Joanna Ibisz o tajnikach akupunktury. Czy kobiety w ciąży mogą być nakłuwane?

Joanna Ibisz
Źródło: Dzień Dobry TVN
Medycyna stylu życia, czyli jaka?
Medycyna stylu życia, czyli jaka?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Akupunktura pomaga w leczeniu wielu dolegliwości i może nawet wspomagać terapię farmakologiczną. Co wiadomo o tej metodzie nakłuwania? O jej dobroczynnym działaniu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Ibisz, dyplomowana lekarka medycyny stylu życia i specjalistka w dziedzinie akupunktury.

Czym jest medycyna stylu życia?

Joanna Ibisz jest ekspertką i dyplomowaną lekarką w dziedzinie medycyny stylu życia z ramienia International Board of Lifestyle Medicine. Ukończyła Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest członkinią British Society of Lifestyle Medicine, a także specjalistką akupunktury z dyplomem Polskiego Towarzystwa Akupunktury. W codziennej pracy z pacjentami kieruje się holistycznym podejściem. Interesują ją naturalne terapie oraz to, jak kondycja psychiczna wpływa na ogólne zdrowie człowieka. Ibisz w Dzień Dobry TVN wyjaśniła, na czym dokładnie polega medycyna stylu życia.

- Medycyna stylu życia to jest dość nowa dziedzina. W Polsce istnieje od 2018 roku. Tak naprawdę opiera się na sześciu filarach. Chodzi tutaj o: zdrowe odżywianie, sport, odpowiedni, zdrowy sen, techniki radzenia sobie ze stresem, relacje z najbliższymi oraz walkę z nałogami. Medycyna stylu życia opiera się na tych filarach po to, żebyśmy mogli zapobiec chorobom. Jeżeli już je mamy, to możemy wstrzymać ich bieg albo wspomóc farmakologię, a czasem również po prostu stylem życia je wyleczyć. Chodzi tutaj o takie całościowe spojrzenie, ale też o odpowiedzialność pacjenta. Tutaj lekarz nie jest jedyną osobą odpowiedzialną za zdrowie, ale pacjent też musi włożyć swoją pracę, żeby zmienić ten styl życia. Lekarz może go w tym prowadzić, żeby wyszło mu to na dobre - powiedziała Joanna Ibisz

W dążeniu do zdrowia może pomóc akupunktura, którą stosuje się nie tylko w medycynie chińskiej. Okazuje się, że jest ona również przydatnym narzędziem w medycynie stylu życia. Jakie schorzenia można leczyć za pomocą wkłuwania igieł?

- Najbardziej popularne są zespoły bólowe. Lekarze mogą działać na różne zespoły bólowe, np. anestezjolodzy czy neurolodzy, nawet na NFZ w poradni leczenia bólu mogą taką akupunkturę wykonywać. Jest to uznana metoda przez WHO w 2019 roku. Mogą też być inne schodzenia, bardziej internistyczne, np. zaostrzenia astmy, alergie, migreny, choroby tarczycy czy też bezsenność. Możemy wspomóc leczenie farmakologiczne lub wyleczyć akupunkturą - przyznała lekarka.

Akupunktura - dla kogo jest ten zabieg?

Wybierając się na zabieg akupunktury, warto upewnić się, czy osoba, która będzie nas nakłuwać, ma do tego odpowiednie uprawnienia i jest specjalistą.

- Najlepiej byłoby, żeby akupunkturę wykonywał lekarz bądź fizjoterapeuta pod nadzorem lekarza, tak zaleca Polskie Towarzystwo Akupunktury przy Izbie Lekarskiej. Niestety, ten zawód nie jest do końca regulowany, dlatego ważne - jeżeli szukamy osoby, do której wybieramy się na akupunkturę - żebyśmy sprawdzili, jakie ma wykształcenie, jakie skończyła szkolenie, jakie ma doświadczenie - podkreśliła Joanna Ibisz.

Jak wygląda wizyta u lekarza, który wykonuje akupunkturę? Okazuje się, że wkłuwanie igieł nie jest tak bolesne, jak mogłoby się wydawać.

- Można powiedzieć, że uczucie wkłucia jest takie, jak ugryzienie komara. Następnie rozchodzi się takie inne uczucie, porównywalne do odczucia prądu bądź rozpierania w miejscu nakłucia. Pierwsza wizyta trwa 2 godziny, bo skupiamy się na stylu życia, rozmawiamy z pacjentem na temat tego, jak wygląda jego sen, odżywianie, czasami też relacje z innymi, czy uprawia sport. Musimy się bardzo wgryźć w tę historię pacjenta, więc potrzebujemy na to czasu. (...) Sam zabieg trwa już około od 8 do 20-30 minut, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać - powiedziała lekarka medycyny stylu życia.

Przed wizytą u specjalisty warto się przygotować. - Dobrze jest, jeżeli pacjent ma ze sobą badania krwi, czasem też przydaje się USG i inne badania obrazowe. To jest taka medycyna zintegrowana, czyli patrzymy też na te aspekty medycyny akademickiej. Im więcej badań, tym lepiej dla nas - stwierdziła Ibisz.

Kto może, a kto nie powinien korzystać z akupunktury? Czy dla kobiet w ciąży jest to bezpieczny zabieg?

- Można nakłuwać kobiety w ciąży, ale są punkty, na które trzeba uważać i których na pewno nie można nakłuwać, je trzeba omijać. Terapeuta powinien to wiedzieć. Można się fajnie wzmacniać w ciąży dzięki akupunkturze. Przeciwwskazaniami do nakłuć są choroby psychiczne, bardzo silne osłabienie, wyniszczenie organizmu, bo wtedy nie wiadomo, jak organizm może zareagować i lepiej nie ryzykować. W przypadku chorób skóry, to akupunktura świetnie na nie działa, jeżeli jest umiejętnie zastosowana. Nie nakłuwamy w miejscu zmiany. Czasami niektóre zmiany można obkłuć wokół igłami, na przykład jakieś blizny, które długo są i wtedy możemy sobie pomóc - podsumowała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości