Kiedy sadzić milin amerykański na pergoli? Uprawa i pielęgnacja milinu

Milin amerykański
Milin amerykański
Źródło: Jongpyo Hong / EyeEm / Getty Images
Jeśli szukamy do naszego ogrodu pnącza, które szybko rośnie i pięknie kwitnie, a jego uprawa nie wymaga czasu ani doświadczenia, powinniśmy postawić na milin amerykański. Uprawa milinu jest bardzo prosta – jeśli będziemy pamiętali o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak cięcie i nawożenie, milin w szybkim tempie pokryje naszą pergolę ozdobnymi, trąbkowatymi kwiatami. Radzimy, o czym warto pamiętać przy uprawie milinu amerykańskiego – kiedy go sadzić, jak wygląda jego rozmnażanie i jak go przycinać, aby był efektowną ozdobą naszej pergoli.

Milin amerykański, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Od XVII wieku ten ozdobny krzew podbija także Europę i Azję. Wbrew pozorom pnącze zza oceanu nie jest jednak wcale kapryśne, a jego uprawa polecana jest również początkującym adeptom ogrodnictwa. Jak dbać o milin amerykański? Sadzonki umieszczamy w gruncie od wiosny do jesieni – ważne, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami i dać roślinie czas na aklimatyzację. Istotne dla dobrego wzrostu i obfitego kwitnienia są zabiegi pielęgnacyjne, jakim poddajemy milin amerykański – cięcie przeprowadzane zwykle wiosną i nawożenie – konieczne ze względu na bardzo szybki wzrost rośliny.

Jak dbać o milin amerykański? Sadzenie i pielęgnacja pnącza

Zanim zabierzemy się do sadzenia milinu, warto wybrać dla niego odpowiednie stanowisko – unikniemy w ten sposób niepotrzebnych problemów i zapewnimy roślinie dobry start. Milin amerykański przede wszystkim potrzebuje dużo słońca – dobrze czuje się na stanowisku o południowej ekspozycji, lubi nagrzewające się mury i pergole. Milin jest stosunkowo odporny na mróz, jednak w pierwszym roku po posadzeniu warto zabezpieczyć go przed zimą i wybrać dla niego miejsce osłonięte od wiatru. Jak sadzić milin amerykański? Sadzenie możemy przeprowadzić od wiosny aż do września, a nawet października. Milin amerykański w donicy nadaje się bowiem do rozsady przez cały sezon wegetacyjny. Ważne, aby dać roślinie czas na aklimatyzację przed zimą – jeśli więc zdecydujemy się na jesienne nasadzenie, warto zabezpieczyć roślinę przed mrozem. Milin charakteryzuje się bardzo szybkim tempem wzrostu – jego roczny przyrost może wynosić nawet dwa metry. W niektórych krajach jest on z tego względu uważany za uciążliwy chwast. W naszym klimacie przez zimę liście i kwiaty obumierają, dlatego każdego roku roślina zaczyna wzrost od nowa. Milin amerykański to doskonały sposób na przykrycie mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

W jakich odmianach występuje milin amerykański? Odmiany milinu różnią się między sobą głównie kolorem kwiatów, możemy więc zdecydować się na milin amerykański żółty, czerwony, łososiowy i pomarańczowy. Najczęściej wybieraną odmianą pnącza jest milin amerykański "Flamenco" – nazywany tak ze względu na ciężkie od czerwonych kwiatów pędy, zwieszające się niczym suknie tancerek. Możemy również zdecydować się na milin amerykański "Judy" o żółto-czerwonych kwiatach lub na odmianę "Flava" o kwiatach żółtych.

Jak pielęgnować milin amerykański? Przycinanie i rozmnażanie milinu

Jak rozmnażać milin amerykański? Nasiona rośliny znajdują się w okazałych strąkach, jednak w naszym klimacie mają niewielką szansę na wykiełkowanie. Często również nie są zapylone, ponieważ w naturalnych warunkach za zapylenie trąbkowatych kwiatów najczęściej odpowiadają kolibry. Jaki więc w naszym klimacie rozmnaża się milin amerykański? Rozmnażanie najłatwiej przeprowadzić za pomocą sadzonek lub tak zwanych odkładów. Aby utworzyć odkłady, umieszczamy w ziemi zdrowy pęd milinu, nacinamy go i przysypujemy ziemią. Po kilku tygodniach pęd powinien się ukorzenić. Jednym z najważniejszych zabiegów, jakim musimy regularnie poddawać milin amerykański, jest przycinanie. Stymuluje ono wzrost rośliny i pozwala pozbyć się chorych i nieatrakcyjnych pędów. Kiedy najlepiej przycinać milin amerykański? Przycinanie przeprowadzamy zawsze wiosną – przede wszystkim usuwamy wtedy stare, chore i przemarznięte pędy, pozostałe skracamy o około 15 cm. Co kilka lat przeprowadzamy również cięcie odmładzające – wszystkie pędy przycinamy wtedy do długości około 30 cm. Milin amerykański rośnie bardzo szybko, nie musimy więc martwić się, że roślina będzie wyglądała nieatrakcyjnie. Jak często nawozić milin amerykański? Nawożenie pnącza jest niezwykle ważne, rośnie ono bowiem tak szybko, że substancje odżywcze zawarte w glebie nie są wystarczające dla obfitego kwitnienia. Od lipca warto nawozić milin nawozami z niską zawartością azotu (N), a wysoką zawartością fosforu (P) i potasu (K). Pierwiastki te wspomagają długie i obfite kwitnienie i wzmacniają roślinę.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości