Ile jej rodzajów można znaleźć w Polsce? Kiedy należy ją zrywać?
Co warto wiedzieć o tej roślinie?
Korzeń żywokostu jest źródłem wielu cennych składników, mających właściwości lecznicze. Specyfiki go zawierające sprawdzają się m.in. w terapii chorób reumatycznych. Są niezawodne również wtedy, gdy mowa o złamaniach, stłuczeniach czy skręceniach stawów. Jak wygląda żywokost? Jak należy go stosować? Dowiesz się ze strony Dzień Dobry TVN.
Olej lniany jest bardzo wskazany dla kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ zawiera składniki, których wówczas ich organizm najbardziej potrzebuje.
Kasztany to nie tylko jesienna dekoracja, ale owoc o właściwościach leczniczych. Umiejętnie wykorzystywany działa przeciwobrzękowo, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Kiedy, jak i na co stosować produkty z kasztanów? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia.
Sól epsom to produkt, którego lecznicze właściwości znane są już od setek lat. Dzięki zawartości cennych pierwiastków chemicznych, świetnie wpływa na kondycję całego organizmu. Dowiedz się, kiedy i jak stosować oraz gdzie kupić sól epsom.
Olej rydzowy z lnianki jest źródłem związków, które hamują starzenie się skóry oraz zapewniają prawidłową pracę serca i mózgu.
Żurawinę spożywa się najczęściej w postaci suszonych i kandyzowanych owoców lub soku. Na rynku dostępny jest także dżem, sos czy wyciąg z żurawiny. Ponieważ surowe owoce charakteryzuje kwaśny cierpki smak, najlepiej spożywać je w postaci przetworzonej, która jednak zachowuje wszystkie cenne właściwości owoców. Żurawinę można także mrozić, dodawać do dań na słodko lub słono.
Czerwone buraki to bardzo wartościowe warzywa.
Jesienią staramy się szczególnie zadbać o nasze zdrowie ze względu na niesprzyjającą aurę. Poszukujemy naturalnych sposobów na utrzymanie dobrego samopoczucia. Niesamowite właściwości lecznicze ma tzw. anginka, która znana jest także jako geranium czy pelargonia pachnąca. O mocy tej rośliny opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN florystka Anna Wojtal.
Nie sposób wyobrazić sobie gotowania bez soli. Gdzie jeszcze jest wykorzystywana?
Pestki dyni to źródło wielu witamin i wartości odżywczych.
Awokado to dosyć popularny owoc, który chętnie kupujemy. Nie trzeba nikogo przekonywać do jego zdrowotnych właściwości. Jednak jak to jest z jego pestką? Czy jest zdrowa? Co można z niej zrobić? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.
Przywędrowała do nas z Chin, choć obecnie znane są także inne jej odmiany, np. zielona herbata cejlońska czy japońska. Poleca ją wiele gwiazd dbających o zdrowie i szczupłą sylwetkę, a także dietetycy i lekarze. Na czym polega jej fenomen?
Nagietek lekarski pojawiał się w Europie w XII wieku. Od tamtej pory służy jako roślina ozdobna, lecznicza i jako składnik dań mięsnych. Nagietek jest przydatny w leczeniu ran, wrzodów żołądka, korzystnie wpływa na wątrobę i pęcherzyk żółciowy.
Herbata z hibiskusa jest szczególnie zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz z nadwagą i otyłością. Przyczynia się do regulowania poziomu cholesterolu oraz obniża poziom cukru we krwi. Herbatka z hibiskusa wspiera również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i problemów skórnych.
Melisa jest znana w Polsce od wielu lat. Zawarte w niej olejki eteryczne mają właściwości uspokajające, kojące, działają antybakteryjnie, obniżają cholesterol, wspomagają układ pokarmowy. Jakie jeszcze melisa lekarska ma właściwości? Czy można podawać ją najmłodszym członkom rodziny?
Miód – zachwycamy się nim od pokoleń, dodajemy do herbaty, ciasta i na kanapki. Jak się jednak okazuje, wcale nie wiemy o nim wiele. Milena Nosek, dietetyk kliniczny opowiedziała nam o różnych rodzajach miodów i ich charakterystyce. Który z nich ma właściwości lecznicze?
Kwiat lipy zbiera się na początku jego kwitnienia, a suszony w odpowiednich warunkach (w temperaturze do 35 stopni Celsjusza) wykazuje właściwości lecznicze. Herbata z kwiatu lipy ma zastosowanie w leczeniu przeziębienia, grypy oraz zapalenia oskrzeli. Kwiat lipy stosowany jest również w kosmetyce, np. leczy łupież. Jakie jeszcze ma właściwości?