Adiantum to jedna z piękniejszych paproci, która świetnie komponuje się z innymi kwiatami doniczkowymi, o subtelnej urodzie i dużej różnorodności gatunkowej. Jest coraz popularniejsza w Polsce. Chcesz uprawiać tę roślinę, ale nie wiesz, jakie ma wymagania i jak o nią dbać? Podpowiadamy.
Adiantum to rodzaj paproci, znany również jako niekropień oraz złotowłos. Popularność zyskał dzięki niewymagającej pielęgnacji. To wspaniała roślina, która do rozwoju nie potrzebuje słońca, świetnie sprawdzi się zatem w tych pomieszczeniach, w których nie mogą rosnąć typowe, potrzebujące dużej ilości promieni słonecznych, kwiaty ozdobne. Paprocie doniczkowe z rodzaju adiantum występują w wielu ciekawych gatunkach i odmianach. W sprzedaży najczęściej oferowane są sadzonki niekropienia właściwego, który przy odrobinie wysiłku i poświęcenia odwdzięcza się pięknie rozrastającymi się pędami i dekoracyjnymi liśćmi. Większość paproci doniczkowych z tego rodzaju ma zbliżone wymagania uprawowe - poznaj je.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Adiantum (niekropień) - najważniejsze informacje
Mimo że paprocie doniczkowe z rodzaju adiantum nie osiągają spektakularnych rozmiarów, trudno przejść obok nich obojętnie. Ze względu na możliwość ustawienia doniczki w dowolnym zacienionym miejscu, roślina świetnie sprawdza się jako dekoracja w trudno dostępnych zakamarkach mieszkania. Dorosłe osobniki osiągają około 60 cm wysokości, a odpowiednio zadbane wytwarzają liczne, bogato ulistnione pędy. Liście adiantum są niewielkie, pierzaste, dekoracyjnie zakończone na brzegach, o ząbkowanej formie. Swoim wyglądem przypominają nieco liście pietruszki. Pędy rośliny są praktycznie niewidoczne, mają delikatny, jasny kolor.
Adiantum - wymagania uprawowe i pielęgnacja
Adiantum to roślina, która powinna rosnąć w miejscach półcienistych lub całkowicie zacienionych, dlatego nie warto umieszczać jej na parapetach okien, na których zatrzymuje się dużo promieni słonecznych. Ze względu na dużą wrażliwość na wilgotność powietrza nie należy ustawiać doniczek z rośliną tuż nad grzejnikami lub w ich pobliżu. Idealna ziemia do paproci to ziemia próchniczna, wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie pH.
Niekropień nie powinien sprawiać problemów w uprawie, o ile tylko od razu spełni się jego wymagania. W kwestii pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie paproci, które pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności podłoża i powietrza wokół rośliny. Zaleca się regularne obfite podlewanie, gdyż ziemia w doniczce powinna być wilgotna. Roślinie nie zaszkodzi także nadmiar wody, warto jednak po kilkunastu minutach od podlania sprawdzić, czy w podstawce nie zgromadziło się jej zbyt dużo (jeśli tak, wodę należy wylać). W uprawie adiantum zaleca się stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu lub nawozów wieloskładnikowych bez dodatku wapnia. Dobrze sprawdzają się uniwersalne nawozy do ozdobnych roślin doniczkowych.
Przesuszone liście warto regularnie obcinać. Przesadzanie niekropienia powinno odbywać się raz na dwa lata w miesiącach wiosennych. Do przesadzania warto wybierać pojemniki nieco większe niż sama roślina, ze względu na rozrastające się korzenie paproci. Na dnie doniczki warto przygotować kilkucentymetrowy drenaż z kamyków, ziemię można delikatnie docisnąć palcami, a po całym zabiegu roślinę warto obficie podlać.
Jak rozmnażać niekropień?
Rozmnażanie sadzonek nie jest skomplikowane, należy pamiętać jednak o zachowaniu odpowiednich odstępów między kolejnymi zabiegami. W warunkach domowych niekropień rozmnaża się poprzez podział bryły korzeniowej. Można zrobić to raz na co najmniej trzy lata, w przeciwnym razie paprotka może zachorować lub obumrzeć.
Aby podzielić bryłę korzeniową, roślinę należy delikatnie wyciągnąć z doniczki, przytrzymując ją za łodygę i wszystkie pędy. Korzeń powinien być podzielony na dwie równe części. Podzielone bryły wystarczy umieścić w nowych, mniejszych doniczkach, zasypać ziemią i obficie podlać.
Częste choroby paproci Adiantum
Większość chorób w przypadku adiantum wynika z nieprawidłowej pielęgnacji rośliny. Nieodpowiednie stanowisko i zbyt duża ilość światła słonecznego przyczyniają się do wysychania i odbarwiania liści. Brak nawozu lub jego niewielka ilość przyczynia się z kolei do pogorszenia stanu pędów rośliny - liście i łodyga stają się cienkie, mogą się wykruszać przy dotyku.
Problemy pojawiają się również w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, a także w miejscach, w których palone są papierosy - dym tytoniowy z pewnością nie posłuży tym roślinom. Najczęściej pojawiającym się szkodnikiem na paproci adiantum jest mącznik szklarniowy, którego można zwalczyć przy użyciu odpowiednich preparatów. Przypomina on białą, niedużą muchę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Albicja – jak ją uprawiać i pielęgnować?
- Paproć domowa – jaką odmianę wybrać i jak pielęgnować?
- Jak dbać o paprotki w domu? Poznaj porady Łukasza Skopa