Pogoda

Niebezpieczna czerwień niemal na całej mapie Polski. Co oznacza?

Pogoda

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
onet.pl/bazapozarow.ibles.pl

Dni są coraz dłuższe, a słońca jest coraz więcej – zaczęła się wiosna. Temperatura rośnie z dnia na dzień. Jednak ze względu na mało intensywną zimę i obecny brak opadów, ziemia jest niebezpiecznie sucha. Czym grozi ta sytuacja i jakie są szanse na jej poprawę?

Wiosna 2022 bez opadów?

Poza obszarem południowej Polski, przez cały marzec niemalże nie obserwowaliśmy deszczu. Ostatnie opady na skalę całego kraju miały miejsce w lutym, gdy w Europie szalały burze i wichury zrywające dachy. Od tamtej pory robi się coraz cieplej, z każdym dniem temperatura się podnosi, co jest zupełnie normalne dla zmiany pory roku. Wiosna jednak zapomina o deszczu, który jest bardzo potrzebny budzącej się do życia przyrodzie. Z kolei jego brak stwarza poważne ryzyko niebezpiecznej w skutkach suszy. Taka sytuacja grozi nie tylko mniejszą ilością plonów. W bazie pożarów (bazapozarow.ibles.pl) niemal cały obszar Polski jest obecnie oznaczony na czerwono.

Klęski żywiołowe

Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunamiDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Susza i zagrożenie pożarami w Polsce

Konsekwencje braku opadów są już widoczne w polskich lasach. Codzienne dane przekazywane przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu pokazały, że w poniedziałek 23 marca niemal w całym kraju występowało duże zagrożenie pożarowe. Jedynie na południu woj. podlaskiego ocenione zostało na średnie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej - Karol Kierzkowski, poinformował, że od początku 2022 r. strażacy interweniowali już ponad 14 tys. razy w związku z pożarami traw oraz nieużytków rolnych, z czego zdecydowana większość, bo prawie 13 tys. pożarów, miała miejsce w marcu. W konsekwencji zginęło sześć osób, a 33 zostały ranne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował również, że systematycznie spada stan wód w polskich rzekach. Przez cały marzec stopniowo ubywało wody, ale poziom nie jest jeszcze bardzo niebezpieczny, przypomina ten ubiegłoroczny.

Kiedy będzie deszcz?

W najbliższych dniach deszcz nadal się nie pojawi. Według prognoz, do soboty będzie bardzo słonecznie. Wyraźnie chłodniejsza ma być końcówka marca. Mogą wystąpić deszcze, deszcze ze śniegiem, a w niektórych miejscach nawet sam śnieg. Opady mają regularnie pojawiać się również w maju i czerwcu, ale prognozy nie są jeszcze pewne. Z jednej strony zagrożenie stanowią susze, z drugiej powodzie i oba zjawiska mogą wystąpić w najbliższym czasie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: onet.pl/bazapozarow.ibles.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Szotka / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości