Ostatni dzwonek na odczulanie. Kiedy i jak walczyć z alergią?

Alergie_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Lekarz, który ratuje ręce po wypadkach i urazach
Lekarz, który ratuje ręce po wypadkach i urazach
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Zima to ostatni moment, żeby pomyśleć o odczulaniu. Alergia, która powoduje m.in. nieżyt nosa, łzawienie, bóle głowy i wiele innych nieprzyjemnych skutków, potrafi utrudnić życie pacjentowi. Jednak w Polsce wciąż niewielu pacjentów korzysta z "odczuleniowej szczepionki". Jaką ma zaletę, kiedy można ją wykonać i na czym polega? O tym opowiedział nam dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog.

Kiedy zacząć diagnostykę?

Jeśli jesteście alergikami, a jeszcze nie podjęliście leczenia, to ostatnia okazja, aby zapisać się na odczulanie. Jak przyznał specjalista, najlepszy okres to jesień, jednak leki można przyjmować jeszcze na 3 miesiące przed sezonem pylenia. - "Jesień to jest idealne moment, żeby wdrożyć immunoterapie przy alergii sezonowej np. na drzewa czy trawy. Musimy mieć świadomość, że już za chwilę zacznie pylenie leszczyna, a najsilniejsi alergen, którym jest brzoza, powodująca co roku spustoszenie wśród alergików to jest kwiecień" – powiedział alergolog. Zanim jednak zdecydujemy się na odczulanie, sprawdzić należy, na co konkretnie mamy alergię. W tym celu warto wybrać się do lekarza, który przeprowadzi testy.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek

- Pacjenci co roku budzą się na wiosnę. Bierzemy doraźnie tabletkę i uważamy, że rozwiązaliśmy problem. To rozwiązuje problem tu i teraz. Jednak on powróci. Po zakończeniu sezonu pylenia to jest najlepszy moment, żeby rozpocząć diagnostykę. Wtedy idziemy do alergologa, robimy testy i stawiamy diagnozę – powiedział.

Co to jest odczulanie?

Odczulanie to podawanie wzrastających dawek alergenu, żeby wywołać tolerancję immunologiczną u pacjenta, korty ma ten problem. W Polsce to około 40 procent społeczeństwa – wyjaśnił alergolog. Klasyka alergologii to odczulanie szczepionkami. Od liku lat mamy także możliwość stosowania odczulania podjęzykowego w formie tabletek lub kropli. Dwie metody wymagają jednak cierpliwości pacjenta, bowiem trwają kilka lat.

To jest t wiele lat odczulania, podajemy dawkę co 2 tygodnie potem co 6 tygodni. W przypadku odczulania domowego podajemy alergen codziennie. Cały proces trwa od 3 do 5 lat. Wtedy po zakończeniu leczenia pamięć immunologiczna trwa 10 lat. Skuteczność immunoterapii w przypadku pyłków to jest 90 procent, w przypadku roztoczy to jest 80 procent 
- podsumował.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości