymetrowych odstępach, dzięki czemu na późniejszym etapie rozwoju korzenie dwóch znajdujących się obok siebie bukszpanów nie będą musiały walczyć o miejsce. Zapobiegnie to również pojawianiu się chwastów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lucy Lambriex/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości