Zdrowie

Wiosna - najgorszy czas dla alergików. Co zrobić, by nie zwariować?

Zdrowie

Autor:
Nastazja
Bloch
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Uważa się, że obecnie nawet co trzeci Polak zmaga się z alergią. Katar, zaczerwienione i swędzące oczy, wysypka czy kaszel to tylko niektóre z objawów. Nadejście wiosny i pylące drzewa są dla pacjentów prawdziwą udręką. Jak się przygotować, żeby nie zwariować? Kilku rad udzielił nam dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog. 

Alergia - co najbardziej nas podrażnia?

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, rośliny budzą się do życia, a alergicy szykują leki i zapasy chusteczek. Co teraz pyli i co może najbardziej drażnić pacjentów?

- Marzec to jest miesiąc olchy, ona po względem objawów klinicznych jest najbardziej intensywna. Pojawia się katar, kichanie, u wrażliwych osób może dojść do zaostrzenia astmy. Za chwilę zacznie się pylenie brzozy, najsilniejszego alergenu drzew – ostrzegł lekarz.

Specjalista przyznał także, że reakcje alergiczne pojawiają się u wielu osób. U połowy społeczeństwa testy na różnego rodzaju alergeny wychodzą dodatnie. Jednak reaguje na nie ¾ pacjentów.  

Alergia - jakie badania wykonać?

Gdy wiosną natura budzi się do życia, a my nagle zaczynamy borykać się z katarem czy uciążliwym kichaniem, warto wybrać się do alergologa. Na miejscu lekarz przeprowadzi testy.

Zakładamy testy naskórkowe. Na przedramieniu nakładamy alergen, nakłuwamy skórę. Preparat wchodzi głębiej i wywołuje reakcję autoimmunologiczną. Drugim rodzajem testów są testy z krwi. Badamy poziom przeciwciał klasy IG, jeżeli jest podwyższony może oznaczać alergię 

Testy to nie wszystko. Dopiero wywiad alergologiczny pokazuje, co jest  bezpieczne  dla pacjenta, co jest szkodliwe, a czego musimy kategorycznie unikać, bo może nas zabić.

Sezon alergiczny w pełni – co robić?

Osoby, które z alergią zmagają się od dłuższego czasu, wiedzą, że poza sezonem możliwe jest odczulenie. Jeśli przegapiliście ten czas, nie pozostaje nic innego, jak leki antyhistaminowe. Dostępne są one w aptekach bez recepty. 

- Wiadomość dla wszystkich alergików i astmatyków: maseczki są dobre dla państwa, bo tworzą barierę i zatrzymują płytki - podkreślił alergolog.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości