Czy anginka może leczyć? "Wspaniale łagodzi wszelkiego rodzaju stany zapalne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Anginka - roślina, która pachnie i leczy
Anginka - roślina, która pachnie i leczy
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Jesienią staramy się szczególnie zadbać o nasze zdrowie ze względu na niesprzyjającą aurę. Poszukujemy naturalnych sposobów na utrzymanie dobrego samopoczucia. Niesamowite właściwości lecznicze ma tzw. anginka, która znana jest także jako geranium czy pelargonia pachnąca. O mocy tej rośliny opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN florystka Anna Wojtal.

Roślina o niesamowitych właściwościach

Geranium czy inaczej pelargonia pachnąca ma niesamowite właściwości lecznicze, które warto znać i z nich korzystać. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego nazywana jest anginką?

- Gdybyśmy zrobili sobie napar z tego bądź takie liście zmiażdżyli i zrobili jakąś płukankę do gardła to ma działanie takie antyseptycze, antyzapalne. Wspaniale łagodzi wszelkiego rodzaju stany zapalne gardła. Jest podobno cudowna na zapalenie ucha. Wystarczy taki listek zwinąć i wsadzić do ucha, do nosa - powiedziała Anna Wojtal.

Listki geranium mają intensywny, cytrynowy zapach. Z tej rośliny pozyskiwane są także olejki eteryczne, które często wykorzystywane są w kosmetologii. Okłady działają również na zmiany skórne, bóle głowy czy reumatyczne.

Jak uprawiać anginkę?

Anginka jest niezwykle łatwa w uprawie. Trzeba pamiętać o tym, aby nie przelać, bo ta roślina nawet woli suche podłoże, ze względu na pochodzenie z okoli basenu morza śródziemnomorskiego.

- Lubią dosyć sporo światła, może nie palące słońce i lubią takie umiarkowane podlewanie. Jeżeli mamy niezbyt ciepłe mieszkanie to spokojnie raz w tygodniu podlewamy i one spokojnie dadzą sobie radę. Możemy zraszać. Ona też w momencie kiedy nie będzie miała zbyt dużo wody to listeczki opadają i widzimy, że trzeba jej dolać - tłumaczyła Anna Wojtal.

Ta roślina uwielbia też być przycinana, a dzięki temu możemy uzyskać kolejne sadzonki. Geranium rośnie niezwykle szybko. Kiedy się ukorzeni, wsadzamy do doniczki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana