Iga Świątek w wywiadzie z 2016 roku. "Była bardzo ostrożna w mówieniu o wielkich celach"

Iga Świątek z tatą
Iga Świątek z tatą
Źródło: Wojtek Olszanka/East News
Iga Świątek to nasza narodowa duma. 21-letnia tenisistka jest numerem 1 w rankingu Women's Tennis Association, a wygrana w finale turnieju Roland Garros była jej 35. zwycięstwem z rzędu. Iga w 2016 roku wystąpiła w materiale Roberta Stockingera dla Dzień Dobry TVN, a także wraz z tatą pojawiła się w studiu programu. Jaka była 6 lat temu, u progu wielkiej, sportowej kariery?

Iga Świątek w 2016 roku

Iga Świątek już od najmłodszych lat interesowała się tenisem. Najpierw podpatrywała, jak jej starsza siostra Agata radzi sobie z rakietą, a później ona sama spróbowała swoich sił. Kiedy miała niecałe 7 lat trafiła na kort nr 16 na Warszawiance. Jej pierwszym trenerem był Artur Szostaczko. Szybko dostrzegł, że Iga ma potencjał, by zostać pierwszą rakietą świata.

Iga Świątek - sukcesy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Iga Świątek nową liderką rankingu WTA
Iga Świątek nową liderką rankingu WTA
Podsumowanie sezonu Igi Świątek
Podsumowanie sezonu Igi Świątek
Kto stoi za sukcesem Igi Świątek?
Kto stoi za sukcesem Igi Świątek?
Zwycięstwo Igi Świątek
Zwycięstwo Igi Świątek
Iga Świątek wygrała Miami Open
Iga Świątek wygrała Miami Open

- Wszystkie osoby, które są mi bliskie, usłyszały ode mnie, że mamy wielki talent, którego jeszcze nigdy nie widziałem. Zaczęło się u Igi od gry na ścianie. Tam już pokazała straszną determinację. Dzieciom po chwili nudzi się takie granie, a ona mogła przez godzinę grać bez przerwy. Do tego koncentracja, która jest rzadko spotykana u dzieci w tym wieku. Do tego dynamika, ruchliwość, po prostu miała to coś - powiedział wtedy trener Szostaczko .

Kamery naszego programu od lat towarzyszą Idze i śledzą jej sportowe osiągnięcia. W 2016 roku reporter Dzień Dobry TVN, Robert Stockinger, spotkał się z Igą na korcie. Była wtedy po turnieju Roland Garros, kiedy to w starciu juniorek doszła do ćwierćfinału w grze pojedynczej i w deblu. Wówczas była jedną z ośmiu najlepszych zawodniczek na świecie do 18. roku życia.

Kariera Igi Świątek

Iga już jako 15-latka była największą nadzieją polskiego tenisa. Zdobywała kolejne sukcesy, ale nie zaniedbywała edukacji. Mimo codziennych treningów i częstych wyjazdów na turnieje, Świątek łączyła obowiązki znakomitej tenisistki i sumiennej uczennicy.

- Jak wyjeżdżam na turniej, to koncentruję się na tenisie. Ale jak wracam do domu, to bardziej koncentruję się na szkole. I staram się zapomnieć o tym, co działo się tydzień temu. Właściwie wyjazd na Rolanda Garrosa jest już dla mnie przeszłością i teraz już liczy się tylko matematyka, polski i inne przedmioty - powiedziała Iga w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN w 2016 roku.

Tata Igi, Tomasz Świątek, dbał o to, by jego córka realizowała się zarówno w tenisie, jak i w nauce. - Mam tę świadomość, że gdyby się coś nie daj Boże przydarzyło, to wówczas nie ma sportu, no a życie płynie dalej, prawda? Więc tutaj jakby nie stawiamy tylko i wyłącznie na sport - wyjaśnił tata Igi.

Robert Stockinger, autor materiału o Idze, w rozmowie z Justyną Piąstą z serwisu dziendobry.tvn.pl opowiedział, jak wspomina spotkanie z młodą tenisistką, które odbyło się 6 lat temu.

- Świetnie pamiętam to spotkanie i często je wspominam. Iga miała wtedy 15 lat i była bardzo ostrożna w mówieniu o wielkich celach. Była bardzo skupiona na codzienności i… na szkole. W trakcie kręcenia materiału, przed treningiem, po treningu odrabiała lekcje i przerabiała materiał ze szkoły. Traktowała to śmiertelnie poważnie i w żaden sposób nie lekceważyła szkoły na rzecz tenisa. Tata też ją z tym pilnował. To mnie zaskoczyło - przyznał Robert.

- Do tego poprosiłem Igę, żeby do kamery powiedziała, że za kilka lat może dorównać Agnieszce Radwańskiej. Strasznie się wstydziła i nie czuła się pewnie z takimi zapowiedziami. Wcale nie była pewna, że dojdzie na szczyt. Była skoncentrowana na codziennej pracy i najbliższym turnieju juniorskim. Była bardzo dojrzała i poukładana, jak na 15-latkę. Dzisiaj widać to po niej. Ma w głowie o wiele więcej, niż tylko grę w tenisa - podsumował Robert Stockinger.

Archiwalny materiał wideo i rozmowę w studiu Dzień Dobry TVN zobacz w wideo poniżej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Olszanka/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości