Jakie są pierwsze oznaki wiosny? Gdzie szukać wiosny w lesie? Jak sprawić, by w ogrodzie ta pora roku była obecna jak najwcześniej? W Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński opowiedział o tym, jak przyroda budzi się do życia na wiosnę.
Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie to nie tylko przebiśniegi, krokusy i pierwiosnki. Warto zwrócić uwagę także na drzewa i krzewy. Oznaki nadchodzącej wiosny to także ptaki, które wracają z ciepłych rejonów świata oraz pierwsze owady. Większość roślin wczesnowiosennych kwitnie zanim pojawią się na nich liście, co jednak nie ujmuje im uroku.
To nie jest jednoznacznie powiedziane, że dany bocian wraca na to samo gniazdo. Jeżeli wróci i to gniazdo będzie już zajęte to musi sobie zbudować gniazdo albo znaleźć sobie nowe miejsce. Samce przylatują po to, żeby wszystkoposprzątać, żeby wszystko było gotowe. Jak samica przylatuje to już są gałązki ułożone. Wszystko jest pięknie. Zwłaszcza, że to wcale nie musi być ta sama samica, która była rok temu.Rośliny i kwiaty
Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie
Pierwsze oznaki wiosny można zaobserwować w przyrodzie już w czasie przedwiośnia. Przedwiośnie to uzupełniająca pora roku między wiosną a zimą, podczas której temperatury nie przekraczają 0–5℃. Zaczyna się w lutym lub w marcu, a kończy się na początku kwietnia. Występuje tylko w klimacie umiarkowanym.
Termiczna wiosna natomiast zaczyna się w momencie, kiedy temperatury przekroczą 5℃, choć należy się spodziewać dużej zmienności pogody. W tym czasie mogą się zdarzać nocne przymrozki.
Przedwiośnie nie ma kalendarzowego odpowiednika. Początek przedwiośnia wyznacza się na podstawie kwitnienia dwóch roślin:
leszczyny pospolitej – to popularne drzewo wytwarza drobne kwiaty, pogrupowane po kilka w grona, tzw. kotki,
podbiału pospolitego nazywanego także bożym liczkiem, oślą stopą – małych, żółtych kwiatów pojawiających się na przydrożnych skarpach, na brzegach rzek i osuwiskach.
Wiosna w Polsce przychodzi w różnych terminach w zależności od regionu. Najwcześniej pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny można zauważyć na południowym zachodzie kraju. Najpóźniej – na krańcu północno-wschodnim.
Pierwsze oznaki wiosny - kwiaty i inne rośliny
Zaraz po nich (najczęściej w marcu) w przyrodzie można zauważyć kolejne oznaki wczesnej wiosny. Kwitną wówczas:
śnieżyczki przebiśniegi o delikatnych, białych, zwisających kwiatach (należy pamiętać, że w Polsce są pod ochroną),
krokusy spiskie (ich inna nazwa to szafrany spiskie) – bezlistną łodygę obrastają duże, fioletowe kwiaty z pomarańczowymi słupkami (również są pod ochroną),
zawilce gajowe – ich białe kwiaty można znaleźć w starych lasach,
przylaszczki pospolite – małe, fioletowe kwiaty pojawiają się na łodyżkach przed liśćmi, te kwiaty można znaleźć w lasach liściastych,
kaczeńce (kniecie błotne), występujące na podmokłych, bagnistych łąkach, mają drobne, żółte kwiaty.
Pierwsze oznaki wiosny na drzewach i krzewach
modrzewie wypuszczają pierwsze pąki,
kwitnie olsza czarna, wytwarzając zielonkawe kotki (w zimie są czerwone),
pojawiają się liście na klonach ,
rzadki krzew – wawrzynek wilczełyko kwitnie na różowo, zanim pojawią się liście i pięknie pachnie,
kwitną wierzby (potrzebują do zapylenia owadów, więc kwitną nieco później).
Pierwsze oznaki wiosny – zwierzęta
Oznaki nadchodzącej wiosny to nie tylko kwitnące kwiaty, choć te stosunkowo najłatwiej zauważyć. Pierwsze ptaki, które powracają do Polski po zimie, to:
skowronki (niekiedy wracają już w połowie lutego),
szpaki,
droździki,
zięby,
jaskółki dymówki,
pliszki siwe,
kopciuszki,
drozdy,
paszkoty,
rudziki,
bociany,
żurawie.
Te ptaki, które nie wyleciały od nas na zimę, wiosną rozpoczynają gody, odnawiają lub budują gniazda. Najwcześniej jaja wysiadują kruki. Jemiołuszki, gile, kwiczoły natomiast wiosną odlatują w chłodniejsze rejony.
Łosie żyjące w polskich lasach zrzucają rogi (nazywane wieńcami) już na początku lutego. U najstarszych osobników następuje to wcześniej, nawet pod koniec listopada. Jelenie z kolei rogi zrzucają pod koniec lutego.
Pierwszymi motylami, które latają już w marcu, są listkowce cytrynki i rusałki pokrzywniki.
Jakie są oznaki wiosny w lesie, jakie w ogrodzie?
Pierwsze oznaki wiosny w lesie to kwitnące przebiśniegi, zawilce gajowe i przylaszczki. W polskich lasach rosną też wawrzynki wilczełyka, choć częściej spotyka się ich ogrodowe odmiany.
Aby cieszyć się jak najwcześniej zieleniejącym i kwitnącym ogrodem, warto posadzić następujące rośliny:
śnieżycę wiosenną,
śnieżyczkę przebiśnieg,
krokusy,
hiacynty,
niski krzew tawliny jarzębolistnej,
wrzośca krwistego,
kalinę wonną,
rannika zimowego.
Kiedy zaczyna się wiosna?
Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie równonocy wiosennej, która wypada 19, 20 lub 21 marca, w zależności od roku. Równonoc oznacza, że noc i dzień trwają dokładnie po 12 godzin. Po równonocy wiosennej dni wydłużają się, a noce stają się krótsze.
Wiosnę kalendarzową zawsze świętujemy 21 marca. To wtedy, pierwszego dnia wiosny, przedszkola i szkoły organizują topienie marzanny.
Wiosna według kalendarza trwa trzy miesiące. Są to marzec, kwiecień i maj. Wiosna astronomiczna kończy się ok. 22 czerwca, w momencie przesilenia letniego.
Choć na zewnątrz coraz cieplej i sporo czasu spędzamy poza domem, to nadal wiele osób lubi po powrocie włączyć sobie jakiś ciekawy film czy serial. Co warto obejrzeć w TVN 7 między 5 a 11 czerwca? Sprawdź propozycje na ten tydzień.
Astrud Gilberto zasłynęła przede wszystkim jako wykonawczyni bossa novy "The Girl from Ipanema". Brazylijska wokalistka jazzowa odeszła w wieku 83 lat. O śmierci poinformował bliski współpracownik gwiazdy.
Wystarczyło jedno z pozoru niewinne zdjęcie z sali porodowej, by dziecko zostało memem i niczego nieświadome zyskało światową popularność. "Wściekły noworodek" rozczulił internautów i wielokrotnie jego zgryźliwa mimika towarzyszyła zabawnym wpisom w sieci. Jak dziś wygląda bohaterka kultowego już zdjęcia?
Leży na brzuszku i unosi główkę. Takie zachowanie można zazwyczaj zaobserwować u 3-miesięcznego noworodka. Jakież więc było zdziwienie rodziców, kiedy zauważyli je u swojej zaledwie 3-dniowej pociechy. Nagrali niezwykłe umiejętności córeczki, a filmikiem pochwalili się w sieci.
Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny. Co zrobić, by podczas naszej nieobecności rośliny nie zwiędły? Ogrodnik Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN pokazał sprawdzone patenty, by kwiaty przetrwały kilka, a nawet kilkanaście dni bez podlewania.
Życie na świeczniku zepsuło już wiele małżeństw. Są jednak pary, które mimo ciągłego zainteresowania mediów, potrafią tworzyć trwałe relacje. Kto może pochwalić się związkiem z długoletnim stażem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział reporter Mateusz Hładki.
Vanessa Paradis to jedna z najbardziej rozpoznawalnych francuskich aktorek i wokalistek, której piosenka "Joe le taxi" była nucona przez niemal każdego słuchacza radia na przełomie lat 80. i 90. Choć artystka nadal cieszy się sporą popularnością we Francji, to jej początki w show-biznesie nie były usłane różami. Jak wyglądała kariera Vanessy Paradis?
Rana w senniku to często symbol wewnętrznego bólu, który nie pozwala danej osobie normalnie funkcjonować. Problemy zawodowe, rodzinne i zdrowotne dają o sobie znać nawet podczas nocnego odpoczynku. Wykreowane przez podświadomość sny są cenną wskazówką lub przestrogą przed tym, co może się wydarzyć.
W poniedziałek, 5 czerwca książę Harry miał stawić się w brytyjskim Sądzie Najwyższym, by zeznawać w sprawie przeciwko Mirror Group Newspapers (wydawcy m.in. tabloidu "Daily Mirror"). Młodszy syn Karola III nie pojawił się jednak w wyznaczonym terminie. Dotarł na miejsce dopiero dzień później. Do sieci trafiło nagranie.
Na rynku obecnie znaleźć można setki diet - począwszy od kapuścianej, owocowej, poprzez ketogeniczną aż po diety rozdzielne czy niskowęglowodanowe. Z pewnością każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jedno jest jednak pewne - zbilansowana i prosta dieta oparta na ogólnodostępnych i tanich produktach - to obecnie prawdziwy hit.
Pewnego dnia przez przypadek odkryły, że spotykają się z tym samym mężczyzną. Gdy prawda wyszła na jaw, Anna i Mila nie dały za wygraną. Obie panie wymyśliły dla partnera bolesną zemstę. Wkrótce do akcji wkroczyła policja.
8 czerwca, czyli Boże Ciało to - zgodnie z przepisami - dzień wolny od pracy. Tym samym niektóre systemy bankowe nie będą działy i możemy mieć trudności z wykonaniem przelewu. Informację o trudnościach przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Pęknięta prezerwatywa zazwyczaj budzi silne emocje u obojga partnerów. Pierwszą myślą w tej sytuacji jest ryzyko niechcianej ciąży. Jednak jeżeli zabezpieczenie przerwie się w przypadku jednonocnej przygody, dużym ryzykiem jest także zarażenie się chorobą weneryczną.
Czerwiec przez wiele osób nazywany jest Miesiącem Dumy. To czas, w którym odbywają się marsze równości, imprezy tematyczne, a kolejne gwiazdy dokonują coming outów. Oto osoby ze świata kultury i show-biznesu, które są dumne ze swojej orientacji i tożsamości.
Czerwiec to w wielu miejscach świata Pride Month, czyli Miesiąc Dumy osób LGBTQ+. Do obchodów przyłącza się również Player, który stworzył z tej okazji kolekcję "Miesiąc równości". Sprawdź, jakie filmy, seriale i programy poświęcone mniejszościom seksualnym, osobom transpłciowym i niebinarnym warto obejrzeć.
18-miesięczny chłopczyk z poważnymi obrażeniami trafił do szczecińskiego szpitala. Zdaniem lekarzy nad dzieckiem ktoś mógł się znęcać. Sprawę wyjaśnia prokuratura. Matka malucha i jej konkubent zostali aresztowani.
Egzamin zawodowy w czerwcu 2023 roku to obowiązek wszystkich uczniów, którzy kończą technikum lub szkołę zawodową. Z czego składa się egzamin i ile jest czasu na jego napisanie? Sprawdź terminy i zasady.
Truskawkowe nogi są problemem, z którym zmaga się wiele kobiet. Jest to utrapienie pod względem estetycznym, które może też prowadzić do kłopotów zdrowotnych. Jak je skutecznie wyeliminować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog i ekspertka medycyny estetycznej.
Papież Franciszek trafił do kliniki Gemelli w Rzymie. Udał się na oddział specjalizujący się w leczeniu seniorów. Watykan na razie nie skomentował powodu, dla którego 86-letni Ojciec Święty pojawił się w szpitalu.
Latem powraca problem gryzących owadów. Co robić, gdy użądli nas pszczoła, osa czy szerszeń? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dermatolog dr Julia Lanckorońska.
Urząd Skarbowy wziął pod lupę media społecznościowe. Pracownicy fiskusa sprawdzają, jakie treści publikujemy i w niektórych przypadkach domagają się odprowadzenia podatku. Kto może obawiać się takiej kontroli?
W Dzień Dobry TVN wystąpił niecodzienny duet - ojciec i syn - Leszek i Maciek Nowakowie. Starszy z panów w przeszłości grał w bandzie Sztywny Pal Azji, ale zrezygnował z zespołu, aby zająć się rodziną. Obecnie wraz z potomkiem powraca na scenę.
Leków nie należy łączyć z owocami i sokami. Może to bowiem powodować wiele niepożądanych następstw, co nie będzie obojętne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jakich połączeń unikać? Czym jest efekt soku grejpfrutowego? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Milena Nosek, dietetyczka kliniczna.
W Krakowie powstała mapa, dzięki której będzie można poszukiwać pracy jak najbliżej swojego domu. Kto stoi za innowacyjnym pomysłem i ile miejsc pracy już się w nim znalazło? Sprawdź szczegóły.
Już niebawem w Warszawie odbędzie się kolejna edycja "Wianków nad Wisłą", czyli imprezy na powitanie lata. W 2023 roku finałowy koncert przebiegnie pod hasłem: "KORA. Przyszłam na świat po to", będącym hołdem dla twórczości legendy polskiej muzyki – Kory Jackowskiej. Wyjątkowe wydarzenie poprowadzi Ralph Kaminski. Transmisja na żywo tylko w TVN.
Zespół Sztywny Pal Azji powstał w połowie lat 80. Jego piosenki zna każdy 40-latek, który w tamtych latach słuchał zaangażowanego rocka, a utwór "Łoże w kolorze czerwonym" nuciła cała Polska. Co obecnie słychać u lidera grupy?
Alek urodził się jako zdrowy, niedługo później pojawiły się jednak pierwsze problemy. Mało się ruszał i bardzo długo nie wypowiadał nawet prostych słów. U chłopczyka zdiagnozowano afazję rozwojową. Czym jest to zaburzenie? Jakie są jego przyczyny?
Czym różnią się szparagi zielone od białych i jak sprawdzić czy są świeże? W materiale Dzień Dobry TVN wytłumaczył to Olgierd Religioni, pochodzący z Warszawy producent szparagów, który wyjechał ze stolicy, by osiedlić się na Podlasiu i tam rozwijać swój biznes.
Nasza kamera pojawiła się na planie spotu promującego koncert, który odbędzie się na warszawskich Wiankach, czyli "Kora, przyszłam na świat po to". Na plaży Rusałka nad Wisłą Ralph Kaminski zapowiedział to wyjątkowe wydarzenie i opowiedział nam, w jakiej roli wystąpi.