Kwiat anginowiec – właściwości, zastosowanie i uprawa. Jak pielęgnować roślinę?

Kwiat anginowiec
Kwiat anginowiec – właściwości, zastosowanie i uprawa. Jak pielęgnować roślinę?
Źródło: Adél Békefi/Getty Images
Anginowiec to kwiat, który każdy może uprawiać w domu. Jest niewymagający i łatwy w pielęgnacji. Ma także pachnące, nietypowe liście i kwiaty, a oprócz tego, szereg zastosowań, które pomagają poprawić zdrowie i odporność. W Polsce uprawiany jest głównie w doniczkach. Poznaj zasady uprawy i właściwości lecznicze anginowca.

Anginowiec, znany również jako geranium lub pelargonia pachnąca, znalazł swoje miejsce wśród innych popularnych roślin doniczkowych. Pochodzi z terenów Afryki i w naturalnym środowisku ma formę gęstego, dużego krzewu. W niektórych państwach europejskich uprawia się go na plantacjach, w Polsce zaś, z powodu klimatu, może być uprawiany tylko w doniczkach i pojemnikach w domowych warunkach. Geranium pojawia się w wielu domach, głównie przez wzgląd na jego walory estetyczne. Nie każdy wie jednak o właściwościach leczniczych anginowaca i o tym, jak stosować ten kwiat, żeby poradzić sobie z różnymi problemami zdrowotnymi. Jak uprawiać i pielęgnować kwiat anginowiec? 

Zobacz wideo: Rośliny i kwiaty

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Anginowiec – jakie ma właściwości?

Lecznicze właściwości anginowca zawdzięczamy jego drobnym liściom, z których przygotowuje się okłady, napary oraz olejki eteryczne. Niektórzy uważają, że jest to roślina, którą powinno się wykorzystywać także w kuchni, jako niezastąpiony składnik w przygotowywaniu ciast i deserów. Kwiatek anginowiec służy również do celów dekoracyjnych i może rosnąć w wielu miejscach w domu, choć zazwyczaj stawia się go na słonecznym parapecie. Ze względu na wysokość, którą osiąga, sadzi się go w niedużych doniczkach lub pojemnikach. W polskim klimacie rzadko kwitnie, ale kiedy do tego dochodzi, roślina obsypuje się niewielkimi, delikatnymi kwiatami, których kolor różni się w zależności od uprawianej odmiany.

Zastosowanie anginowca jest ściśle związane z jego właściwościami leczniczymi. W jakiej formie stosować liście geranium i na co konkretnie mogą one pomóc?

  •  Problemy skórne – pomaga przygotowanie naparu z rośliny i przecieranie nią, np. twarzy lub dodanie przed kąpielą kilku świeżych liści do wanny z wodą. Anginowiec wykazuje działanie uspokajające i nawilżające.
  • Reumatyzm – na ból pleców i stawów wykonuje się okłady z liści anginowca.
  • Woreczki zapachowe do szafy lub samochodu – wystarczy samodzielne przygotowanie płóciennego, przepuszczającego powietrze materiału i zaszycie w nim kilku świeżych liści rośliny.
  • Ból uszu – stosuje się zarówno świeżo zerwane liście, które wystarczy przyłożyć do bolącego miejsca, jak i olejki, przygotowane z rośliny.
  • Problemy z zasypianiem – wdychanie zapachu wytwarzanego przez liście rośliny ułatwia zasypianie i działa uspokajająco na układ nerwowy. Innym sposobem na poradzenie sobie ze stresem przy pomocy geranium jest picie lemoniady ze świeżych liści i wyciśniętego soku z cytryny.
  • Uregulowanie ciśnienia krwi – według niektórych wykonywanie inhalacji z olejku z anginowca pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Dużą popularnością cieszy się również domowy olejek eteryczny. Można wykorzystywać go jako środek przeciwbakteryjny oraz przeciwwirusowy. Poleca się go do stosowania podczas kataru, kaszlu czy bólu gardła, a także jako środek uzupełniający leczenie innych chorób układu oddechowego, grypy oraz zapalenia zatok. Ciekawym zastosowaniem olejku z liści anginowca jest wykorzystanie zapachu rośliny jako środka do odstraszania komarów.

Uprawa i pielęgnacja anginowca

Anginowiec to roślina doniczkowa niezwykle łatwa w uprawie, o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Lubi stanowiska słoneczne, najlepiej rozwija się na słonecznych parapetach. Doniczki z kwiatem powinno stawiać się w ciepłych pomieszczeniach, podczas lata można wystawiać je na balkon lub taras, mając na uwadze, że nawet niewielkie zmiany temperatury i ochłodzenie mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Geranium rośnie dobrze w typowej ziemi przeznaczonej do roślin doniczkowych lub w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Nie wymaga gleby próchnicznej ani dodatkowego nawożenia. Preferuje podłoże przepuszczalne, umożliwiające pozbycie się zbyt dużej ilości wilgoci. Dobrym pomysłem jest również zasadzenie rośliny w doniczkach z wkładem, który umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody. Dzięki temu korzenie anginowca nie zaczną gnić, a sam kwiatek nie będzie chorować z powodu przelania. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzać regularnie, jest przycinanie suchych i zniszczonych liści rośliny.

Zobacz wideo: Proste patenty na przedłużenie kwiatom świeżości

DD_20220211_Kwiaty_REP
Proste patenty na przedłużenie kwiatom świeżości
Źródło: Dzień Dobry TVN

Anginowiec – jak rozmnażać roślinę?

Rozmnażanie anginowca również nie wymaga zaawansowanych umiejętności ogrodniczych i każdy, kto chciałby mieć w domu jeszcze jedną sadzonkę rośliny, na pewno poradzi sobie z tym zabiegiem. Geranium rozmnaża się poprzez oderwanie kilku gałązek kwiatu i umieszczenie ich w szklance z wodą. Gałązki odrywa się z górnej części rośliny, która nie jest rozrośnięta tak bardzo jak jej dół. Po kilku dniach w szklance z wodą powinny pojawić się korzenie, co oznacza, że anginowiec jest już gotowy do przesadzania do ziemi. Warto zapewnić młodym kwiatom wystarczającą ilość światła oraz wilgotne podłoże, pamiętając jednocześnie o tym, aby nie podlewać rośliny zbyt obficie. Geranium lepiej znosi kilkudniową suszę niż dużą wilgoć, która może doprowadzić do gnicia korzeni.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości