Rośliny lubią, kiedy się z nimi komunikujesz. Co mówić, żeby się rozwijały?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rośliny lubią, kiedy do nich mówisz
Rośliny lubią, kiedy do nich mówisz
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Kiedy dbamy o rośliny, podlewamy je i nawozimy, to pięknie rosną. Jednak jak się okazuje, znaczenie ma również to, jak się do nich zwracamy. Dowiódł tego eksperyment naukowy, według którego rośliny reagują na pozytywne i negatywne komunikaty. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Małgorzata Niska, prekursorka florystyki w Polsce.

Czy warto mówić do roślin?

Inspiracją do rozmowy w Dzień Dobry TVN był zaskakujący eksperyment, który dowiódł, że mówienie miłych słów do rośliny sprawia, że ona rośnie i pięknie się rozwija. Z kolei ta, która jest obrażana, może zwiędnąć. Jak zielone kwiaty reagują na nasze słowa i myśli?

- Dźwięk to jest pewnego rodzaju wibracja. Tak samo jak i myśl, to jest forma energii. Jeżeli mamy pozytywne myśli i pozytywnie wyrażamy się do nich, to one reagują na to. Rośliny, jako organizmy żywe, mają inny stan świadomości niż my sobie wyobrażamy - powiedziała Małgorzata Niska.

Prekursorka florystyki w Polsce wyjaśniła, dlaczego rośliny obierają nasze komunikaty. - Jest taka teoria. My, ludzie, w 80 proc. składamy się z wody. Rośliny tak samo. Jeżeli postawimy wodę i będziemy negatywnie do niej mówić, myśleć, to ona zmienia strukturę. Są badania naukowe, jest ich dosyć dużo, można poszukać w Internecie. Przecież rośliny to też woda. Pozytywne emocje, pozytywna wibracja wpływa na nie. One rosną i się cieszą, dosłownie, można to tak sobie uświadomić. Roślina jest w bardzo dużym procesie. Mam kwiaciarnię i często jakieś rośliny zostają. Przywożę je do domu, bo szkoda, ewentualnie oddaję mojej mamie. Wystarczy trochę się skupić na nich, pielęgnacja, odpowiednie odżywki, światło. To są fizjologiczne rzeczy, ale też ta troska. Można mówić do nich pozytywne rzeczy. Uważam, że głos jest wibracją - stwierdziła Niska.

Wyjątkowe rośliny

Ekspertka wskazała, że na przestrzeni ostatnich lat, kiedy to m.in. z powodu pandemii zaczęliśmy spędzać więcej czasu w domu, na nowo doceniliśmy wyjątkowość ozdobnych kwiatów.

- Widzimy, że ludzie bardzo intensywnie kupują rośliny. Mają większy stosunek emocjonalny do nich. Zaczynają doceniać je, że dają nam tlen, pozytywną energię - przyznała florystka.

Małgorzata Niska podkreśliła, że powstały książki i filmy naukowe, które dowodzą, że rośliny potrafią się ze sobą komunikować.

- Jest bardzo fajny film, jak rośliny opiekują się innymi roślinami. Wspierają się poprzez system korzeniowy, poprzez grzybnię. Naprawdę warto poszukać takich filmów. Myślę, że troszeczkę zmienimy spojrzenie na rośliny. We współczesnym świecie za bardzo odeszliśmy od roślin, od natury, a sami przecież jesteśmy częścią tej natury - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości