pielęgnacja roślin

  Naparstnica to ozdoba bylina, która poprzez samodzielne rozmnażanie może w niezwykły, nieregularny sposób ozdobić niejeden przydomowy ogród. Chętnie wybierana przez florystów jako główny bohater bukietów. To okazała, wysoka roślina, z intensywnie kolorowymi kwiatami przypominającymi kształt naparstków lub dzwonków, które układają się w puszyste grona. Uprawa naparstnicy nie wymaga szczególnych umiejętności ogrodnicznych. Często dotykają ją choroby, jednak jeśli właściwie ją zabezpieczymy, przez kilka lat będzie ozdobą ogrodów.

  Ligustr zimozielony jest krzewem szczególnie polecanym osobom, które chcą mieć piękny, zwarty i utrzymujący w zimie liście żywopłot. Ligustr zimozielony szybko rośnie, przyrost roczny tej rośliny może wynosić 20 cm, a niekiedy nawet więcej.

  Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.

  Ten trik sprawi, że rośliny same się nawodnią.

  Berberys "Orange Rocket" jest nową odmianą, która z dnia na dzień zyskuje na popularności. Idealnie nadaje się ona do kompozycji roślinnych, pojedynczych nasadzeń a także niskich żywopłotów. W artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tej pięknej rośliny i jej uprawy.

  Cyprysik japoński to popularna, piękna, choć dość wymagająca roślina. Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, jak należy ją pielęgnować.

  Klon kulisty znany jest również pod nazwą Globosum. Rośnie dość wolno i po kilkunastu latach osiąga wysokość do 4 metrów. Jego gęsta korona jest atrakcyjna zwłaszcza jesienią, kiedy pojawiają się na niej różnobarwne liście. W ogrodzie można sadzić zarówno czysty gatunek drzewa, jak i klon kulisty szczepiony na pniu. Jakie odmiany klonu występują w Polsce? Poznaj wymagania uprawowe i sprawdź, jak i kiedy przycinać klony kuliste.

  Starzec popielny – znany również jako mrozy, starzec srebrzysty czy starzec popielnik – to roślina, która wyróżnia się na tle innych. Jest rośliną jednoroczną, ale warto sadzić ją w ogrodzie co sezon, aby uatrakcyjnić swoje rabaty. Jej rozmnażanie jest stosunkowo proste, dlatego nie trzeba za każdym razem kupować nowych sadzonek rośliny. Chcesz mieć w swoim ogrodzie egzemplarz starca popielnika, ale nie wiesz jak go uprawiać? Poznaj podstawowe wymagania gatunku oraz dowiedz się, jak prawidłowo przycinać mrozy.

  Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.

  W naturalnym środowisku różanecznik występuje tylko w Japonii. Innymi popularnymi nazwami tego gatunku są rododendron oraz azalia. Chcesz uprawiać tę roślinę w swoim ogrodzie, ale nie wiesz, na co zwrócić największą uwagę? Różaneczniki japońskie są dość wymagające w pielęgnacji, jednak warte poświęceń – w okresie kwitnienia zmieniają ogród nie do poznania.

  Uprawa bonsai to hobby państwa Kurowskich. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieli o sposobach pielęgnacji i podcinaniu drzewek, które - jak się okazuje - jest niezwykle istotne. Co jeszcze należy wiedzieć o tej niezwykłej sztuce?

  "Bez nawozu nie będzie kwitnienia".

  Do zapełnienia zacienionych stanowisk w ogrodzie znakomicie nadadzą się byliny cieniolubne, które dobrze zniosą ograniczony dostęp do słońca.

  Środki chwastobójcze pomagają uporać się z niechcianym na naszej działce czy polu zielem. Jednocześnie sprawiają, że hodowane przez nas warzywa, owoce, a także trawnik nie muszą rywalizować ze szkodnikami o wodę i składniki odżywcze.

  Co można sadzić i gdzie znaleźć na to przestrzeń? Katarzyna Basiewicz i Dominika Krzych opowiedziały o tym w Dzień Dobry TVN.

  Kostrzewa trzcinowa należy do gatunku wieloletniej trawy, której okres wegetacji jest dość długi w porównaniu z innymi roślinami. Kostrzewa trzcinowa tworzy gęste, zielone poszycie trawnika, które w zależności potrzeb można przycinać czy przeznaczać do użytkowania przez zwierzęta.

  Niestety pielęgnacja roślin może negatywnie wpłynąć na kondycję dłoni.

  Jakie sekrety skrywa świerk wężowy? Sprawdź, jak o niego dbać i co należy wiedzieć?

  Sansewieria to roślina idealna dla zapracowanych. Jest mało wymagająca i bardzo wytrzymała. Podstawowe gatunki, takie jak sansewieria gwinejska lub cylindryczna, wyróżniają się ciekawą barwą liści. Poszczególne odmiany sansewierii różnią się między sobą nie tylko pokrojem czy kolorem, ale i osiąganą wysokością.

  Czermień błotna to wodna roślina porastająca brzegi stawów, bagien i jezior. Ze względu na swoje walory estetyczne wybierana jest często jako roślina ozdobna do oczek wodnych. Jest ekspansywna i potrafi rozrosnąć się nawet na 1 m szerokości. Czermień błotna jest bardzo odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jej pączki potrafią przezimować zupełnie nietknięte.

  Nasturcje pnące coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. I nic dziwnego. Ich piękne kwiaty i liście dodadzą uroku niejednej altanie czy podporze. Sprawdźmy, jak uprawiać nasturcje pnące.

  Byliny, zwłaszcza te, które kwitną, są grupą roślin często uprawianą w ogrodach. Wiele z nich pełni nie tylko rolę ozdobną, ale i praktyczną. Taka właśnie jest pragnia syberyjska – czas poznać ją bliżej.

  Drzewa liściaste w ogrodzie stanowią jego szkielet, na którym opiera się cała kompozycja. Warto wybierać gatunki zarówno odporne, jak i atrakcyjne.

  Jak go uprawiać i pielęgnować?

  Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.

  Choroby cebuli zwykle mają swoje źródło w skażonej glebie. Powodują je grzyby, które doprowadzają do gnicia i pleśnienia cebuli.

  Każdy, kto choć raz widział go w pełnej okazałości, na pewno na długo zapamięta ten czosnek. Kwiatostan przykuwa uwagę niemalże natychmiast i sprawia, że od razu chcemy mieć tę roślinę w swoim ogrodzie. Jak sprawić, by czosnek rósł nam silny i zdrowy?

  Konwalnik to ciekawa roślina dla ambitnych ogrodników. Zanim zajmiemy się jego uprawą, należy koniecznie sprawdzić, jakie ma wymagania i czego potrzebuje do pełnego rozwoju. Wówczas na pewno spełni swoje zadanie.

  Pochodząca z Ameryki Północnej kwitnąca roślina z rodziny oczarowatych. Nazwana została na cześć angielskiego lekarza Johna Fothergilla – zapalonego botanika, który zbierał i odkrywał nietypowe rośliny na całym świecie. Część jego niesamowitego ogrodu dzisiaj należy do West Ham Pam w Londynie. Fotergilla to roślina o niezwykle ciekawym puszystym kwiatostanie, który przypomina igły i przyciąga zapachem miodu.

  Jeśli Twój rododendron nie wygląda najlepiej, możliwe, że zaczął chorować. Gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy zdecydować się na leczenie. Im szybciej podejmiemy działanie, tym lepiej.