Paulownie – samochody wyścigowe wśród drzew
Zdaniem Łukasza Skopa, gdyby drzewa mogły startować w Formule 1, to paulownia z pewnością znalazłby się na podium w kategorii prędkości wzrostu. Jednak to niejedyna jej cecha, o czym opowiedziała Małgorzata Gębala z Arboretum Wojsławice.
- Paulownia pochodzi z Azji Wschodniej. Głównie w Chinach, Wietnamie, Japonii możemy ją spotkać naturalnie. Dawniej drzewa te były sadzone przez cesarzy, także zwana jest też drzewem cesarskim. Ma bardzo ciekawą własność, ponieważ potrafi oczyszczać glebę. Była wykorzystywana do rekultywacji terenu po wybuchu bomby w Hiroszimie - tłumaczyła ogrodniczka w rozmowie z Łukaszem Skopem.
Co ciekawe, w tym roku na Śląsku została założona plantacja drzew tlenowych, a główną bohaterką jest wspomniana paulownia.
- Jest tu posadzone ok. 1200 drzew. [...] Największy przyrost, jaki mieliśmy, to było po ścięciu, ok. 8 metrów od maja do września - mówił Roman Smorz, plantator paulowni z Ornontowic. - Są to drzewa szybkorosnące. To paulownia, odmiana Shan tong. Te drzewa produkują kilkukrotnie razy więcej tlenu niż przeciętne drzewa spotykane w naszym kraju - dodał Piotr Smorz, plantator paulowni z Ornontowic.
Jakie stanowisko jest najlepsze dla paulowni? Tego dowiesz się z dalszej części materiału.
Które rośliny wytwarzają najwięcej tlenu?
Osoby, które nie posiadają warunków na posadzenie paulowni, mogą stworzyć w domu małą dżunglę tlenową z roślin doniczkowych.
- To nie jest tak, że postawimy sobie jedną roślinę, która wytwarza dużo tlenu, przeprowadza fotosyntezę, pochłania dwutlenek węgla, który my, wydychamy. Żeby ona zrobiła jakąś różnicę w naszym mieszkaniu, musi być spełnione kilka warunków - podkreślił Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.
Jak wymienił ekspert, tych roślin po pierwsze, musi być sporo w pokoju, po drugie, muszą szybko rosnąć, a po trzecie, mają mieć albo dużo liści, albo duże liście. Do dżungli tlenowej znakomicie sprawdzą się m.in. monstery, paprocie czy palmy. Więcej na ten temat w poniższym wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe drzewa tlenowe. "To jedyna szansa, żebyśmy mogli w mieście czymkolwiek oddychać"
- Roślina w sypialni zamiast oczyszczacza powietrza. Te gatunki nocą wytwarzają tlen
- Pogotowie roślinkowe Dzień Dobry TVN. Co w doniczce przyniósł zespół Pectus?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Łukasz Skop/Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN