Początki medycyny naturalnej sięgają starożytności. Na czym opiera się medycyna naturalna? Co na jej temat mówią jej przeciwnicy, a co zwolennicy?
Medycyna naturalna - co to jest? Medycyna naturalna - porady
Wiele jest synonimów na określenie medycyny naturalnej. Mówiąc krótko, jest to zbiór metod i działań mających na celu uzyskanie zdrowia przez osobę chorą, jednak nie są one sprawdzone naukowo, a czasami nawet zostały obalone przez zajmujących się medycyną konwencjonalną. Często jednak ludzie uciekają się do działań naturalnych. Jeśli nie zastępuje to regularnych wizyt u lekarza i nie ma udowodnionego działania szkodliwego, to korzystanie z tych metod nie powinno być zabronione. Medycynę naturalną wykorzystuje się w wielu schorzeniach , szczególnie w tych, w których szanse na powrót do zdrowia za pomocą medycyny konwencjonalnej są wręcz niemożliwe i nie ma już nadziei na wyleczenie. Akupunktura jest stosowana szeroko w leczeniu bólu w poradniach, a niektórzy lekarze wypowiadają się pozytywnie o homeopatii. Są jednak takie środki zaradcze, których nie akceptują ludzie kompetentni. Metodą wzbudzającą wiele kontrowersji jest leczenie jajkiem . Medycyna naturalna jest co prawda zgodna co do pozytywnych właściwości, które posiadają, nie znaczy to jednak, że mogą być traktowane jako antidotum. Współczesna medycyna naturalna niejednokrotnie wykorzystuje te produkty do walki z wieloma chorobami. Według niektórych zwolenników leczenia jajkami posiadają one wiele substancji leczniczych, które znajdują się szczególnie w skorupce. Wykorzystywane są w przypadku niedoboru substancji takich jak wapń, dlatego mają także zastosowanie w osteoporozie. Zaobserwowano również poprawę stanu włosów i paznokci u osób spożywających skorupki jajek. Medycyna naturalna ciągle znajduje zastosowania poszczególnych części tego produktu, widząc w nich duży potencjał leczniczy.
Medycyna naturalna - niepłodność
Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Kiedy nie widzimy szans na naturalne poczęcie i posiadanie własnego dziecka, uciekamy się do różnych środków - także tych o wątpliwej skuteczności. W leczeniu można wypróbować chińskie metody medycyny naturalnej. Jest ich wiele, a popularność ich rośnie wprost proporcjonalnie do ilości. Zastosowanie ma w tym przypadku akupunktura i akupresura. Akupunktura to stara chińska metoda polegająca na wkłuwaniu igieł w określone części ciała - ma ona równoważyć energię w ciele. Akupresura natomiast polega na leczeniu organizmu za pomocą masażu stóp. Może pomóc także monitoring cyklu oraz odpowiednia dieta - zwiększone spożywanie antyoksydantów, które zmniejszają obecność szkodliwych wolnych rodników w organizmie. W medycynie naturalnej stosuje się także zioła , między innymi wiesiołek, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i poprawia jakość śluzu w pochwie. Niepokalanek mnisi i dzięgiel regulują cykl miesiączkowy, natomiast na poprawę jakości nasienia wpływają rośliny takie jak lukrecja i żeń-szeń. Kobiety celem regulacji hormonalnej spróbować mogą jogi specjalnie nastawionej na wznowienie produkcji hormonów żeńskich takich jak estrogen i progesteron.
Astma - medycyna naturalna
W leczeniu astmy za pomocą medycyny naturalnej proponuje się wykorzystanie homeopatii - metody polegającej na podawaniu substancji wywołującej chorobę (w tym przypadku alergenu) w bardzo dużym rozcieńczeniu. Ponieważ astma to choroba przewlekła i trudna w leczeniu, niezbędna jest cierpliwość i doświadczenie lekarza. Leczenie roślinne w medycynie naturalnej opiera się na wykorzystaniu naturalnych właściwości ziół, które zawierają w sobie liczne antyoksydanty oraz witaminy, chronią przed zakażeniami. Zioła stosowane w leczeniu astmy to między innymi tymianek, lipa, podbiał, macierzanka i wiele innych. Aromaterapia, czyli leczenie olejkami eterycznymi to kolejne dobrodziejstwo medycyny naturalnej. Naturalne wyciągi z roślin wcierane w skórę klatki piersiowej lub wlewane do inhalatorów działają podobnie jak zioła lecząc stany zapalne dróg oddechowych i zmniejszając liczbę zaostrzeń choroby. Poza stosowaniem wyżej wymienionych metod uwagę należy zwrócić się w stronę racjonalnego odżywiania i unikania produktów wysokoprzetworzonych. Wyniki leczenia można zweryfikować badaniem spirometrycznym.
Z: lek. Michał Dąbrowski
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN