powódź

  Ze względu na mało intensywną zimę i obecny brak opadów, ziemia jest niebezpiecznie sucha. Czym grozi ta sytuacja i jakie są szanse na jej poprawę?

  Ulewne opady deszczu doprowadziły do powodzi w australijskim stanie Queensland. Siedem osób straciło życie. Władze zdecydowały o wydaniu nakazów ewakuacji dla mieszkańców oraz zamknięciu popularnych atrakcji turystycznych.

  "Można swobodnie pływać łódką".

  Szacuje się, że w Polsce w najbliższych latach czekają nas nie tylko upalne lata, ale także powodzie, podtopienia i bardzo silne wiatry, które mogą uszkadzać całe miasta. Powodem jest globalne ocieplenie, na które ogromny wpływ mają właśnie duże osady ludzkie.

  Wrzesień rozpoczęliśmy niezwykle deszczowo. Niemal w całej Polsce pada, a ilość wody znacząco przekracza dzienne normy. Specjaliści szacują, że w południowej Polsce jest tyle opadów, ile powinno spaść w miesiąc! W związku z nawałnicami poziom wód jest alarmująco wysoki, a przez Wisłę przechodzi fala wezbraniowa.

  Upalnym dniom zwykle towarzyszą silne burze. W ostatnim czasie przez Polskę przetaczają się fale upałów, a zaraz za nimi gwałtowne nawałnice, a nawet trąby powietrzne. Szkody przez nie powodowane mogą być bardzo poważne, dlatego warto wiedzieć, o jakie odszkodowanie można się w tej sytuacji ubiegać.

  Ostatnie tygodnie to szereg gwałtownych i ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Byliśmy świadkami fali upałów, potężnych nawałnic, powodzi i pożarów. Czy to nowa rzeczywistość kryzysu klimatycznego? Z tym pytaniem w Dzień Dobry Wakacje zmierzyła się dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery i ekspertka ds. zmian klimatu.

  Na skutek ostatnich powodzi na zachodzie Europy tysiące samochodów zostało zalanych. Część z tych pojazdów może zostać sprowadzona do Polski. Z pewnością nie wszyscy sprzedawcy przedstawią ich prawdziwą historię. Czym grozi kupno auta po powodzi i jak je rozpoznać?

  Karol "Friz" Wiśniewski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych influencerów w Polsce, zareagował na problemy wywołane falami powodzi, które ostatnio przeszły przez nasz kraj. Przekazał 50 tysięcy złotych ludziom, którzy ponieśli straty. Swoim gestem 25-latek wzruszył internautów.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył medalem 12-letnią dziewczynkę, która podczas niedawnej powodzi uratowała czworo dzieci, w tym swojego siedmioletniego brata. Sytuacja miała miejsce w obwodzie zakarpackim.

  W wyniku powodzi wywołanej intensywnymi deszczami ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour w Belgii został odcięty od świata. Znajduje się w nim ponad 60 polskich dzieci wraz z opiekunami. Ewakuacja rozpoczęła się tuż przed południem.

  Ulewne deszcze i burze doprowadziły na zachodzie Niemiec do powodzi. W jej wyniku zginęło kilkadziesiąt osób. W samej Kolonii było aż 20 ofiar. Prawdopodobnie liczby te nie są ostateczne. W kraju związkowym Nadrenia-Palatynat ogłoszono stan klęski żywiołowej.

  Jeden z czterech żywiołów - woda - często pojawia się w snach. Jej obecność w marzeniach sennych może być związana z sąsiedztwem zbiornika wodnego i obawą przed powodzią, czyli uwolnioną siłą żywiołu. Jednak powódź w snach może być również odzwierciedleniem intensywnych emocji.

  Elsa Pataky znalazła się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Aktorka znana z filmu „Szybcy i wściekli” na zalanej drodze ugrzęzła w samochodzie. Na pomoc ruszył trener jej męża, Chrisa Hemswortha. Zdarzenie wyglądało groźnie, co widać na udostępnionym przez Elsę filmie.

  Silne opady w całej Polsce. Tylko w niedzielę strażacy byli wzywani ponad 2000 razy. Najwięcej interwencji zostało odnotowanych w Małopolsce. Jak wygląda sytuacja w pozostałych regionach?

  Wielu z nas pamięta powódź tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła południową część naszego kraju oraz dorzecze Odry i Wisły. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Teresę Ćwik-Maszczyńską, która w tamtych dniach pilotowała śmigłowiec sanitarny, aby zapytać, co najbardziej zapamiętała z tego okresu. Obok niej na kanapie usiadł Grzegorz Czekański z fundacji im. Tymoteusza Karpowicza - pomysłodawca projektu "Dolny Śląsk. Pamiętam powódź". Ile miał lat, kiedy doszło do powodzi? Co wtedy robił? Powiedział nam również o szczegółach swojego projektu.

  Podczas powodzi, które w marcu tego roku nawiedziły Peru ucierpiało kilka tysięcy osób, zawaliły się setki domów, szkoły i szpitale. Szybko zaczęło brakować leków, środków opatrunkowych i higienicznych oraz personelu medycznego. Z pomocą medyczną dla poszkodowanych wyruszył m.in. zespół ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Znaleźli się w nim goście Dzień Dobry TVN: pediatra i psychiatra Paweł Szczuciński, pielęgniarka ratunkowa - Katarzyna Kaczmarek-Dawidowska oraz lekarz medycyny ratunkowej Agnieszka Racka. Co tam zastali? Czy coś ich przeraziło?

  Wieś Nieboczowy szykuje się do przeprowadzki. Już wkrótce wszyscy mieszkańcy wraz z inwentarzem opuszczą dotychczasowe siedlisko i przeniosą się w nowe miejsce. Dlaczego? Zobaczcie!