Tojeść orszelinowata – hodowla i pielęgnacja

Tojeść orszelinowata
Tojeść orszelinowata – hodowla i pielęgnacja
Źródło: minipins / Getty Images
Tojeść orszelinowa to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych. Naturalnie występuje głównie w Chinach, Korei i Japonii, ale dzięki temu, że toleruje różne typy gleb, z powodzeniem można uprawiać ją również w Polsce. Dowiedz się, gdzie najlepiej ją posadzić i w jaki sposób właściwie o nią zadbać.

Ta wyjątkowa i oryginalna roślina w środowisku naturalnym występuje przede wszystkim w Chinach i Japonii, jednak z powodzeniem można ją hodować również w Polsce. Poznaj właściwości tojeści orszelinowej i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej ją pielęgnować.

Tojeść orszelinowa – charakterystyka

Tojeść orszelinowa posiada wzniesiony przekrój, roślina dorasta do 80 centymetrów wysokości, ma lancetowate, ostro zakończone liście, które na jesień pięknie przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono, z tego względu nie powinno się ścinać ich na zimę, bo w zestawieniu z barwą śniegu rudawe liście prezentują się wyjątkowo pięknie. Liście tojeści osiągają nawet do 12 centymetrów długości. W sprzedaży dostępne są również odmiany o różnobarwnych liściach, jak np. Geisha . Roślina pięknie będzie prezentować się nie tylko np. na mieszanych rabatach jako niezwykły łan kaczych dziobów, ale również samotnie, zasadzona z dużymi kępami na trawniku. Idealnym sąsiadem będą dla niej kolorowe ostróżki ogrodowe, tojady mocne, a także krwawnice. Równie ładnie będzie wyglądała z liczną grupą rozchodników okazałych i jeżówek. Można ją także posadzić na białych rabatach, będzie też dobrze komponować się z jukami karolińskimi, gipsówkami oraz złocnieniami o nazwie Snow Lady. Tojeść orszelinową można także z powodzeniem wykorzystywać jako kwiat cięty.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Kwiaty tojeści orszelionewej są białe i drobne, tworzą pięknie przewieszające się grona, które mogą nieco przypominać ogon lisa. Każde grono składa się z prawie 100 małych kwiatuszków. Te kwiatostany zwrócone są zawsze w jedną stronę, a kształtem mogą przypominać kaczy dziób. Warto też wiedzieć, że wraz z przekwitaniem dolnych kwiatów, kwiatostan nieco się wyprostowuje, ale wciąż zachowuje swój ozdobny charakter. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na lato – od lipca do września. Tojeść orszelinowa tuż pod powierzchnią ziemi tworzy rozbudowane kłącze, dzięki któremu roślina rozrasta się, zajmując coraz większą powierzchnię. To właśnie z kłącza wyrasta wiele wyprostowanych, zielonych, delikatnie owłosionych i mocno ulistnionych pędów.

Tojeść orszelinowa – stanowisko. Gdzie ją posadzić?

Najlepiej zasadzić tojeść orszelinową w stanowisku półcienistym. Jeśli jednak zależy nam na tym, by roślina osiągnęła swe maksymalne rozmiary, a gleba, na której ją posadzimy utrzymuje wilgoć, to można również umieścić ją na stanowisku bardziej nasłonecznionym.

Jak pielęgnować tojeść orszelinową?

Podstawowym wymaganiem tej rośliny jest wilgotna gleba. Oczywiście tojeść orszelinowa może znieść kilka dni suszy, ale efekt jej szkodliwego działania będzie od razu widoczny w wyglądzie rośliny. Jeśli chcemy zasadzić ją w pełnym słońcu, to najlepiej wybrać stanowisko, które znajduje się blisko jakiegoś ujęcia wody. Można także przekopać przeznaczoną dla niej powierzchnię z bardzo dużą ilością kompostu, który posiada taką możliwość wiązania wody, że staje się ona łatwo dostępna dla roślin. Nie musisz zbytnio martwić się o jakość kompostu, ponieważ kłącza tojeści dość szybko uporają się z mało rozłożonym materiałem i zaduszą próby wybicia się chwastów. Taki jest właśnie ekspansywny charakter tej rośliny, co również należy uwzględnić przy wyborze stanowiska, zwłaszcza jeśli Twój ogród ma stosunkowo niewielkie rozmiary. W takim wypadku warto postarać się o starą wanienkę, z której będzie można wybić dno, najlepiej o wysokości około 40 centymetrów – wówczas kłącza nie przedostaną się z niej ani pod wanienkę, ani nad nią. Można też wykorzystać dużą donicę z wyciętym dnem, ale wystarczy ona na znacznie krótszy czas, stopniowo w pobliżu ścianek kłącze będzie się wypiętrzać. Niewiele jest roślin, które z powodzeniem zniosą gliniaste i ciężkie gleby, tojeść świetnie poradzi sobie również w takich warunkach.

W literaturze botanicznej można odnaleźć informację, że tojeść orszelinowa wymaga okrycia w czasie silnych mrozów, choć pojawiają się także zdania, że wystarczy po prostu nie wycinać jej pędów.

Tojeść orszelinowa – cena

Cena tojeści orszelinowej nie jest wygórowana. Sadzonkę możesz zakupić w cenie od kilku do kilkunastu złotych.

Tojeść orszelinowa – rozmnażanie

Tojeść orszelinowata to roślina, która bardzo łatwo daje się rozmnożyć. Wystarczy do tego kawałek kłącza z jednym zawiązkiem pędu. Takie jednoroczne kłącze należy podzielić na tyle części, ile jest tegorocznych zawiązków. W rozmnażaniu tojeści orszelionowej możesz też wykorzystać zebrane nasiona i wysiać je, ale nie ma takiej potrzeby, skoro w dowolnym momencie można szpadlem odciąć fragment rośliny i podarować komuś lub po prostu posadzić w preferowanym miejscu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości